Kas Hastaları İçin Ehliyet

s_kilic

Üye
Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Ben kas hastasıyım %68 raporum var, bacaklarımda güçsüzlük ilerlemiş durumda ama hala biryerlere tutunarak yürüyebiliyorum ve kollarımda çok az derecede hastalık yeni başladı. Sadece havada fazla tutamıyorum. Yeni birşey öğrendim bugün ben özel tertibatlı araç alabilirim diye düşünürken kas hastalıkları ilerleyen hastalık olduğu için H sınıfı ehliyet verilmiyormuş dedi bir doktor ve sadece yurtdışında senelik ehliyet verdikleri ve Türkiye de bunun olmadığını söyledi Ben de araştırmalarımda aşağıdaki maddeyi buldum yasalarda olan.

(3) Kas Hastalıklarından myopati ve progresif muskuler distrofisi, myotonisi ve kas-sinir kavşak hastalıkları olan şahıslara sürücü belgesi verilmez. Nöroloji uzmanının kanaatine göre hafif vakalara yılda 1 kez muayene olmak kaydıyla A1, A2, B, F ve H sınıfı sürücü belgesi verilebilir.

Şimdi ben ehliyet alamaz mıyım? Her sene kontrolden geçirilerek ya da belirli süreli bir kontrollerle olmaz mı?
Diyelim alamadım, o zaman %68 raporla babamın ya da akrabamın adınada araç alamam, benim için araç önemli çünkü toplu taşıma aracı kullanamıyorum ve sürekli taksilere ödediğim ücretle araba taksiti ödeyebilirim aylık.Buarada ben kurumsal bir şirkette de çalışıyorum aynı zamanda.Napabilirim bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kas hastası olupta H sınıfı ehliyet alanda var alamayanda. Şuradaki konuda bir arkadaşımız almış mesela.
Buna DR refkleslerinizi ne ölçüde kullanabildiğinize bakarak karar verir.

s_kilic

Üye
Üye
Çok teşekkürler.Doktor daha beni görmeden yuvarlak bir cevap vermiş,çok teşekkürler.Reflekslerimde bir problem yok çok şükür, en iyisi ben en yakın zamanda bir doktora gideceğim,gelişmeleri size aktarırırm.

Tekerlekli Sandalye