Kendi Kendinize Deri Kontrolü (Melanom deri kanseri)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Her hastalıkta olduğu gibi deri kanserinde de erken teşhis tedavi sürecinde çok önemli bir rol almaktadır. Hastalık nekadar erken teşhis edilirse tedavide okadar başarı sağlayacaktır. Bu yazımızda bir deri kanseri türü olan melanom nasıl erken teşhis edilir. Kendi kendimize nasıl deri kontrol yapabiliriz bunları açıklamaya çalışacağız.

melanomanin-neden-oldugu-lekelere-ornekler.jpg

Derimiz üzerinde sivilce, ben, kızarıklık, kabarıklık, yara gibi değişik lezyonlar gelişebilir. Bu lezyonların bazıları kanser hücresi taşıyabilir. Erken fark edilip tedavi sonucunda hastalık ilerlemeden sonuç alınabilir.

Deri kanseri vücudun görüne3n yerlerinde ortaya çıktığı için, insanın kendi derisini düzenli aralıklarla kontrol etmesi aynen kendi kendine meme muayenesinde olduğu gibi derideki değişikliklerin erken fark edilmesini , dolayısıyla deri kanserinin erken teşhisini ve zaman kaybedilmeden tedavisinin başlamasını sağlayacaktır. Herkesin ayda bir kez 10 dk ayırarak kendi kendine deri kontrolü yapması yılda bir kezde deri muayenesi için doktora gitmesi önerilmektedir. Her yeni oluşum ben,leke,kahverengi nokta, yara yada ülser varlığında doktora danışılması gerekmektedir.

Kendi kendinize deri kontrolü

1_Genel görüntüsünü kontrol ediniz.
Benlerinizin her iki tarafını gözünüzle kontrol ettiğinizde, bir tarafı diğerinden renk yada doku açısından farklı ise risk altında olabilirsiniz.

2-Sınırlarını kontrol edin
Ben'lerinizin sınırları veya kenarları pürüzlü, çentikli veya bulanık ise risk altında olabilirsiniz.

3-Rengini kontrol ediniz.
Ben'leriniz birden fazla rengi içinde barındırıyor ise risk altında olabilirsiniz.

4-Büyüklüğünü kontrol ediniz.
Ben'lerinizin çapı 6 milimetreden büyük ise risk altındasınız.

5-Seyrini takip ediniz.
Ben'lerinizin boyutunda, şeklinde veya renginde zaman içersinde değişim olduysa risk altında olabilirsiniz.

Kendi kendime nasıl deri kontrolü yapabilirim?

1- Yüzünüzü özellikle burnunuzu, dudaklarınızı ve kulaklarınızı kontrol ediniz. Detaylı görmek için bir yada iki ayna kullanabilirsiniz.

2- Bir tarak veya saç kurutma makinasıyla yada elinizle saçlarınızı aralayarak saçlı derinizi kontrol ediniz. Arkadaşınız yada ailenizden yardım alabilirsiniz.

3-Ellerinizi, parmaklarınızı, avuç içlerinizi, tırnaklarınızı ve kolarınızın ön ve arkası alt ve üst taraflarını kontrol ediniz.

4-Bir boy aynasında dirseklerinizi ve kolunuzun dirsekten yukarı bölümünü kontrol ediniz. Koltuk altlarına bakmayıda ihmal etmeyiniz.

5- Boynunuzu, göğsünüzü ve tüm gövdenizi kontrol ediniz. Kadınlar meme derisi ve meme altınada bakmalıdır.

6-Bir boy aynası ve el aynası yardımı ile boynunuzun arka tarafını , sırtınızı, omuzlarınızı ve kollarınızın arka tarafını kontrol ediniz.

7- Bir boy aynası ve el aynası yardımı ile belinizi, kalçanızı ve bacaklarınızın arka taraflarını kontrol ediniz.

8- Bir tabureye oturun ayağınızı başka bir sandalyeye uzatın el aynasını kullanarak genital bölgenize bakınız. Bacaklara, özellikle ayak bileklerine, ayakların üzerine ve altına , ayak parmak aralarına ve tırnak altlarına bakınız.

Değişimleri ve benlerinizi önemseyiniz olası bir değişimde mutlaka doktora gidiniz. Unutmayalım ki erken teşhis hayat kurtarır.

Sağlıcakla kalınız.

Tekerlekli Sandalye