Kardelen çiçeğinin hikayesi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
KARDELEN KADAR CESARETİN YOKSA SAKIN AŞIK OLMA !

Kardelen çiçeği, etrafındakilerin dostlarının anlatımıyla güneşe aşık olur. Aslında hayatında güneşi hiç görmemiştir.

Çünkü bilir ki güneşi gördüğü an canından olacaktır.

Ama bu aşk içinde öyle büyür öyle büyür ki artık dayanılmaz bir hal alır ve Allah’a dua eder, bana bir defacıkta olsun güneşi görmeyi nasip et diye.
Ve bir gün dayanamaz Allah’ın huzuruna çıkar ve şöyle der;
“Allahım güneşi görmem için bana izin ver.”
Allah’ta ona şöyle seslenir;
“Ey kardelen bilmez misin ki sen narin bir çiçeksin ve güneşle karşılaştığın an canından olabilirsin. İyi düşün sana 2 gün mühlet veriyorum, ya güneş ya canın .”
Kardelen yüce rabbinin huzurundan ayrılır ve düşünür. Ama içindeki güneş sevdası adeta onu içten içe kemirir.2.günün sonunda Rabbinin huzuruna çıkar ve şöyle der;
“Bu aşk beni öyle büyüledi ki güneşi görmek için can atıyorum.
Allah’ta ona;
“Cesaretini taktir ederim ey kardelen ama bir yandan da üzülürüm, çünkü canından olacaksın.” der. ve kardelen güneşi görmenin aşkıyla tutuşurken karın üstüne çıkmaya karar verir. Tam o beyaz karın içinden kafasını çıkardığı an güneşi görür, ama ona daha önce söylendiği gibi canından olur...

kardlen1.jpg

Bu olay herkesin kalbinde yer eder. Herkes çocuklarına ve torunlarına bu olayı anlatır, nasihatte bulunurlar:

“Eğer günün birinde aşık olursan, birini çok seversen __KARDELEN__ gibi cesaretli ol.
Eğer ___KARDELEN___ kadar cesaretin yoksa Sakın Aşık olma!!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Kardelenin Hikayesi…

Yıllar evvel birbirini çok seven iki çiçek varmış. Bunlardan erkek olan ,sevgilisini o kadar çok seviyormuş ki ;baharda açtıklarında diğer çiçeklerden onu kıskanıyormuş. Buna dayanamayan erkek çiçek baharda binlerce çiçeğin içinde açmak ve kalabalığın içinde kaybolmak yerine kışın dondurucu soğuğunda açarak canından çok sevdiği sevgilisini daha fazla görmeyi hayal etmiş .Yine bahar gelmiş, bütün çiçekler toprağı 7 renge boyamışlar.
Erkek çiçek kışın kurduğu hayallerini anlatmış. Dişi çiçek sevgilisinin fikirlerini çok beğenmiş, bir daha ki sefere hiç kimsenin açmaya cesaret edemediği , kışın dondurucu soğuğunda açmak için sözleşmişler.

Bahar bitmiş ,yaz geçmiş, kış gelmiş.
Sevgilisine kavuşma hayali ile yerinde duramayan erkek çiçek ,karın bir yorgan gibi kapladığı toprağı delerek yeryüzüne çıkmış. Bembeyaz karlar içinde o renkleriyle göz kamaştıran sevgilisini aramış…Ama bulamamış .

Ümidini yitiren erkek çiçek bir süre sonra üzüntüsünden boynunu eğmiş ve soğuğun şiddetine daha fazla dayanamamış ve hayatını kaybetmiş. İşte o günden sonra aşkı için kışın dondurucu soğuğuna bile aldırmadan karların içinde açan çiçeğe KARDELEN ve ona sadık kalmayıp aldatan sevgiliye HERCAİ adı verilmiş… siz siz olun verdiğiniz sözü asla unutmayın…

25-kardelen_ciceiniseviyorum.jpg

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
HAYATA GÜLÜMSERSEN HAYATTA GÜLÜMSER SANA

Engelli Bir Genç Kızın Kaleminden Gerçek Yaşam Hikayesi

Henüz bir bebekken SHÇEK Yuvası'na bırakıldığında hastalığı bilinmiyordu. Celebral Palsy hastası olduğu, yeni ailesi onu evlat edindikten sonra ortaya çıktı. Çevrelerindeki insanların Bu çocuğu geri verin diyerek yaptıkları baskıya rağmen ana babası onu bırakmadı. Doktorlara göre düzelmesi pek mümkün olmayan %90 engelli Gözde Bebek şu anda %90 sağlıklı Genç Kız Gözdedir. Bu kitap engelli bir genç kızın ailesiyle birlikte yıllarca verdiği yaşam mücadelesi sonucunda bedensel ve toplumsal engelleri aşmadaki başarısının hikayesidir.

Gözde, şimdi hem üniversite öğrencisi hem de çalışıyor. Sana ve ailene saygı duydum, Gözdeciğim. Sizler insanlık ve azmin somut örneklerisiniz. Ne mutlu sana ve ailene... Yaşama dört elle sarılarak öyle çok kişiye örnek oluyorsunuz ki... Sen hayatta başarılı olacağına ve pek çok kişiye ışık tutacağına yürekten inanıyorum. / İpek Ongun

Bu kitabı okuduğunuzda, yalnızca unutulmaz bir hayat dersine, akıllara durgunluk veren delice bir sıkıntının nasıl ferahlamaya ve kazanca dönüştüğüne değil; ciddi bir yazma çabasına, güçlü bir kalemin ipuçlarına da tanık olacaksınız. / İclal Aydın

Kardelen Çiçeği
Gözde Akkılıç
Elma Yayınevi

KARDELEN

Üye
Üye
Canım tşk bu güzel paylaşımın için emegine sağlık seni seviyom öptüm

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Bende seni seviyorum arkadaşım ve tüm kardelenleri yaşama tutunmayı başarabildikleri için bir başka seviyorum...

Tekerlekli Sandalye