kdv indiriminden yararlanabiliyormuyum

mavzer

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar engelli araç almak için özelge talep etmiştim özelge talabim olumlu sonuçlandı simdi sıfır araç almayı düşünmüyorum sıfır araçlar pahalı benim için
ben ikinci el araç alıp tertibat taktırıp kdvden yararlanabiliyormuyum hani vergisidir bandroludur bu tür indirimlerden ve bunun için tekrardan kdv yararlanma talebinde mi bulunucam nasıl bir yol izliycem bilen varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İkinci el araçlarda herhangi bir indirim olmadığı gibi sıfır araçlarda da sadece ÖTV indirimi var.

İsen Buga

Üye
Üye
2. el alınacaksa sadece motorlu taşıt vergisi ödemiyorsunuz...

Özel tertibata gelince ehliyetiniz de ne yazıyorsa ona göre ayar çekeceksiniz. Engelinizi bilmediğim için sadece kısa ve net cevap yazdım.

Araç beğendiniz anlaştınız alıyorsunuz: Notere engelli olduğunuzu bildiriyorsunuz: İşlem yapıyorsunuz al gülüm ver gülüm imza ve hayırlı olsun.'a geliyorsunuz işlem burada noterde yani bitti.
burada durdum: engelinizi bilmediğim için .... devam ediyorum..
engeliniz araç kullanmaya müsait değilse (yani bedensel engelli iseniz) bir yakınınız yada arkadaşınız arabayı evinize götürecek. tabii ki anlaştığınız kişi bile bırakabilir.

Aracınızın sizin tertibatınıza doğrusu ehliyetinize uygun hale getirilmesi lazım: bu iş için 2 yol var: 1 aracı bulmak tüm işlemleri o yapacak. Fiyat üzerine anlaşırsanız tüm işlemleri onlar yapar. Dikkat bana göre sakın ha derim vekalet vermeyin derim. beraber yapınız.

İkinci yol sizin uğraşmanız: ustaya gidip ne gerektiğini söyleyeceksiniz. Tertibat ona göre yapılacak: makina mühendisleri odasından onay alacaksınız. Sonrası ruhsata işlenmesi için emniyete gideceksiniz. vesaire vesaire...

Ruhsat tamam ise fotokopi çekeceksiniz: ehliyet ile ruhsat fotokopisini ve aslını alıp vergi dairesine gideceksiniz: Özürlüler birimi diye bir yer var oradakiler inanılmaz cana yakın insanlar, sana yardımcı olur ne istersen sor....

vergi dairesinden vergi muafiyeti işleteceksiniz. MTV ödemeyeceksiniz taaki araba satana kadar. Satınca yeniden gideceksiniz o araç artık bana ait değildir diye... belge ister tabi ki sattım diyecekseniz.

Gerisi bizden araçınızı güle güle kazasız belasız kullanın demek kalır.

mavzer

Üye
Üye
isen buga çok teşekkür ederim verdiğin bilgi için vergi dairesinde tanıdık birini bulduk bu gün sorduk senin dediklerinin aynısını söyledi sadece mtv den yararlanıyormuşum aracı alıp kendime göre tertibat taktırıp tabi ehliyette yazıldığı gibi daha sonra vergi dairesine engelli adına düzenlemem gerekiyormuş

İsen Buga

Üye
Üye
Yardımcı olmak bizim site için ne mutlu bize..

aracınızın arkasına "engelliler.gen.tr sağolsun" diye yazarsan sevinirim:)... tabii ki şaka.. alacağınız aracı güle güle mutlu günlerde her daim kullanın.

Tekerlekli Sandalye