Kekeme olduğum için okul ve iş hayatında sıkıntılar yaşıyorum!

kandemir27

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar ismim Ahmet 21 yaşında 21 yıldır kekeme rahatsızlığı ve 'R' özürlü bir Türkiye vatandaşı imişim.Vatandaş imişim diyorum çünkü engelimi bana engel yapmamak adına elimden gelen her şeyi yapıyorum ama devlet görevlisi insanlardan hiç bir şekilde yardım göremiyorum.Fırat üniversitesinde okuyorum evet okuyorum ama istediğim hiç bir şeyi yapamıyorum çünkü sözlü mülakat diye bir şey var ve sürekli ben ve benim gibi arkadaşlara engel.Hastaneye rapor almak için gittiğimde raporu %25 olarak veren şahıslar var ve engelli kadrosundan yararlanmam için yeterli değil.Şimdi kekemeyim diye kabul etmeyen özel sektör ve kamu kuruluşları üstüne %40 altında rapor veren sağlık kurumları var.Onlarla savaşmam isteniyor şimdi ben yaşamalı mıyım ölmeli miyim

star trek

Üye
Üye
Hastaneye rapor almak için gittiğimde raporu %25 olarak veren şahıslar var ve engelli kadrosundan yararlanmam için yeterli değil.

Arkadaşım senden beteri var. Ulaşım sorunu büyük bir sorundur. Mimari engeller büyük bir sorundur.
Sen kendin otobüse bindiğin, merdivenden koşarak indiğin, atlayıp zıpladığın halde bu insanların kadrosundan işmi bulmak istiyorsun?
Bir yangın çıksa bedensel engelli kaçamaz. Kavga olsa kaçamaz. İnsanlar kaçışsa düşse ezilir ölür.

Bu ne bencilliktir.

O sınırı bana göre az bile koymuşlar. % 50-60 dan aşşağı engelli olanı ben zorunlu istihdam kategorsine koymazdım.
Bu nasıl bir adalettir.?

Bir kere meraktan sınava girdim. Üniversite kamu ilanıydı.
Ya arkadaş o kadar başvurunun içinde bedensel engelli 3-5 tane idi. Bir de ama (kör) kardeşler vardı.

Engel engeldir. Küçümsemiyorum. Bir parmak olmaması bile bir noksanlıktır.
Lakin devletin zorunlu istihdam kanunu zor iş bulanlara olmalıdır.

Bedeninizle bi dünya iş yapabilirsiniz. İlla engelli kadrosundan işe girmeniz gerekmez!.

kandemir27

Üye
Üye
insanlar kekeme olduğumu öğrendiğimde bana ne suratla baktığını görseydiniz hiç bir şey yazmazdınız üniversite okuduğumu ve babamın olmadıığınıda ayrıca bakmakla yükümlü olduğğum kardeşi ve annemin olduğunu düşünürseniz bencillik yapmadığımı anlarsınız

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bunun bencillikle alakası yok. Sizin söylediğiniz mantıkla gidersek işin içinden çıkamayız. Burdaki sıkıntı şu.
@kandemir27 diyorki ne sağlıklıyım ne değilim. Engelli sayılmıyorum dolayısıyla engelli kadrosunda çalışamıyorum. Öte yandan sağlıklıda değilim bu durumumu gören özel sektörde iş vermiyor. Bu açıdan düşününce hak vermemek elde değil.

star trek

Üye
Üye
insanlar kekeme olduğumu öğrendiğimde bana ne suratla baktığını görseydiniz hiç bir şey yazmazdınız üniversite okuduğumu ve babamın olmadıığınıda ayrıca bakmakla yükümlü olduğğum kardeşi ve annemin olduğunu düşünürseniz bencillik yapmadığımı anlarsınız

Arkadaşım bende anlatma kıtlığı var sen kusura bakma!
Engelli kadrosunda size vericekleri maaşla kendinize bakamazsınız. Asgari ücret yetermi size?

İnşaatta çalışsan günlük yevmiyen 80-90 tl dir.
Bedeninin kıymetini bil. Kekemesin diye ticari taksi kullanamazsın diyorlarmı sana? Bana ağır engellisin diye diyorlar.
Araba kullanabilirsin ama insan taşıyamazsın diyorlar...
Gördünmü bak bedenle ilkokul mezunu bile olsan Ayda 2000 tl cukka.

star trek

Üye
Üye
Bunun bencillikle alakası yok. Sizin söylediğiniz mantıkla gidersek işin içinden çıkamayız. Burdaki sıkıntı şu.
@kandemir27 diyorki ne sağlıklıyım ne değilim. Engelli sayılmıyorum dolayısıyla engelli kadrosunda çalışamıyorum. Öte yandan sağlıklıda değilim bu durumumu gören özel sektörde iş vermiyor. Bu açıdan düşününce hak vermemek elde değil.

