Kas hastaları Ehliyet alıp araç kullanabilir mi?

sekobaba

Üye
Üye
Kardeşimin yüzde 90 engelli onun üzerine araba almak istiyorum kendimde yüzde 40 engelliyim kas hastasıyım ama ellerimi kullanıyor yürüyebiliyorum. Ehliyet almak istiyorum tertibatlı kullanmak istemiyorum otomatik vites araç kullanabilir ehliyeti almam mümkün mu bunun için ne yapmayalıyım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kardeşin adına alacağın aracı H sınıfı ehliyet alarak kendim kullanabilirmiyim diye soruyorsun dimi?

sekobaba

Üye
Üye
Hem onu soruyorum hemde h Sınıfı ehliyet Alınca illa tertibatlı mı olması Lazım ben otomatik vites kullanamaz mıyım. Kas hastalarına verilemiyor ehliyet dedi bir arkadaş.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kas hastası olupta h sınıfı ehliyet alan bir çok arkadaş var. ÖTV indiriminden yararlanmak konusuna gelince raporda h sınıfı ehliyet alır elden kumandalı araç kullanır mealinde bir şey yazması gerekmekte. Otomatik vitesli araçlar için ÖTV den yararlanmanız çok güç.

sekobaba

Üye
Üye
Kas hastası olupta h sınıfı ehliyet alan bir çok arkadaş var. ÖTV indiriminden yararlanmak konusuna gelince raporda h sınıfı ehliyet alır elden kumandalı araç kullanır mealinde bir şey yazması gerekmekte. Otomatik vitesli araçlar için ÖTV den yararlanmanız çok güç.
Anlaşamadık sanırım yada anlatamadım :) ÖTV indirimini kardeşimin raporu ile alacağız yüzde 96 onun engelli. Benim ehliyetim yok yüzde 40 engelliyim H Sınıfı ehliyet Alıp o arabayı kullanacağım. H Sınıfı otomatik vitesli araç kullanır raporu almak zor mu kas hastaları için bunu Öğrenmek istiyorum.

ÖTV indiriminden ALINAN araç illa sağlıklı birisi mi kullanabilir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle anlatayım o zaman Raporunuzda "h sınıfı ehliyet alır otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi olursa kullanabilirsiniz. Bu arada eğer yürüyebiliyorsanız H sınıfı ehliyeti hiç gündeme getirmeyip direk B sınıfı sürücü belgesi almayı deneyin derim.

sekobaba

Üye
Üye
Şöyle anlatayım o zaman Raporunuzda "h sınıfı ehliyet alır otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi olursa kullanabilirsiniz. Bu arada eğer yürüyebiliyorsanız H sınıfı ehliyeti hiç gündeme getirmeyip direk B sınıfı sürücü belgesi almayı deneyin derim.

Teşekkürler evet yürüyebiliyorum ellerimde iyi şükür peki b Sınıfı alırsam engelli memurum bu anlaşılır sıkıntı olur mu ?

BirGaripYolcu

Üye
Üye
Sekobaba. "engelli memur olduğum anlaşılırsa sıkıntı olur mu?" ifaden de külli saçmalamışsın. Kardeşin üstüne araç alıp kullanabilirsin. Senin de raporun varsa ve manuel araç kullanabiliyorsan B sınıfı al. H sınıfı ehliyetle uğraşmana zaten gerek yok. Çünkü araç zaten kardeşinin üstüne kayıtlı. Eğer ki manuel kullanamıyorsan kardeşinden dolayı alacağın araç zaten otomatik olacak. Gaz firen basarken sorun yaşıyorsan o zaman H sınıfı için başvurman gerekecek. Bunda da özel tertibat gerekli olacak.

Tekerlekli Sandalye