Kendi paramla engelli yakınıma ÖTV muafiyetle araç alımı

Lokman36

Üye
Üye
Forumu ve diğer internet sitelerini taradığım halde cevap bulamadığım bir konu var. Engelli abimin ve ailemin araç alacak parası yok, ben kendi paramla %90 oranda engelli olan abimin adına, onların kullanması için araç almak istiyorum. Fakat şu çekincem var, bildiğim kadarıyla parayı kim verirse versin araç ruhsatı abimin üzerine olacak. Eğer 5 yıl sonra satış yasağı kalktığında babam da satmak istediğinde aracın parası engelli abimin mi olacak? Eğer araç parası abime geçerse engellinin parası olduğu için yasalar gereği ben bir daha o paranın kuruşunu alamam, engellinin banka hesabına filan faizli şekilde yatar ve öyle kalır. Halbuki aracın parasını ben ödüyorum para benim. Yani kısacası engelli yakınımıza kendi paramızla ÖTV muafiyetli araç alırsak o para direk engelliye bağış yapılmış mı olacak, unutalım mı o parayı?

İsen Buga

Üye
Üye
Anladığım kadarıyla vasisi babanız.
Söyle olacak araç alındığında (mahkeme kararı ile oluyor) vasisi mahkeme kararı ile araç alıyor. İşlemleri vasi olacak kişiler yapıyor.
Araç alımında araç ruhsatı abiniz üzerine oluyor: kimin kullanacağına dair vasisi karar veriyor. Sizde kullanabilirsiniz.
satılırsa araç paraları bankada bloke edilir diyebiliyorum ama vasi olan kişiler babası - annesi olunca bloke edilmiyor. Diyelim vasisi kardeş ve diğer bireyler olunca bloke ediliyor. Bloke edilen paralar mahkeme kararı olmadan harcanamıyordu. engelli bireyi koruyordu.
Ancak bahsettiğim husus anne ve babası: yani Vasisi anne baba olunca parayı istediği gibi harcayabilir. anne babanıza güvenmiyorsanız iyi düşünün derim...

okatur

Üye
Üye
Abim benim üzerime araba aldı şu andaki 3 üncü araba vasim de yok bundan önce abim vasim idi ve iki atacıda rahat şekilde sattı ve onun parası ile yeni araba aldı + abimin banka hesabına gönderdi parayı alıcı hiç bir bloke beya başka şey olmadı hiçte sorun olmaz satışta alıcıya kendi banka ibanınızı verirseniz para size gelir babanız arıza çıkarmasa

Tekerlekli Sandalye