Kesilen 2022 maaşı

Mithat193

Üye
Üye
Sayın yönetici /90zihinsel engelli abime vasilik etmekteyim 2018 başında engelli maaşı kesildi gerekçe olarak gelir testi ben asgari ücretle çalışıyorum ben eşim 3 çocuk ve abim aynı hanedeyiz bu arada bakıcı maaşını alıyorum bu durumda kişi başına düşen gelir ne kadar olmalı?bu arada Abim adına 2011 model Skoda fabia almışım duruyor.şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

okatur

Üye
Üye
Benim yeşil kartımı araba yüzünden kestiler, acaba 2022 yede engel oluyormu bu araba.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

septik

Editör
Editör
[MENTION=24419]Mithat193[/MENTION]

Sizin gelir hesabınız araç alımından sonra durmuş. Bakım maaşını almaya devam edersiniz ama engelli 2022 maaşı için araba lüks görülüyor. İtiraz edin sydvna.

[MENTION=3970]okatur[/MENTION]

Normal şartlarda engel olmaması gerekir herhangi bir aracın, yasa, yöetmelik buna engel değil, fakat devlet diyorki bu insan aç kalmasın diye verddiğimiz cüzzi imkana rağmen nasıl araç alabilir, her aracın vergisi gideri var kendine bakamayacak insanların böyle bir hakkı olamaz tavrında ısrar ediyor.

okatur

Üye
Üye

Sizin gelir hesabınız araç alımından sonra durmuş. Bakım maaşını almaya devam edersiniz ama engelli 2022 maaşı için araba lüks görülüyor. İtiraz edin sydvna.

Normal şartlarda engel olmaması gerekir herhangi bir aracın, yasa, yöetmelik buna engel değil, fakat devlet diyorki bu insan aç kalmasın diye verddiğimiz cüzzi imkana rağmen nasıl araç alabilir, her aracın vergisi gideri var kendine bakamayacak insanların böyle bir hakkı olamaz tavrında ısrar ediyor.
Abim benim üzerime araba aldı + kişi başına düşen gelirde 609 tl yi geçiyor bilemiyorum

septik

Editör
Editör

Gelir krıterini aştığınız için kesilmiştir. 2020 Yılında asgari ücret artışı %15 oldu bu avantaj sayılır, gelir krıterini tekrar hesap edersiniz.

okatur

Üye
Üye

Gelir krıterini aştığınız için kesilmiştir. 2020 Yılında asgari ücret artışı %15 oldu bu avantaj sayılır, gelir krıterini tekrar hesap edersiniz.
Abim 1350 annem 1600 birde bakım parası var toplam 5 kişiyiz yinede geçer gibi kişi başına geliri
Ebm olmasa o zaman 2022 yi alırdım Ebm yide gelire dahil ediyorlarmı

septik

Editör
Editör

Evet ediliyor. Sizin araba hariç, evde bakım zammı hariç kişi başı geliriniz 867 tl çıkıyor, 2022 Maaşı alma şansınız yok gibi.

gececi01

Üye
Üye
Sayın yönetici /90zihinsel engelli abime vasilik etmekteyim 2018 başında engelli maaşı kesildi gerekçe olarak gelir testi ben asgari ücretle çalışıyorum ben eşim 3 çocuk ve abim aynı hanedeyiz bu arada bakıcı maaşını alıyorum bu durumda kişi başına düşen gelir ne kadar olmalı?bu arada Abim adına 2011 model Skoda fabia almışım duruyor.şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

aylık 4500 tl geliriniz var 6 ya böldüğünüzde kişi başı 750 tl düşüyor hem 2019 hemde 2020 kişi başı geliri aşıyorsunuz kesilmesi normaldir

Mithat193

Üye
Üye
Şunu şöyle düzeltiyorum 2 ay önce 4.çocuğum oldu toplam hanede 7,kişi olduk güncellenen rakamlarla 2022 maaşını alabilirmiyim.teşekkürler

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

nadengi30

Üye
Üye
Bizimde çocuğun engelli yakını maaşı alıyorduk. Evde sigortalı çalışan var diye kestiler. Neymiş 18 yaşın altındaymış. Gelir kriteri olsun olmasın kesiyorlar. 26 liralık büyük Zamlı maaşı alamayacak çocuk. Sağlık olsun herkese allahtan şifa diliyorum.

DRA-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

septik

Editör
Editör

Hanede 7 kişi olunca x 701 tl muhtaçlık sınırı = 4907 TL yi aşmayan bir gelir testi sonucu çıkarsa 2022 maaşı alabilirsiniz. Araç konusunun gelirinize ne kadar etki edeceğini sydv belirler isterseniz müracat ediniz.

