Kisitliya ait aracin vasi tarafindan satilmasi

sihhiye

Üye
Üye
Arkadaşlar ben de kardeşim üzerine 5 yıl önce bir araç satın aldım.Kardeşim %100 zihinsel engelli ve vasisi benim.5 yılımız dolduğu için aracı satmak istiyorum.Noter araç satışı için ek karar istedi.Ek karar için mahkemeye başvurdum.Hakim duruşmada paraya dokunamayacağımı paranın kardeşime ait olduğunu söyledi.Mahkemede kardeşim adına açılacak bir hesapta paranın bekletileceğini ancak yeni bir araç ya da başka bir şey alacağımız zaman kardeşimin üzerine olmak şartıyla bu parayı mahkemenin izni ile kullanabileceğimizi söyledi.Aracı benim şahsi paramla aldığımı söylediğimde o parayı kardeşine hibe etmişsin dedi.Ek karar da aracın vasi tarafından satışına izin vermiş ancak satış sonrası elde edilen paranın mahkeme tarafından açılacak bir hesaba yatırılması gerektiği belirtilmiş.Yani aracı satacağım satıştan elde ettiğim parayı kardeşim adına açılacak hesaba yatıracağım.Kendi parama dokunamıyorum.
Sorum şu? Ben aracı noterde devir etsem ve parayı mahkemenin dediği gibi hesaba yatırmasam mahkeme bunu nereden bilecek?Noterden satış sonrası mahkemeye herhangi bir evrak felan gidiyor mu? Bu konuda fikri ve bilgisi olan var mı bana yardımcı olabilecek?
05367307059 telefon numaram yardımcı olursanız çok sevinirim.

gececi01

Üye
Üye
Arkadaşlar ben de kardeşim üzerine 5 yıl önce bir araç satın aldım.Kardeşim %100 zihinsel engelli ve vasisi benim.5 yılımız dolduğu için aracı satmak istiyorum.Noter araç satışı için ek karar istedi.Ek karar için mahkemeye başvurdum.Hakim duruşmada paraya dokunamayacağımı paranın kardeşime ait olduğunu söyledi.Mahkemede kardeşim adına açılacak bir hesapta paranın bekletileceğini ancak yeni bir araç ya da başka bir şey alacağımız zaman kardeşimin üzerine olmak şartıyla bu parayı mahkemenin izni ile kullanabileceğimizi söyledi.Aracı benim şahsi paramla aldığımı söylediğimde o parayı kardeşine hibe etmişsin dedi.Ek karar da aracın vasi tarafından satışına izin vermiş ancak satış sonrası elde edilen paranın mahkeme tarafından açılacak bir hesaba yatırılması gerektiği belirtilmiş.Yani aracı satacağım satıştan elde ettiğim parayı kardeşim adına açılacak hesaba yatıracağım.Kendi parama dokunamıyorum.
Sorum şu? Ben aracı noterde devir etsem ve parayı mahkemenin dediği gibi hesaba yatırmasam mahkeme bunu nereden bilecek?Noterden satış sonrası mahkemeye herhangi bir evrak felan gidiyor mu? Bu konuda fikri ve bilgisi olan var mı bana yardımcı olabilecek?
05367307059 telefon numaram yardımcı olursanız çok sevinirim.

bende kızıma aldım aynı konuda bende sıkıntı yaşayacağım gibi henüz 5 yılı doldurmadı seneye 5 ci yılı doluyor çok saçma bir yasa aklı ermeyen yetmeyen bir insan 50 bin tl nereden bulup bu aracı alsın aracı alan ya babadır ya kardeş yada amca yasanın böyle bir kısıtlama getirmesi çok saçma ayrıca böyle bir yasa ve uygulamayı son 10 yılda ilk defa burada şimdi görüp okudum siteyi 10 yıldır takip etmekteyim site yöneticileride bu konuda sessiz kalmakta hiç bir yorum yapamıyor konu ile alakalı başka mağdur varsa buraya yaşadıklarını ve nasıl bir yol izlediğini yazarsa iyi olur

ayrıca tüm konularda vasiye yetki verirken iş paraya geldimi mahkeme dur diyor o çocuğun adına seçimlerde oy da kullanayım ozaman devletin menfaatine yarayan noktada vasi benim ama benim menfaatime yarayan noktada vasi değilim ne kadar saçma adı üstünde kısıtlının vasisi demek engelli bireyin her şeyine yetkili olan kişi demektir 5 yıldır çocuğumun maaşlarını çekiyorum onu neden sormuyor belki içki kumarda yiyorum o parayı ve çocuk aç sefil bir şekilde onu sormuyor neden işine gelmiyor kim araştıracak kim soruşturacak ama hazır ayağına gelen noter satışına hemen müdahale ediyor engelli birey aracını yabancıya kullandırtmışsa benim suçum madem mahkeme o kadar düşünceli bana yazı gönderip arabanı sat borsaya yatır daha çok kazanırsın garantisi versin ozaman veya dolar 3 tl iken dolara çevir dolar 6 tl olacak daha çok kazanırsın neden demiyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar bu karar engelliyi koruma amaçlı. evet siz bu durumu suistimal etmezsiniz ama devlet olası suistimallere karşı bir önlem olarak almış bunu.

