Kendine Müslüman olmanın diğer adı herkes bir engelli adayıdır

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Televizyonlarda orda bur da engelliler den söz edildiğinde hemen herkes sözleşmişcesine şu lafı ediyor “Herkes bir engelli adayıdır”.

Ağızlara sakız gibi yapışan bu laf oldum olası bana bir iki yüzlülüğü, daha doğrusu kendine Müslüman oluşu çağrıştırdığı için tiksindirici gelmiştir.

Bu lafı duyduğumda hemen aklıma şu soru geliyor “ya herkes engelli adayı olmasa!”

Yani insanlar bu lafa sık sık vurgu yaparak “bakın hepimiz engelli adayıyız bu lanet durum bir gün bizim başımıza da gelebilir o yüzden engelliler için bir şeyler yapmalıyız.” demek istiyorlar. Oysa vicdan, (hala böyle bir kavramın var olduğuna inanıyorum) ahlak, etik duruş bir yerlerdeki haksızlığı vurgularken bir gün o haksızlığın kendi başına geleceği endişesiyle vurgulamamalı.

Haksızlık haksızlıktır. Nası ki kadın haklarını savunmak için illada kadın olmak şart değilse engelli haklarını savunmak için de(var olan yanlışlıkları vurgulamak için) ne engelli olmak nede “böyle bir korkuyu taşımak bu korkunun sonucu olarak ta “herkes engelli adayıdır” sözünü sakız gibi sürekli zikretmenin doğru olmadığını düşünüyorum.

Bilmem bana katılıyor musunuz??

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Klişe laflardan birisi. Ve evet önü arkası düşünüldüğünde kendi içinde bir iki yüzlülüğü ifade ediyor.
Yani engelli kişilerin sorunların anlamak / anlatmak, kavramak için bir gün engelli olma korkusunu taşımamalı insan. Orta yerde birilerinin sorunları varsa buna salt insan olduğumuz için duyarlılık göstermeliyiz. Birtakım korkuların güdüsüyle bir takım sorunlara duyarlı olacaksak hiç olmayalım daha iyi...

Tekerlekli Sandalye