Kaynaştırma eğitimi alan zihinsel engelli öğrencilerin yol, yemek masrafları

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
bu notumu bi yerde yazdım.. bilgi alabilirim diye size yönlendirdiler..
Notum Şuydu:hayırlı sabahlar bugün uyyamadım .. çünkü dünya tatlısı normal çocuklardan bin kat iyi %40 zihinsel özürlü bi erkek kardeşim var .. göz pınarlarım kurudu artık ağlamaktan.. artık çaresizlikten oturup izlemek istemiyorum..biz 9 kardeşiz .. en küçük kardeşim özürlü doğdu.. normal çocukların bile başedemeyeceği bi çocukluk geçirdi..şimdi 20 yaşında kaynaştırma öğrencisi olarak liseye gidio..babamız 30 sene önce annem bana hamileyken bi kadınla beraber yaşamaya başlamış.. babam memurdu emekli oldu.. annem çaresizlikten boşanamadı babamdan..nikahları halen devam ediyo. yani babamız var ama yok.. ben evlenene kadar elim hep üstündeydi.. ama artık çalışmıyorum ve yetişemiyorum .. kimseye muhtaç etmedim hiç onları..kimseden hiçbişey beklemedikte..ama şu son dönemde yaşananlar saçlarımı beyazlattı.. kardeşim dikmende bi okulda okuyo.. orada gecekonduları vardı belediye yıkınca iki vasıta uzaklıkta bi semte taşındılar..hergün o bi çare haliyle okuluna gidiyo sabah 5 te yola düşüyo.. yol parası bigün oluyo bigün olmuyo tam gün okulda yemek parası hiç olmuyo.. o saatlerde boynunu büküp grup grup yemek yiyen insanları izliyo..20 yaşında ama 12 yaşındaki çocuk kadar bedeni var .. geçen yolunu kesmişler para istemişler kuruşu yok cebinde otobüs kartını uzatmış dalgamı geçiyon diye dizini sopayla parçalamışlar..asıl saçımı beyazlatan olay bundan bi kaç ay önce okul dönüşünde yolda kalıyo okuldan bazı çocuklar beraber gidelim biz seni götürelim diye çocuğu alıyolar ostim in otasında bırakıp kaçıyolar.. o gün eve gece yarısı döne bildi.. ve perişandı başına neler geldiğini asla sölemiyo çünkü çaresizlik sendromu tanısıda var kendini ifade edemiyo ve hiç koruyamıyo.. en ufak bi elinizi kaldırın hemen koluyla kafasını kapatıyo çünkü koridorda yürürken bile çocuğa yumruk atıyolar tartaklıyolar..oynamaya dışarı çıktığındada görüntü değişmiyo.etrafında hep bilinçsiz kişiler var.. annem iyi bakmaya çalışıo bizden çok seviyo ama yol yöntem bilmio cahil bi kadın ..bu ülkede her olanaktan uyanıklar yararlanıyo.. şimdi sözün kısası bennn kardeşime nasıl yardım edebilirimm devletimiz bu çocuğu oratdamı bırakıcakk.. bu çocuk topluma kazandırılmıycakmı... yani canım bilen varsa bu çocuğa neler yapıla bilir devlet hiç olmassa bi servis sağlayamazmıı yada okulda yemek yiye bileceği karnını doyura bileceği bi ortam sağlayamazmıı.. sorum bu bilgisi olanlardan cvp bekliyorum.. tüm özürlü kardeşlerime Allahtan şifa diliyorum Allah yar ve yardımcınız olsun hepinize canım kurban olsun

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
ilgili yasada, kaynaştırma eğitimine katılan engelli öğrencilerin yol, yemek masraflarının devlet tarafından karşılanacağına dair bir maddeye rastlamadım. Ancak “Yaygın eğitim”e katılan engelli bireylerle ilgili şöyle bir ibare var:

Özel eğitim okul ve kurumlarında açılan yaygın eğitim programlarına katılan bireylerin ve bu bireylerin aile eğitimi programlarına katılan birinci derecedeki yakınlarının ya da velisinin yol ve yemek giderleri eğitimleri süresince Bakanlıkça karşılanır.

Burada ki ibare emsal göstererek okul yönetimine “kaynaştırma eğitimi” alan kardeşinizin yol, yemek masraflarının Bakanlıkça karşılanması talebinde bulunabilirsiniz. Kesin olarak onaylanır diyemiyorum ama denemekte fayda var.

Ayrıca; 573 sayılı “Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin, Kaynaştırma Uygulamalarında Görev ve Sorumluluklar bölümünde şu ifadeleri örnek göstererek.

Otistik ve Duygusal Uyum Güçlüğü Olan Öğrencilerin Değerlendirilmesi
• Öğrencilerin hazır oldukları zamanlarda yapılır.
Özel eğitim hizmetleri kurulu, bu öğrenciler için
• Tedavi,
• Psikolojik danışmanlık,
• Rehabilite,
• Bakım-gözetim-koruma altına alma,
• Moral
• Maddi destek konularında ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapar.
• Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri servisinin görüşü dikkate alınır,
• Esnek ve hoşgörülü davranılır.

Bu kararnamedeki Bakım-gözetim-koruma altına alma, bölümünü örnek göstererek Kardeşinizin okula gidip gelirken ve okul içerisinde zihinsel engelli olması nedeniyle kendini koruyamaması ve bu nedenle darp, şiddet ve kötü muameleye maruz kaldığını söyleyerek okul yönetiminden tedbir almalarını isteyebilirsiniz.

Ek olarak kardeşiniz için 2022 maaşı almak için talepte bulunabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki defterdarlığa elinizdeki sağlık kurulu raporuyla başvurursanız onlar sizi yönlendirecektir. Elinizde ki rapor güncel değilse yenisini isteyebilirler. Büyük ihtimalle 2022 maaşı başvurunuz kabul edilir. Kardeşiniz 3 ayda 850 TL alır. Azda olsa bi katkı olur sizlere.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Dilerim her şey gönlünüzce olur.
Sevgiyle kalın.

Tekerlekli Sandalye