[MENTION=18366]nadengi30[/MENTION]

Evet malesef, sgk lı çalışan var ise çocuklara 2022 maaşı bağlanmıyor.

okatur

Üye
Üye
Sgk lı çalışan yok şu anda birde arabanın parasını abim ödedi sadece ötv den yararlanmak için benim üstüme aldı
Birde hanede 5 kişiyiz olmuyor yinede

Cinar58

Üye
Üye
Arkadaslar ayni sorun bizdede var ama 2011 yilindan beri abimin adina araba vardi engellu arabasi devamlida ayligi aliyordu simdi kesmisler hanede 3 kisiyiz sadece annem aylik aliyor 1660 tl araba simdimi gelir sayilmaya basladi 2011den beri vardi

okatur

Üye
Üye
Devletin tek amacı engellileri başından atmak başka bir şey gelmiyor aklıma

gececi01

Üye
Üye
Devletin tek amacı engellileri başından atmak başka bir şey gelmiyor aklıma

inanın son 6 yıldır nefes almadan hareket ediyoruz maaşlarımız kesilmesin diye bildiğiniz gibi değil hasta oluyoruz hastahaneye gitmiyoruz piyasada görünmemeye çalışıyoruz devlet er yada geç bir bahane bulup kesti kesecek ama dur bakalım nereden yakalayacak :D

gececi01

Üye
Üye

Hanede 7 kişi olunca x 701 tl muhtaçlık sınırı = 4907 TL yi aşmayan bir gelir testi sonucu çıkarsa 2022 maaşı alabilirsiniz. Araç konusunun gelirinize ne kadar etki edeceğini sydv belirler isterseniz müracat ediniz.

[MENTION=18366]nadengi30[/MENTION]

Evet malesef, sgk lı çalışan var ise çocuklara 2022 maaşı bağlanmıyor.

sayın septik engelli aracı sürekli sorun yapıyor peki merak ediyorum engelli aracı 5 yılı doldurduktan sonra araç satıp para bankada kalırsa sorun oluyormu veya hangisi avantajlı araçmı bankada paramı parayı bankada tutmak zorundayız çünki kızım zihinsel engelli birde başımıza bu çıktı mahkeme kararı olmadan bankadan paramızıda çekemeyeceğiz

septik

Editör
Editör
[MENTION=4669]gececi01[/MENTION]

2022 Maaşını almak istiyorsanız, bankada yüklü miktar para bulundurmamanız lazım, yönetmeliğe göre bankadaki paranın faizinin 2 katı gelir sayılıyor. Araç alındığı taktirde yine yönetmeliğe göre 120/1 i gelir sayılıyor, taktir sizin.

gececi01

Üye
Üye
[MENTION=4669]gececi01[/MENTION]

2022 Maaşını almak istiyorsanız, bankada yüklü miktar para bulundurmamanız lazım, yönetmeliğe göre bankadaki paranın faizinin 2 katı gelir sayılıyor. Araç alındığı taktirde yine yönetmeliğe göre 120/1 i gelir sayılıyor, taktir sizin.

yani her iki ucu boyalı değnek engellinin araca binme hakkı yok varsa maaş yok maaş araç varsa yeşilkart yok

araç tutmak bankadaki paradan daha makul ozaman

Mithat193

Üye
Üye
Arkadaşlar gelir testi hesaplamada asgari ücret nasıl hesaplanıyor agi veya diğer sosyal yardımlar örnek yemek yardımı hesaplanır mı?yoksa sadece 2324tl olarak mı hesaplanır bu konuda bilgisi olan varsa yazabilir mi. teşekkürler

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gececi01

Üye
Üye

cimerin tarafıma gönderdiği gelir kriteri belgesi cevabı ben bir şey anlamadım

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne 30.12.2019 tarihinde yapmış olduğunuz 1903058463 sayılı başvurunuz 21.01.2020 tarihinde SAĞLIK VE DÜZENLİ YARDIMLAR DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

Sosyal sigortalar ile genel sağlık sigortası bakımından kişileri güvence altına almak; bu sigortalardan yararlanacak kişileri ve sağlanacak hakları, bu haklardan yararlanma şartları ile finansman ve karşılanma yöntemlerini belirlemek; sosyal sigortaların ve genel sağlık sigortasının işleyişi ile ilgili usul ve esasları düzenlemek amacıyla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kabul edilmiştir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi işlemleri, 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 73 üncü maddesinin (h) fıkrasında yer alan; `'Sosyal yardıma hak kazanılmasında ve genel sağlık sigortalılığının tespitinde esas alınacak gelir tespit testlerine ilişkin usûl ve esasları belirlemek, bu testleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıyla işbirliği yaparak uygulamak?'' hükmü ile 28.12.2011 tarihli ve 28156 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ve Genel Sağlık Sigortası Gelir Tespitine İlişkin Usul ve Esaslar başlıklı 16.02.2012 tarihli ve 2012/7 sayılı Genelge hükümleri doğrultusunda Genel Sağlık Sigortası (GSS) gelir tespiti iş ve işlemleri Genel Müdürlüğümüz ve SYD Vakıfları ile işbirliği içinde yürütülmektedir.

Adı geçen Genelgenin Değerlendirme başlıklı 3 üncü maddesinin 3.2 alt bendinde tespit / edilen aylık net maaş, ücret gibi gelirlerin yıllık tutarının aylık ortalamasının beyan hesaba alınması gerektiği, 3.3. alt bendinde ise harcamaların nasıl dikkate alınacağı ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Bahse konu yasal mevzuat çerçevesinde GSS gelir tespiti iş ve işlemlerine ilişkin tespit edilen resmi kayıtlar ile beyan edilen hususların dikkate alınması gerekmekte olup, gelir testi işlemleri, güncel merkezi veri tabanı sorgulamaları ve hane ziyareti ile birlikte sosyal inceleme neticesinde elde edilen tüm verilerin rapor altına alınması suretiyle karara bağlanmaktadır.

Bilgilerinize sunulur.

Tekerlekli Sandalye