Kardeşim için 2022 maaşı annem ve babam için 65 maaşı almak için ne yapmalıyız?

tay_lan

Üye
Üye
Merhaba

Devletten yardım almak istiyorum ama hangi kurum ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Aile Bireyleri

Baba : İşçi Emeklisi ( yaş 67)
Anne : Hiç sigorta olmamış, Akciğer hastası merdiven bile çıkamıyor(KOAH akciğer hastalığ) (Yaş 65)
Kız kardeş : Mendal Zeka geriliği, Bedensel engelli Raporu %69
Ben : Sigortalı işçiyim
Kız Kardeş : öğrenci

Ev kira

Buna göre bazı sorularım olacak

1.) 2022 Engelli Aylığı nasıl yararlanabilirim.
2.) Evde Bakımdan nasıl yararlanabilirim.
3.) 65 yaş Aylığı varmış nasıl yararlanabilirim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
65 Yaş ve 2022 maaşı için sosyal yardımlaşma vakfına başvuru yapacaksınız, anne ve babanın geliri yoksa onlar için her hangi bir evrak istemez kimlikleriyle başvuru yaparsanız onları yönlendireceği evrakları tedarik edersiniz gelir yoksa o maaş bağlanır.
2022 maaşı için kardeşinizin raporu varsa yine aynı kuruma başvuru yapacaksınız lakin halihazırda 2022 yönetmeliği durduruldu ve yeni yönetmelik çalışmaları yapılıyor siz yine başvuru yapın kurum ne diyecek bakalım ancak gelir yoksa bu maaşıda kolaylıkla alabilirsiniz.

evde bakım maaşı için gerekli soruları aşağıdaki linkten yeni konu açarak sorunuz.

Evde Bakım Maaşı / Hizmeti

tay_lan

Üye
Üye
%70 ve Üzeri Özürlü Aylığı ne kadardır ? Kaç ayda bir veriliyor ?

%70 Hane içinde kişi başına düşen geliri ne kadar olmalıdır ?

%70 altı Hane içinde kişi başına düşen geliri ne kadar olmalıdır ?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şuanda aylık ortalama 368 lira maaş veriliyor ancak maaşlar 3 aylık ödeniyor yani ortalama 1150 civarı maaş alırsınız, şuan halihazırda yönetmelik yok ama kişi başına düşen ortalama yeni yönetmelikten beklentilerimize göre 230 civarı falan olacaktır ancak hesaplama uygulama klavuzu henüz olmadığından bir hesaplama sistemi anlatamıyorum,

tay_lan

Üye
Üye
şuanki yönetmelik te %70 altı Hane içinde kişi başı kaç olması gerekiyor ?

tay_lan

Üye
Üye
başka bir soru sorcam usta

babam ve ben sigortalıyım. evde başka kimsenin sigortası ve geliri yok. Biz ikametgahımızı değiştirsek. yararlana bilirmiyiz ? ve Evdeki diğer ferdler sigortamızdan faydananabilir mi ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sorudan hiç bişey anlaşılmıyor.

tay_lan

Üye
Üye
Daha açık yazayım

Aile 5 kişiden oluşuyor. 3 kişinin hiç bir geliri yok. 2 kişi sigortalı buna göre 2022 yararlanamıyoruz. Eğerki sigortalı kişilerin ikametgahını başka yere taşısak 2022 yararlanabilirmiyiz ? Başka bir evde geçecekler yani....

Bide 3 kişi gelirsiz ya, Sigortalılar da başka evde oturuyor,: gelirsizler sigortalıların sigortasından faydanılabilir mi ?

İsen Buga

Üye
Üye
Düşünceleriniz suç teşkil ediyor. Dolayısıyla bu durumda soruyu cevaplamak hoş değil.
Ayrıca polis gözetimine girersiniz hoş olmaz.

bakım aylığı yukarıda şartlarda belirtilmiştir. Başka türlü hilelere girişmeyin lütfen.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Neticede bahsettiğiniz şekilde yaparsanız maaşı alabilirsiniz ancak bu durumu kurum tespit ederse ceza alırsınız karar sizin.

tay_lan

Üye
Üye
siz öyle diyorsunuz da kimse yol göstermiyor. 3 seneden beri uğraşıyorum kimse doğru dürüst cevap bile vermiyor. Gitmedim kurum kalmadı... Bende kombinasyonları değerlendiriyorum.... Ayrı yetten düşüncelerim suç oluşturmaz. Fikir özgürlüğü var. Polis veya her hangi biri ikametgahımı değiştirirsem bile karışamaz. İstediğim adreste oturabilirim. Hile diyorsunuz, hile değil bu maaş almak için çaba gösteriyorum. Usulüne göre olduktan sonra kimse kimseye suçlayamaz veya ceza veremez...

septik

Editör
Editör
tay-lan
Engellileri ilgilendiren geçmiş yönetmelikler şuan için durdurulmuş vaziyette istesenizde bir adım atamıyorsunuz 3 yıldır bekliyorum diyorsunuz sorularınıza net cevap alabilmek için kısa bir süre daha bekleyin bizi ilgilendiren son yasa ve yönetmelik çıkmadan hiç kimse size net cevap veremiyor.

yörükkızı

Üye
Üye
bu usulsüz bir durum olur şu anki yönetmeliğe göre zaten çok detaylı kapsamlı soruşturma yapılıyor aksi durum tespit edilirse hukuken başınız ağrır yapılan tüm ödemeler faizi ile geri alınır diye biliyorum ben

Tekerlekli Sandalye