kemoterapi hastaları nasıl maaş alırlar???

bilgekndk

Üye
Üye
merhaba size annem için yazıyorum 3 mayıs 2016 da kanser tanısı konuldu ve sağ göğsü alındı daha sonra pet sonuçlarında akciğer metastas yaptığı anlaşıldı 6 kür kemo aldı ve şuan hap kemo ya devam ediyoruz size şunu sormak istiyorum ekonomik durumuz iyi olmadığı için engelli raporu alıp maaş bağlatmak istiyorum ne yapmam gerekiyor hastanenin hangi bölümüne başvuru yapmam lazım annemin hiç sigorta girişi yok sadece maaş için başvuru yapıcam yardımcı olursanız sevinirim cevap bekliyorum..

clementine

Üye
Üye
Öncelikle rapor vermeye yetkili hastanelerden özürlü raporu almak için başvuruda bulunun,elinizde hastalığa ve geçirdiğiniz operasyonlara dair ne varsa yanınızda bulundurun.Anneniz Onkoloji bölümüne ve varsa başka rahatsızlıkları ilgili bölümlere muayene olacak ve oran alacak.Eğer raporunuz %40 ve üzeri olur ve geliriniz kriterlere uyuyor ise 2022 maaşı için başvurursunuz.Eğer rapor %50 ve üstü "ağır özürlü " ibareli ise evde bakım aylığı için başvurursunuz .Çok geçmiş olsun

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=17520]bilgekndk[/MENTION] Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.

Arkadaşımız genel olarak açıklamayı yapmış kendisine teşekkür ederim. bende detaylarını vermek isterim. Öncelikle evde bakım maaşı alabilmeniz için arkadaşımızında söylediği gibi %50 ve üzeri ağır engelli rapor almanız gerekiyor. Aynı zamanda eve giren bütün gelir yine evdeki kişi sayısına bölündüğü zaman 847 tl geçmemesi gerekiyor. Hasta kişi birtakım ihtiyaçlarını yani giyinmek yıkanmak tırnaklarını kesmek vs gideremez halde olması gerekiyor.

2022 bir diğer adıyla engelli maaşı için %40 rapor olması gerekiyor bunun için ağır engelli ibaresine gerek yoktur. Fakat bu maaşı almak içinde yine muhtaçlık hesaplaması yapılmalıdır. Eve giren bütün gelir buna kira alıyorsanız dahil edilir,sosyal yardım alıyorsanız dahil edilir herşey toplanıp evdeki kişi sayısına bölündüğü zaman 423 tl geçmemelidir.

Tüm bunlar için öncelikle rapor çıkartmak için hastaneye başvurmalısınız.İncelemelerin ardından hastalığın hastaya verdiği etkilerde değerlendirilerek olası verilecek rapor

I - İleri klinik evreli (Evre III ve IV) malign tümörü olan tedaviye cevap vermeyen hastalarda özür oranı % 80 olarak kabul edilir.
Ia- Nüks (rekkürrens) veya metastaz yapmış malign tümörü olan ve tedavi yöntemleriyle şifa sağlanamayan hastalarda özür oranı %80 olarak kabul edilir.
Ib- Bölgesel ileri evre (lokorejional) hastalığı olan ve tedavi yöntemleri ile şifa sağlanamayan hastalarda özür oranı %80 olarak kabul edilir.

II- Tedaviye cevap veren klinik evreli (Evre I ve II) malign tümörü olan hastalar: Primer tümörün sebep olduğu veya bu tümöre yönelik tedavi sonrasında gelişen doku veya fonksiyon kayıplarında özür oranı genel hükümler bölümünde belirtilen miktarlara net % 20 ilavesi ile bulunur. Ancak bu gruptaki hastalar yılda en az bir kez metastaz ve nüks açısından değerlendirilerek klinik evre ve fonksiyon kaybı değişimi olup olmadığı tespit edilmelidir.

III- Malign transformasyon gösteren benign tümörler: Primer tümörün sebep olduğu veya bu tümöre yönelik tedavi sonrasında gelişen doku veya fonksiyon kayıplarında Özür Oranı genel hükümler bölümünde belirtilen miktarlara net % 20 ilavesi ile bulunur. Ancak bu gruptaki hastalar yılda en az bir kez metastaz ve nüks açısından değerlendirilerek klinik evre ve fonksiyon kaybı değişimi olup olmadığı tespit edilmelidir.

Tekerlekli Sandalye