İyi de bende tansiyon hastalığı var. Depresyon var. Bunları ben bir engel olarak görüp hastaneden engelli raporu alsam sonrada işe girsem olurmu?.
Asıl engelim bedensel olmasa ben o kadrodan faydalanmam.
Bu mantıkla 80 milyon engelli çıkar.

Pesubanallah!. Ne günlere kaldık. Millet olmayan kolumuzun bacağımızın nerdeyse bize fayda sağladığını söyleyecek...?
Güleyimmi ağlıyayımmı?
Nasıl bir ülkede yaşanıyor. Sağlam adamlar kuyruğa girmiş engelli asansörlerini işgal ediyor.
İşte bu aynı asansör olayı gibi bişey.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ne yani bir kişinin "engelli sayılması" için illada bedensel bir eksikliğinin mi olması gerekiyor. :)
Herkesin engeli kendine zor. Kalkıpta benim engelim senin engellini döver demenin mantığı yok. Örnekse bedensel olarak at gibi sağlam ama piskolojik olarak a sosyal biri çalışma hayatına giremez. Kalabalık onu boğar bu durumu yaşayan binlerce onbinlerce insan var. Şimdi biz bu insana "sağlık bir insan" diyebilirmiyiz? Benzer şeyler işitme engelliler içinde geçerli. Bu ve buna benzer sorunları yaşayan insanları dinlediğinizde hak vermemeniz imkansız. Burada yaşanan sorun bambaşka. Önceki mesajda dediğim gibi yasal olarak özürlü sayılmıyor o nedenle özürlü kadrosuna giremiyor. Öte yandan tam olarak sağlıklıda değil. Bu durumu gören iş veren iş vermek istemiyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Bu ülkede aynı durumu yaşayan bir değil binlerce insan var arada kalmış. Ne engellendiği kabul edilebiliyor ne de sağlıklısın denilebiliyor. Durum aslında sanıldığından ve zannedildiğinden çok daha dramatik. Bir yanda sağlığını kaybettiğini ispat etmek zorunda bırakılan ve bu uğurda psikolojisi yerle bir edilen, engelli kimliği vermemek adına bizzat devletin her türlü prosedürüyle uğraşmak zorunda bırakılan, adeta kaderine mahkum edilen engelli arkadaşlar ; öte yanda aslında heyete girse belki de % 20 iş gücü kaybı bile alamayacak durumda olan ama bir şekilde % 60, 70 lere varan sağlık kurulu raporunu elde etmiş olan, aslında engellenmemiş ama kendisini engelli statüsü kazandırarak engelli haklarından faydalanmayı hedefleyen arkadaşlar...

Adalet bunun neresinde ? Sosyal devlet nerede ? Bir zamanlar kimsenin bilerek ve isteyerek ama haketmeyerek engelli kimliğini aldıklarına inanamazdım. Kişi, karşısındakini de kendi gibi bilirmiş derler ya aynen öyle. Ama öyle raporlar ve öyle inanılmaz olaylarla karşılaştım ki şimdi bundan sonrası için yapabileceğim en doğru şey, engelli raporunu alabilmek uğrunda yıpranan insanların gerçekten hakettiyse bu rapora kavuşabilmelerini sağlayabilmek. Sanıyorum ki dünyanın hiç bir gelişmiş ülkesinde bizim ülkemizde olduğu gibi insanlar engelli kimliklerini alabilmek adına bu kadar engellenmiyordur ! Bedenen ya da ruhen engellenme oranı ne olursa olsun ya da varolan, süregelen hastalığın derecesi ne kadar olursa olsun değil mi o vatandaş sağlıklı sınıfına sokulamıyor, askerlik yapamıyor, toplum tarafından kabul edilemiyor ve yaşamı bir şekilde engelleniyorsa artık kimliğini alabilmek adına daha ne yapması lazım?

Gören gözler görmek istemezse, işiten kulaklar duymak istemezse, kalpler katılaşmışsa, insanın insana yapamayacağını yapıyorlarsa, insanlıklarını unuttularsa bu kadar engellenen insan, hakkını alabilmek adına savaş veriyorsa ben diyorum ki yılmayın arkadaşlar! Ne olursa olsun hakkınızı sonuna kadar almaktan vazgeçmeyin, raporunuzu da, vergi indiriminizi de, sizin olan size ait olan, verilmesi gereken ama verilmek istenmeyen tüm haklarınız adına vazgeçmeyin ! pes etmeyin ! mücadele verin !

Sağlıcakla kalın, haklarınızla kalın,

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlarım,

Bizler, bu sitede bize verilmeyen , verilmek istenmeyen, verilmesi zorlaştırılan hatta bazen almamızı imkansızlaştıranlara karşı haklarımızı bilmek, kullanmak ve bunları elde edebilmek adına, özgürleşmek adına toplanmış bulunmaktayız. Bizler, herbirimiz farklı engeller yaşamak zorunda kalsak da yani engellenme sebeplerimiz farklı farklı olsa da sonuçta aynı mücadeleyi vermek amacıyla burada yazılarımızı yazıyoruz, sorunlarımıza çare, sorularımıza cevap üretmek için buradayız.

