'Katılımda Engel Yok' Projesi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiye Gençlik Federasyonunun yürüttüğü "Katılımda Engel Yok" projesi kapsamında, Diyarbakır'daki işitme engellilere "Sivil toplum, gönüllülük, haklar ve proje hazırlama" konularında eğitim verildi.

Proje Koordinatörü Elif Serbest, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Engelliler Merkezindeki çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye Gençlik Federasyonunun, Sabancı Vakfının desteği ve Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonunun ortaklığıyla ile "Katılımda Engel Yok" projesini yürüttüğünü söyledi.

Yaklaşık 15 ay sürecek projenin işitme engelli gençlere yönelik Türkiye'de ilk defa uygulanan bir eğitim modül olduğunu bildiren Serbest, şöyle konuştu:

"Bu projeyle duyanlar ile duymayanları bir araya getirmeyi, işitme engelliler için toplumsal katılımı artırmayı amaçlıyoruz. İşaret dilinin toplum tarafından bilinmemesi sebebiyle işitme engelli gençler biraz toplumun dışında kalıp, daha çok kendi içlerinde sosyalleşiyorlar. Bu toplumda bir ayrışmaya sebep oluyor. Daha kaynaşmalı, daha birlikte bir yaşam için biz Türkiye Gençlik Federasyonu olarak biz böyle bir modül geliştirdik.

Bu proje kapsamında yaklaşık 30 tane genç, işaret dilini öğrendi ve şu anda işitme engelliler ile çalışmaya hazır durumdalar. Proje kapsamında 13 farklı kente gidilip, işaret dili öğrenen gençlerimiz ve tercümanlarımız eşliğinde, bu modülü işitme engellilere vermeye çalışıyoruz. Eskişehir ve Kayseri'den sonra Diyarbakır'dayız. Gittiğimiz her ilde en az 30 işitme engelliye ulaşmayı hedefliyoruz."

haber3

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiye Gençlik Federasyonunun yürüttüğü "Katılımda Engel Yok"

Türkiye Gençlik Federasyonunun yürüttüğü "Katılımda Engel Yok" projesi kapsamında, Adana'da 15-35 yaş arasındaki işitme engelli 40 kişiye "Sivil Toplum, Gönüllülük, Haklar ve Proje Hazırlama" konularında eğitim verilecek.

Proje Koordinatörü Elif Serbest AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin Türkiye Gençlik Federasyonu, Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında 2010 yılında hibe almaya hak kazanan beş projeden biri olduğunu belirtti.

Serbest, Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonunun ortak, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığının ise iştirakçi olarak projeye destek verdiğini bildirdi.

Proje kapsamında, yarın ve 6 Şubatta Adana'daki 15-35 yaş arasındaki işitme engelli gençlere "Sivil Toplum, Gönüllülük, Haklar ve Proje Hazırlama" konularında eğitim verileceğini belirten Serbest, şunları söyledi:

"Katılımda Engel Yok Projesi ile gençlik çalışanlarının sahip oldukları bilgi, beceri, deneyim ve uzmanlıklarını işitme engelli gençler ile paylaşmaları hedefleniyor. Türkiye Gençlik Federasyonu, haziran ve temmuz aylarında gençlik çalışanlarına yönelik eğitim programları düzenledi. Türkiye'nin farklı bölgelerinden farklı mesleklere sahip gençlik çalışanlarının katıldığı bu eğitimleri Türk işaret dili kurs programı takip etti. Bu sayede gençlik çalışanları işitme engelli gençler ile işaret dili ile iletişim kurma becerisi kazandılar.

Adana'da yaşayan işitme engelli gençlerin kendi ihtiyaç ve sorunlarına yönelik projeler üretebilme becerisi ve donanımı, kendi aralarında ve duyan-konuşan kişilerle ortak çalışma kültürü ve becerisi kazandırmak amacıyla eğitim programı hazırlandı. Bu etkinlik, yaparak-yaşayarak öğrenme süreçlerini içeren programlardan oluşuyor."

Elif Serbest, Adana'daki eğitimde işitme engelli gençler tarafından belirlenen sorun alanları ve ürettikleri çözümleri içeren proje fikirlerinin, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Samsun, Sivas ve Trabzon'daki projelerle Mayıs ayında yapılacak yarışmaya katılacağını belirtti.

haber3

Tekerlekli Sandalye