Kekeme olanların yaşamaya hakkı yok...muş.!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
az evvel bir haber okudum.. haber de; ilköğretim 8. sınıf öğrencisi 15 yaşında ki bir çocuk 3. kattan kendisini atarak intihar etmişti.. intihar etmesinin nedeni ise; arkadaşlarının kendisiyle alay etmesini gururuna yedirememiş olmasıydı..!!!

bu çocuğumuzun adı; mustafa çobanyıldız.. kendisi engelli.. konuşma engelli.. yani kekeme..!!! eline bantla yapıştırdığı not'ta; ''bu dünyaya niye kekeme olarak geldim, böyle yaşamaktansa ölmeyi tercih ederim.. bu dünyada cehennemi yaşadım, bu notu okuduğunuzda ben ölmüş olacağım..........'' yazıyordu..!!!

engelsiz insanlar; engelliye ''bakış açı..'' nız bir yavrunun ölümüne neden oldu.. duyuyor musunuz..?!

engelli bir birey isen eğer; insanlar seninle dalga geçer..!!! alaycı gözlerle bakar, sözlerle taciz eder..!!!

her engelli insanın lakabı olduğu gibi, mustafa'nında bir lakabı vardı.. ''kekeç çoban..''

toplumumuz engelli insanlarla alay etmeyi normal görüyor.. ''kekeç çoban, topal hasan, kör sami..'' vs vs...........ve normal gördükleri gibi kendilerince eğleniyorlar.. bir yürek paramparça olurken, bir insanın onur'u ezilirken mutlu olabiliyorlar..!!!

hele bu ergenliğe adım atan bir çocuksa...........sonucu gördünüz işte..?! 15 yaşında ki bir çocuk; ''bu dünyada cehennemi yaşadım..'' deyip ölümü seçti.. neden..?! sizin yüzünüzden, sizlerden kurtulmak için..!!! mustafa, bu dünyanın güzelliğini yaşaması gerekirken; o ''bakış açı..'' nız var ya, bizleri çaresiz bırakan o ''bakış açı..'' nız işte o'nun yüzünden ÖLDÜ..!!!

sevinin, sevinin..!!!

ölmeyi istemek elbette doğru değil.. mustafa o kadar çaresiz kalmış ki, sığınacak bir liman bulamayarak ölmeyi seçmiş..!!! bir insanın hayatı bu kadar basit mi..?! kendinizi mutlu etmek adına; engelinden dolayı alay ettiğiniz bir insanın hayatını mahvettiniz ve o insanı yok ettiniz..!!!

engelsiz insanlar; engelliye ''bakış açı..'' nızı değiştirin artık.. bilinçlenin, cehaletten kurtulun ve bilinçli, aklı başında nesiller (çocuklar..) yetiştirin..!!!

bir mustafa daha kaybetmek istemiyoruz..!!!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bedensel eksikliklerin toplum tarafından Tİ'ye alınmasının ne denli korkunç sonuçlar doğurduğunu böylesi trajik bir olayla tekrar görmüş olduk. O yaştaki bir çocuğun toplumsal baskıyı ve engeliyle alay edilmesini kaldırması beklenemezdi. Tabi bu durum illa intiharla sonuçlanacak diye bir kural yok ama işte demekki çocukcağız o denli içerlemişki kendi canına kıyarak intihar etmiş.

Kimbilir kekemeliliğiyle alay edilirken içinde ne fırtınalar koptu. Ne söylesek ne desek bu saatten sonra o çocuğun yaşamını geri getiremeyiz. Bu trajik olay birilerine ders oldumu? asıl sorulması gereken soru bu bence!

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Her insan bir dünyadır. Siz engelsizler bir dünya yıktınız! Vurdum duymazlığınız sessiz çığlıklarla sizlere defalarca anlatmaya çalıştığımız ama sizin bir türlü anlamadığınız dünyamıza dinamit koydunuz gözünüz aydın. sevinin!!!