gececi01

Üye
Üye
Arkadaşlar bu karar engelliyi koruma amaçlı. evet siz bu durumu suistimal etmezsiniz ama devlet olası suistimallere karşı bir önlem olarak almış bunu.

zihinsel engelli kızımın aracının günü doldu noterden kolayca sattım

bahsi edilen yasa
anne babası olmayan
metin sabancı gibi istanbulun yarısı kendisinin olan
mirascısı bol olan
kimsesiz olan zihinsel engelli içinmiş

babası annesi olan yaşı cinsiyeti ne olursa olsun kolayca satabilir ayrıca baba yaşıyorsa vasilik gerekmiyor zaten baba velisi olmuş oluyor

gececi01

Üye
Üye
sihhiye adlı arkadaşın olayında baba vefat etmiş anne okuma yazma bilmediğinden vasiliği kardeş almış işte asıl sorun burada başlıyor

siz kendi çocuğunuz haricinde isterse kardeşiniz olsun birinin vasiliğini alırsanız devlet buna müdehale eder yani takipcisi olur engelliye verilen her zararın hesabını sizden sorar gerekirse yapılan tüm hukuki işlemler hukuk mahkemesince onanmadığı sürece yok hükmünde sayılır

yoksa anne babası sağ bir kişinin vasisi olmaz velisi olur

arkadaşın mevzusunu kimse tam anlayamadığı ve anlamadığı için ortalık bir anda karıştı sorunu çözmek için temmuz 15 bekledim ve olay çözüldü

zihinsel engellinin yaşı ve cinsi ne olursa olsun anne baba yada birtanesi sağ ise vasiden daha üstün vasfı olan veli konumundadır ve kendi çocuğu üzerinde öldürmediği aç bırakmadığı zarar vermemek kaydı ile hertürlü tasarrufa sahiptir.

İsen Buga

Üye
Üye
sihhiye adlı arkadaşın olayında baba vefat etmiş anne okuma yazma bilmediğinden vasiliği kardeş almış işte asıl sorun burada başlıyor

siz kendi çocuğunuz haricinde isterse kardeşiniz olsun birinin vasiliğini alırsanız devlet buna müdehale eder yani takipcisi olur engelliye verilen her zararın hesabını sizden sorar gerekirse yapılan tüm hukuki işlemler hukuk mahkemesince onanmadığı sürece yok hükmünde sayılır

yoksa anne babası sağ bir kişinin vasisi olmaz velisi olur

arkadaşın mevzusunu kimse tam anlayamadığı ve anlamadığı için ortalık bir anda karıştı sorunu çözmek için temmuz 15 bekledim ve olay çözüldü

zihinsel engellinin yaşı ve cinsi ne olursa olsun anne baba yada birtanesi sağ ise vasiden daha üstün vasfı olan veli konumundadır ve kendi çocuğu üzerinde öldürmediği aç bırakmadığı zarar vermemek kaydı ile hertürlü tasarrufa sahiptir.

Ağabey yada ablası vasi olup mahkeme kararı ile alım satım ilami alan bir vatandasın hakları yok mu sayılır?
Ablası yada abisi vasi olarak bakıyorsa; bu vatandaşların hakları ne olacak? Yada çocukları?

Not: mahkeme bu duruma akrar verirken tabii ki engelliyi koruaycakğıa dair emin olduktan sonra karar verir. Çok zor süreç bu..

gececi01

Üye
Üye
Ağabey yada ablası vasi olup mahkeme kararı ile alım satım ilami alan bir vatandasın hakları yok mu sayılır?
Ablası yada abisi vasi olarak bakıyorsa; bu vatandaşların hakları ne olacak? Yada çocukları?

Not: mahkeme bu duruma akrar verirken tabii ki engelliyi koruaycakğıa dair emin olduktan sonra karar verir. Çok zor süreç bu..

vatandaşın hakkı yok sayılmıyor ana baba olmayınca kalan kişilerin ortak adı leş kargasıdır devlet bunlardan korumak için vasiliği birine veriyor ama harcama alım satım mahkeme izni ile oluyor mahkeme engelliyi burada koruyor

Tekerlekli Sandalye