Kişi başı geliri aşanların evde bakım maaşları kesiliyor mu?

mabedim54

Üye
Üye
selam fırtına sana bi sorum olcak: benım annem şizofren hastası 6 aydır bakım parası alıyorum duzenlı olaqrak fakat annemın annesınden kalan emeklı maaşı vardı kardeşide bekar olduğu için 380 cıvarı alıyodu bızımde azbışey çay gelırıyle 400 cıvarı bi para oluyodu 2 kişi kaldığımız için evde kışı başına duşen gelır aşılmadığı için biş sorun olmadı. ama teyzem evlendı ve maaşımız katlandı 780 gozukuyo ama çekılen kredımız olduğu için biz 280 cıvarı toplam para alıyoz ama maaş bodrosunda 780 gorunuyo şimdi ağustos ayında gelır belgelerını goturunce toplam gelırımız evrakta 815 gorunecek yanı 15 lira bı fark var. acaba bakım parasını keserlermı yada ceza alabılırmıyım bu mesajıma cevap yazarsan çok mutlu olurum senın bılgılerının sağlam olduğunu bılıyorum şimdiden yardımcı olduğun için teşekkur ederım ..

F

Fırtına

Guest
Selamlar mabedim,

Kişi başı gelir değil 15 tl.. 1 tl dahi artsa evde bakım maaşınız kesilir.. 2011 yılı ikinci ayı için kişi başına düşen gelir miktarı, 400 tl yi aşmamalı.. aşıldığı takdirde maaşınız kesilir.. ve gelir durumundaki her türlü artışı SHÇ'e bildirmekle yükümlüsünüz..

mabedim54

Üye
Üye
cvbın için saol fırtına ama şoylede bı durum var 400 tl yı geçıyo ama kesıldığı için maaş bız o kadar para almıyoruz sdece bodroda oyle gozukuyo onun bı mazeretı olamazmı ?

F

Fırtına

Guest
Mabedim,

Bakım ücretinde giderler hiçbir şekilde dikkate alınmıyor..15 tl'yi sen almıyorsun, sadece bodroda gözüküyor ama bunu mazeret olarak kabul etmezler.. edilmiyor..

mabedim54

Üye
Üye
tekrar selam fırtına abla peki eve bı akrabamın ıkametgahını alırsam bi sorun çıkarmı bu durumda

F

Fırtına

Guest
Selamlar mabedim,

Eve akrabanı alırsan bir sorun çıkmaz.. yalnız, eve alacağın akraba; ''gelir hesabına dahil edilen..'' bir akraba olması lazım.. vermiş olduğum linki inceleyebilirsin.. birde; akrabanı eve getirince, hemen müracaat etme.. aradan, biraz zaman geçsin.. bu iş için geldiği anlaşılmasın.. ehh, nede olsa; shçek uzmanlarının insiyatifine kalmış-ız.!!!

http://engelliler.gen.tr/f8/evde-ba...ilir-kimler-gelir-hesabina-dahil-edilir-1404/

mabedim54

Üye
Üye
hm anladım abla mesela gelır durumu aşıldığı için maaş kesıldı dıyelım ben maaş kesıldıkten sonra dayımın oğlunu eve alsam tekrar başvuru yaptığımda onaylanırmı

F

Fırtına

Guest
maaş kesildikten bir süre sonra, dayının oğlu eve gelir ve tekrar baş-vuru yaparsınız.. tabi ki onaylanır..

mabedim54

Üye
Üye
hm verdığın bılgıler ıçın çok saol son soru :)) maaş ıçın dılekçe yazdık 2 ay sonra onaylanacakmış maaş onaylandıktan sonra ben haber vermesem parayı almaya devam etsem 6 ay sonra tekrar gelır belgelerını goturduğumde kuzenımın ıkametgahını ve gelır belgesınıde versem bı sorun çıkarmı .. bıraz karışık oldu ama:)

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Tam olarak anlamadım nasıl yani daha detaylı ve anlaşılır anlatırmısınız?

F

Fırtına

Guest
mabedim,

soru biraz karışık oldu.. haklısın :) ama ben, ''bu soruyu da çözerim diyerek yola çıktım..'' ve..........; hani, fazladan 15 tl. var ya.. o 15 tl'nin, farkına vardıkları an'da; sorun çıkar ve ''6 ay almış olduğun parayı..'' faizi ile birlikte geri alırlar diye düşünüyorum.. biliyorsun; devlet 5 kuruşunu vatandaşta bırakmaz.. faizi ile birlikte geri alır.!!!

mabedim54

Üye
Üye
evet anladım haklısın fırtına ben gıdıp haber vercem tek seçenek bu ama maaş bağlanmadan once bırını eve alayım yoksa geçınmemız ımkansız :(

F

Fırtına

Guest
evet mabedim,

bence de haber ver ve en kısa zamanda birini eve al.. yasa/kanun; 15 tl. için, insanı; nasıl çaresiz bırakıyor ve eve birini alması için nasıl mecbur ediyor.!!!

mabedim54

Üye
Üye
malesef öyle abla sanırım kişi başına duşen gelır olayı kalkacakmış 3 seneye kadar forumda okudum 3 seneye kım ole kım kala ya dimi :)

F

Fırtına

Guest
evet mabedim, ''kişi başına düşen gelir..'' zorunluluğu kalkacak..mış.. 3 seneye kadar.. dediğin gibi; kim öle, kim kala :) neyse, hiç olmazsa; bizden sonra ki kader/daşlarımız rahat eder.!!!

mabedim54

Üye
Üye
ya niye oyle dıyosun belkı bızde yaşarız 3 sene sonra bızede vurur belkı talıh :))

F

Fırtına

Guest
inşaallah mabedim.. sağlıklı, hayırlı, huzurlu, mutlu up/uzun bir ömür diliyorum sana :)

mabedim54

Üye
Üye
iyi dileklerın için teşekkur ederım fırtına bende sana sağlıklı mutlu huzurlu up uzun bi ömür dılıyorum sevdıklerınle :)

F

Fırtına

Guest
mabedim, çok teşekkür ediyorum.. yürekten amin :)

Tekerlekli Sandalye