Keşkeleriniz, İyi Ki lere dönüşsün

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bir Hemşirenin Kaleminden Ölüm Döşeğindeki İnsanların En Büyük 5 Pişmanlığı

Ölüm döşeğindeki hastaların son 12 haftasını geçirdiği bölümde görevli olan Bronnie Ware adlı bir hemşire emekli olduktan sonra “Ölüm Döşeğindekilerin En Büyük 5 Pişmanlığı” adında bir kitap yazmış.

“Neden pişmansınız veya neyi farklı yapmak isterdiniz sorusu sorulduğunda, hep benzer konular belirtilmekte. Hiç kimse keşke daha fazla bungee jumping yapsaydım demiyor.” diyor hemşire Ware.

Alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyen insanların değişme korkusu yaşadığını ve daha fazla mutlu olma şansını kendi kendilerine yok ettiğini belirten Ware, ölüm yatağındaki hastalarının “Keşke daha çok gülseydim, keşke aptalca şeyler yapmaktan bu kadar korkmasaydım” diyerek pişmanlıklarını dile getirdiğini belirtiyor.

1. Keşke hayallerimin peşinden koşsaydım!

Ware’e göre insanlar, yaşamlarının sona erdiğinin farkına varıp geriye döndüklerinde düşledikleri şeylerin çok büyük bir kısmını gerçekleştirmediklerini görüyor ve pişman oluyor.

2. Keşke daha az çalışsaydım!

Ware’e göre erkek hastaların büyük bir kısmı, işleri nedeniyle ailelerine ve dostlarına yeterince vakit ayıramadıkları için pişman oluyor. Ware, erkek hastaların büyük bir kısmının eğer bir şansları daha olsa dönüp çocuklarının kaçırdıkları anlarını yaşamak istediklerini gözlemledi.

3. Keşke duygularımı ifade etme cesaretini gösterseydim!

Birçok insanın diğerleri ile ilişkilerini belirli bir düzeyde tutmak için duygularını bastırdığını söyleyen Ware, bastırılan duyguların insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğunu ileri sürdü.

4. Keşke dostlarımla bağımı korusaydım!

İnsanların kendi yaşamlarına çok fazla odaklanıp arkadaşlarıyla ilişkilerini yitirdiğini ancak ölüm yatağında fark ettiğini söyleyen Ware, ölmekte olan insanların en çok eski arkadaşlarını özlediğini söyledi.

5. Keşke kendime mutlu olmak için daha fazla fırsat verseydim!

Çoğu insanın mutluluğun aslında bir seçim olduğunu ölüm anı gelene dek fark etmediğini söyleyen Ware, insanların rahat yaşamak uğruna eski alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı kaldığını belirtti.

Tekerlekli Sandalye