Kardeşimin vasi'si olursam 2022 maaşı ve bakım ücreti alabilirmiyiz?

egitimci

Üye
Üye
merhabalar,öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. benim sorum şu olıcak,ben öğretmenim ve %90 oranında 18 yaşından büyük engelli kardeşim var.Ailemin de sağlıki durumlarından dolayı kardeşime ben vasi lik etmek istiyorum,ailemle aynı evde ikamet etmiyoruz.Benim Vasi olmam durumunda kardeşim özürlü maaşı ve anneye verilen bakım ücretinden yararlanabilir mi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özürlü maaşından kastınız 2022 maaşı ise, 18 yaş üstü kişilerin özürlü maaşı alabilmeleri için ailede "giderler çıkartıldıktan sonra" kişi başına düşen gelirin muhtaçlık sınırı diye adlandırılan 100 TL yi geçmemesi gerekmektedir. Bu şartları taşıdığınıza inanıyorsanız, bulunduğunuz ildeki mal müdürlüğüne başvurarak işlemleri başlatabilirsiniz.

Bakım ücreti alabilmek için özürlü kişinin sağlık raporunda "ağır özürlüdür" ibaresinin yazması, kişisel ihtiyaçlarını bir başkasının mutlak yardımı olmadan yapamaması ve yine ailedeki kişi başına düşen gelirin 380 TL yi geçmemesi gerekmekte. Bu arada bakıcı ücreti almak için özürlü kişiye bakıcılık yapacak birini göstermeniz gerekmektedir ve o kişi özürlü kişiyle aynı evde olması aynı evde değilse bakımını aksatmayacak uzaklıkta olması gerekmekte. Bir üst-alt katta oturmak v.b gibi...

Tekerlekli Sandalye