F

Fırtına

Guest
engelli çocuklarımızın içinde kopan fırtınaları engelli ve engelli çocuğu olmayan bir insan asla bilemez.. bedensel eksikliği yüzünden Tİ'ye alınan bir çocuğun gözlerine baktılar mı acaba..?! ahh o gözler...........yürekte kopan fırtınayı öyle güzel anlatıyor/anlatıyordu ki................insan olanın yüreği dağlanır...dı.. o gözlere baktığında..!!! o gözleri ömrüm boyunca unutmam mümkün değil..!!!

mustafa nın içinde elbette ne fırtınalar koptu.. ''bu dünya da cehennemi yaşadım..'' diye boşuna demedi..

bu trajik olay birilerine ders oldu mu..?!

olacağını sanmıyorum.. olmuş olsaydı mustafa ölmezdi.. engelsizler yüzünden, engelliler ne olaylar yaşadı.. yine de ''bakış açısı..'' nda değişen hiçbir şey olmadı.. ama herşeye rağmen olmasını diliyorum ve artık kendinize gelin diyorum..!!!

F

Fırtına

Guest
Her insan bir dünyadır. Siz engelsizler bir dünya yıktınız! Vurdum duymazlığınız sessiz çığlıklarla sizlere defalarca anlatmaya çalıştığımız ama sizin bir türlü anlamadığınız dünyamıza dinamit koydunuz gözünüz aydın. sevinin!!!

düş gezgini,

yaşanan bu trajik olay bizlerin acısı............ve sen acımızı öyle güzel dile getirdin ki............anlayana..!!!

gülümse_hayata

Üye
Üye
İnsana verilmeyen değerdir gözler önüne serilen. Vicdanı olmayan sadece kendisi için yaşayanlardır bu şekilde davranan. Birazcık insan sevgisi duysalar yüreklerinde kısacası birazcık(İNSAN) olsalardı. Bu gibi bir duruma sebebiyet vermezlerdi gencecik bir evlat bu dünyaya böylesi lanet ederek canına kıymazdı. Ne desek boş artık sadece insanların bu alaycı tavırları nelere sebeb oluyor bir baksınlarda açsınlar gözlerini.

hunter

Üye
Üye
bende kekemeyim ama sağlık raporumu alırken bunun belirtmedim bile insan zamanla kendisiyle barışık olmayı öğreniyor tabii sözü geçen çocuk daha 15 yaşında benim baktığım pencereden bakmasını bekleyemem onun ebebeynleri ve çevresindeki insanların bu konuda ona destek olması gerekiyordu..bende 15 yaşındayken düşünüyorumda evet özellikle okulda kekeme olmak insanın kendisini hele ki o yaşta 2.sınıf insan gibi hissetmesine sebep oluyor ama dediğim gibi ebebeynlere ve çevresindeki büyüklere büyük görev düşüyor..o çocuğu en iyi anlayabilen insanlardan biriyim,benim şansım özelliklede kardeşlerimden bu konuda çok destek görmüş olmak....Allah rahmet eylesin..

F

Fırtına

Guest
insanlarla iletişimde en büyük gereksinimimiz konuşmak.. ve konuşmakta problem yaşıyorsak insanlarla iletişim kurmakta zorlanıyoruz.. hele konuşmamız alay konusu olursa..........!!! insanlarla iletişim kurmaktan kaçınıyoruz.. halbu ki kaçınmamamız lazım.. zor da olsa iletişim kurmak ve konuşmak zorundayız.. karşımızda ki insanlarda bizi dinlemek zorunda..!!! alay'a almadan, lakap takmadan..!!! insan / ca..!!!

okul çağında ki çocuklarımız konuşma problemi yaşarken çok etkileniyorlar.. çocukluk ve ergenliğin verdiği ruh hali ile yetişkin bir bireyin penceresinden bakamıyorlar.. bakmalarını da bekleyemeyiz.. ebeveynler olarak engelli çocuklarımıza karşı çok bilinçli olmalıyız.. onların çocukluk/ergenlik evrelerini huzurlu/mutlu bir şekilde geçirmeleri bizim elimizde..!!!

mustafa'mız (Rabbim rahmet eylesin..) aileden gerekli desteği almamış.. çevre ise malum.. kendilerini eğlendirmek adına; engelli insanları alay'a alıp, dalga geçecek kadar insan!lıktan nasibini almamış yaratıklar..!!! olan gencecik/körpe bir can'a mal oldu.. yazık oldu..!!! ve sizlere...........; yazıklar olsun..!!!

Tekerlekli Sandalye