Engelin ne olduğu, hangi gruba ait olduğu önemli değildir ki biz birbirimizin engellini yarıştıralım. Sayın yöneticimizin de dediği gibi ;

''Ne yani bir kişinin "engelli sayılması" için illada bedensel bir eksikliğinin mi olması gerekiyor. Herkesin engeli kendine zor. Kalkıpta benim engelim senin engellini döver demenin mantığı yok. ''
Engellerimiz, bizim aşmamız gereken engellenilmişliklerimize karşı olmalı yoksa birbirimizin engellerine karşı değil ! Herkes kendi yaşadığını bilir ve kendi gerçeğini yaşar. Birbirimizin engel durumunu eleştirmek , engel oranlarımızı yargılamak ya da kimin engelinin kimin engelinden daha fazla hayatını etkilediği olmamalı çünkü bu tür kıyaslamalar bize hiç bir fayda sağlamayacağı gibi bizleri birbirimizden uzaklaştırır ve mücadelemizi unutturur. Bizler aynı taraftayız arkadaşlar, aynı hakları arama yolunda tüm çabalarımız. Birbirimize muhalefet olmak değil ki amacımız!

Hepimizin hayatı yaşamada karşılaştığı sorunlar farklı, her birimiz bedenimizin ya da ruhumuzun farklı bir engelleyişiyle yaşamaya çalışıyoruz hayatı. Herkes kendi gerçekleri ve kendi engelleriyle savaşıyor. Bizler ne kadar birlik ve beraberlik içinde olursak o kadar da güçlü oluruz...

Engelin ne olduğunun , hangi engel grubunun diğerinden üstün olduğu ya da sayılamayacağını ileri sürmek bizlerin değil bize engelli raporunu veren kişilerin insiyatifindedir. Ve bana göre adı her ne olursa olsun ( işitme, görme, duyma, bedenen, ortopedik, ruhsal, psikolojik, tramvatik vb. ) engel engeldir. Engellenmekse bir şekilde , doğal hayatı yaşamada kısıtlanmaksa sonucu adı her ne olursa olsun ( ister şizofren, ister görme engelli, ister asosyal, işitme engelli, sp vb. ) engel engeldir. Önemli olan aşılması gereken engellemeleri , yaşanması gereken hayatı engellere rağmen yaşayabilmektir. Bir şekilde bunun mücadelesini verebilmektir hep birlikte...

Sevgiyle kalın, birlikte kalın,

kozmoz

Üye
Üye
gazoz ağacı yazdıklarının altına imza atıyorum. Çoooookkkkkk haklısın.

star trek

Üye
Üye
Ne yani bir kişinin "engelli sayılması" için illada bedensel bir eksikliğinin mi olması gerekiyor. :)
Herkesin engeli kendine zor. Kalkıpta benim engelim senin engellini döver demenin mantığı yok. Örnekse bedensel olarak at gibi sağlam ama piskolojik olarak a sosyal biri çalışma hayatına giremez. Kalabalık onu boğar bu durumu yaşayan binlerce onbinlerce insan var. Şimdi biz bu insana "sağlık bir insan" diyebilirmiyiz? Benzer şeyler işitme engelliler içinde geçerli. Bu ve buna benzer sorunları yaşayan insanları dinlediğinizde hak vermemeniz imkansız. Burada yaşanan sorun bambaşka. Önceki mesajda dediğim gibi yasal olarak özürlü sayılmıyor o nedenle özürlü kadrosuna giremiyor. Öte yandan tam olarak sağlıklıda değil. Bu durumu gören iş veren iş vermek istemiyor.

Hemşerim, ben anlatamadım galiba..
Ben arkadaşa mağdur değilsin demiyorum.
Onun benim kadromdan faydalanmasını doğru bulmuyorum.

Peki bu bu kadrolardan hafif engellileride faydalandırırsak.
İşverenler en kötü işleri bunlara verirler.
Mesela bir sürü firma temizlik işlerini bu bedeni uygun arkadaşlara yaptırırlar.

Engelli kontenjanı dolduğu içinde. Bizler işsiz kalırız.

Sizi hayretler içinde karşılıyorum. Bedensel engelli ile, bedeni ile bir çok iş yapabilecek insanları aynı torbaya koydunuz:confused:

Arkadaşda benim gibi kullanamadığı yolun vergisini veriyormu?
Ben karşıdan karşıya geçmek için asansör bulamıyorum. Üst geçit olsa merdivenli.
Merdivenlerden düşsek ölsek, ne işin var senin merdivende derler.

Bu arkadaşında böyle problemlerimi var?
Benim kadromdan zorunlu istihdamdan değerlenicek?

Bu arkadaşda benim gibi bedeninin tazminatını alamamışmı?

Tekerlekli Sandalye