Kırşehir’de Engellilere Okul Engeli Kalkıyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kırşehir Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan, bedensel engellilerin eğitimlerini almalarını sağlayacak olan yeni düzenlemelerin yapıldığını bildirdi.

Kamu kurum ve kuruluşların yanı sıra okul binalarında engellilerin giriş-çıkış yapabileceği rampa düzenlemeleri ile asansör yenileme çalışmalarının engelliler açısından güzel çalışmalar olduğunu belirten Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından engellilerin okullarda sınıf ve dersliklerine ulaşabilmelerini sağlayıcı yeni düzenlemelerin yapıldığını açıkladı.

Yeni düzenlemelerle engellilerin eğitimlerindeki engelin ortadan kalktığını belirten Avkapan, Kırşehir Televizyonu (KTV) haber ekibine yaptığı açıklamada, eğitimin engellenmemesini istediklerini dile getirerek, engelliler adına yapılan çalışmalar için teşekkür etti.

2013 yılında daha fazla engellerin ortadan kaldırılmış olması temennisinde bulunan Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan, şunları kaydetti:

"Avrupa uyum yasaları çerçevesinde 2012'nin Temmuz ayında engellilerin erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik problemlerinin ortadan kalkmış olması gerekiyordu. Ülkemizde geçmiş yıllarda bu düşünülmediği için biz daha sonraki binalarda özellikle asansörsüz, girişleri uygun olmayan binalarda sıkıntı yaşadık. Şu anki yapılan yeni binalarda özellikle devlet kurumları engellilere tam uyarlı, yani rampasıyla, asansörüyle, lavabosuyla gerçekten çok güzel çalışmalar var. Okullarda da bununla ilgili hiçbir sıkıntı yok. Ama sadece eski binalarda onarım çalışmaları yapılıyor.

"Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürümüz asansörü genişletmek için çaba sarf etti, ama tam da yapamadı. Milli Eğitim Müdürlüğümüze de asansör çalışması yapılıyor. İnşallah yakında hizmete açılacak. Okullarımızda da aynı şekilde öğrencilerin rahatlıkla ulaşılabilir, sınıfları-na, dersliklerine girmesi için o çalışmalar da devam ediyor.

"Gerçekten Kırşehir'de 2 yıldır zaten ulaşılabilirlik, erişilebilirlik için çalışmalar yapılmasına ağırlık vermiştik. Bir insanın okuyamamakta engellenmesi kadar kötü bir şey yok. Çünkü eğitim çok önemli. Daha önce Cumhurbaşkanımızın eşinin yaptığı Engelli Aşar Kampanyası'nda bazı arkadaşlarımız okuma-yazma eğitimi aldı ve faydasını illaki gördüler. İleride de inşallah görecekler. Biz de eğitim engellenmesin diyoruz. Bu konuda da yapılan çalışmalar için büyüklerimize teşekkür ediyoruz.

“Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan tüm insanların hakları neyse engellilerin hakları da o, ama biz biraz daha pozitif ayrımcılık istiyoruz. Bu konuda da devletimize de son yıllarda gösterdiği güzel çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz. İnşallah bundan sonra çocuklarımız da okullarına devam edecekler. Böyle sıkıntı yaşayan çocuklarımız olursa ki olacağını zannetmiyorum, ama Milli Eğitim Müdürümüzün de, okul müdürlerimizin de, öğretmenlerimizin de bu konuda çok duyarlı olduklarını düşünüyorum. Sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız olursa da bizim her zaman kapımız açık. Gelip sıkıntılarını bize dilekçe ile bildirirlerse biz de elimizden geleni yapmaya çalışacağız.

Tekerlekli Sandalye