Kısmi felç olan babaannem için bakım maaşı alabilir miyiz?

HEMŞİRE AYŞE

Üye
Üye
İYİ BAYRAMLAR HERKESE.BENİM BİR SORUM OLACAKTI.YAKLAŞIK BİR AYDIR UĞRAŞIYORUZ AMA Bİ SONUCA BAĞLAYAMADIK.BİLGİSİ OLAN VARSA YARDIM EDEBİLİR Mİ? BENİM BABAANNEM HİPERTANSİF ATAK GEÇİRDİ VE ANİDEN ALTINA YAPMAYA BİZİ HATIRLAMAMAYA BAŞLADI.YÜRÜME KAYBIDA VAR TAM ANLAMIYLA FELÇ OLMASA DA.BİRSÜRÜ DR GÖTÜRDÜK ANCAK BEYİNDE KALICI BİR SEKEL OLUŞTUĞUNU VE YARDIMA MUHTAÇ OLDUĞUNU SÖYLEDİLER.BİZİ BAKIM PARASI ALABİLİRSİNİZ DİYE HASTANENİN BU BÖLÜMÜNE YÖNLENDİRDİLER.GİTTİK EVRAK TOPLADIK HEYETTEN GEÇTİ VE %99 ÖZÜRLÜDÜR RAPORU VERİLDİ.BEZ RAPORUDA VAR.ŞİMDİ ANNEME İŞİ BIRAKTIRIP BABAANNEME BAKTIRMAK İSTİYORUZ.BU AYLIĞA MÜRACAT ETMEK İÇİN BİZİ KAYMAKAMLIĞA YÖNLENDİRDİLER.KAYMAKAMLIKTA SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜNE.ÇEŞİTLİ EVRAKALR İSTENİYOR.BU EVRAKALRDAN BİRİ DE GELİR BEYANI.ŞU AN ANNEM ASGARİ ÜCRETLE BABAM DA ASGARİ ÜCRETLE BEN SE 4/B Lİ HEMŞİRE OLARAK HASTANEDE GÖREV YAPMAKTAYIM.DEDEM VE BABA ANNEM DE BULGARİSTANDAN CÜZZİ MİKTARDA EMELİ AYLIĞI ALYORLAR.AYNI BİNADA OTURUYORUZ ANCAK MADDİ ANLAMDA PEK DESTEK OLMUYORDUK.ŞİMDİ BU GELİR HESAPLANIRKEN BEN DE DAHİL EDİLİR MİYİM?EVDE TOPLAMDA 5 KİŞİYİZ.EV BİZE AİT VE MÜSTAKİL.:confused:

HEMŞİRE AYŞE

Üye
Üye
Evlenmemiş torun diyor ama ayni evde olammiza ramen ben maddi destekte bulunmuyorum ki yine de dahil edilir miyim?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşı için kriter eve giren gelir kişi başına bölündüğü zaman 448 tl geçmemesidir.Aynı adreste oturan kişiler bu hesaplamaya dahil edilir.

HEMŞİRE AYŞE

Üye
Üye
Hmm anladim peki bakan kişi eğer emekli deyilse sigorta odemesi yapiliyor mu?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
O şuan degil ama ilerde böyle bir yasa çıkacağı söyleniyor eğer gerçekleşirse evet o zaman yatması mümkün.

HEMŞİRE AYŞE

Üye
Üye
teşekkür ederim.geliri hesapladım şimdi geçiyo 500lerde oluyo alamaz mıyız?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maalesef bu konuda yönetmelik çok açık 448 lirayı geçtimi alamazsınız, 1 lira bile geçse bağlamaları mümkün degil hatta geçtiği için alamayan çok kişi var:(

HEMŞİRE AYŞE

Üye
Üye
hadi ya :( üzüldüm hiç kimseden destek göremiyoruz babaannemde alzheimer da var çok hırçın giç uyumuyoruz desek yeridir.ben de nişanlıyım maaş olsa annem işi bırakacaktı böyle de bırakmak istemiyor.ilaç,bez,ıslak mendil, eldiven derken birsürü gider oluyo :( peki başka biyerden yardım alabilir miyiz acaba bilginiz ya da tavsiye edebileceğiniz bir yöntem var mı?ayrıca evde bakım ücretiyle 2022 sayılı yasa arasında ne fark var?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2022 maaşı gelir şartları evde bakım maaşına nazaran daha zor. Örnekse evde bakım maaşında kişi başı gelirin 448 tl yi aşmaması gerekirken 2022 maaşı için bu miktar sadece 100 tl.

HEMŞİRE AYŞE

Üye
Üye
hadi yaa :( Allah cümlemize yardımcı olsun ne diyeyi.cok zormuş bu işler.içine girmeden anklamıyo insan :(

HEMŞİRE AYŞE

Üye
Üye
bakım hizmeti almak için hangi evrakalrı toplanması gerekiyo elimizde bi kağıt var bazı yerlere gitmeye gerek yok diyo kimi tanıdık.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evde bakım maaşı almaktan bahsediyorsunuz dimi?

yorgun81

Üye
Üye
iyi günler.. öncelikle verdiğiniz faydalı ve açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim.. benimde bir sorun var annem felç geçirdi ve rapor için başvurduk kızım üniversite nedeniyle annemin evinde kalıyor işlemleri o yürüttüğü için kendi adına başvurmuş ama anneme bakıcı tuttuk o bakıyor.. acaba bu sorun olur mu.. cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim sağlıklı huzurlu günler dilerim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakıcı olarak gösterilen kişi yani kısnız üniversite okuyorsa bakıma muhtaç kişinin bakımını aksatacağı gerekcesiyle başvurunuz red edilebilir. Devletin bu parayı vermesinde ki amaç ailelere diyor ki "siz çaılışmayın ben sizin ücretinizi öderim. evinizde oturun ve engelli kişiye bakın" Dolayısıyla bakıcı olarak gösterilen kişi sabah okula gidip akşam eve gelmesi bakımı aksatacağından doğru karşılanmayabilir.

yorgun81

Üye
Üye
sadece evraklar düzenlenirken kendi ismini yazmış yoksa hastanın bakıcısı var kızım bakmıyacak.. şimdi yanlışım varsa düzeltin bakan kişinin üzerine olmak zorunda öyle mi?
evraklar henüz yeni başlatıldı hasta heyete girmiş değil oyüzden eğer öyleyse değiştirebilirmiyiz acaba

Tekerlekli Sandalye