Kısmi süreli çalışıyorum yetim aylığı alabilirmiyim??

o.balgan

Üye
Üye
Merhabalar

Babam 1992 yılında ben 3 yaşındayken vefat etti, 20 yaşım dolana kadar yetim maaşı aldım (bağkur)..... Şu anda açık öğretim işletme okuyorum aynı zamanda bir iş yerinde part time (kısmi süreli) çalışıyorum, 23 yaşındayım

ayrıca 2010 ocak'ta iş yeri açtım 2011 şubat'ta kapattım 1 yıldan fazla bağkurluyum.. bir etkisi olurmu bilmiyorum?

Bu durumda bana yetim aylığı bağlanır mı? yapmam gereken nelerdir?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
V- MALUL OLAN KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARINA BAĞLANAN YETİM AYLIĞININ KESİLME ŞARTLARI;

Ölen sigortalının kız ya da erkek çocuklarının müteveffa baba veya anaları üzerinden malul oldukları gerekçesiyle malullüklerinden yararlanarak yetim aylığı alabilmeleri için, SGK sağlık kurulunca çalışma güçlerinin en az yüzde 60 oranında yitirdiklerine karar verilmesi gerekmektedir. Malul olan kız ve erkek çocuklarına bağlanan yetim aylıkları sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başlamaları halinde kesilmektedir. Bunun dışında malul olan kız ve erkek çocuklarına bağlanan yetim aylıkları belirli yaşları doldurmaları halinde, öğrencilik niteliklerinin sona ermesi halinde ya da evlenme gibi nedenlerle kesilemez.

VI- YETİM AYLIĞI ALAN KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARININ HANGİ TÜR ÇALIŞMAYA BAŞLARLARSA AYLIKLARININ KESİLMEYECEĞİ;

Buraya kadar ki ifade ettiklerimizden anlaşılacağı üzere, 5510 sayılı Kanun kapsamında yetim aylığı alan bütün çocukların (çocuğun malul olup olmaması ya da kız ya da erkek olup olmaması fark etmemektedir) aylıkları sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başladıklarında kesilecektir.
Ancak, ifadelerimizde yer alan “çalışma” kavramı, yetim aylığı alan çocuğun bütün sigorta kollarına (iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası kolları ile malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kolları) tabi olarak çalışması şeklinde anlaşılması gerekmektedir. Bu ifadelerimizi 5510 sayılı Kanun’un 34. maddesi hükümleri teyit etmektedir.

o.balgan

Üye
Üye
İlginize teşekkürler,

Benimde aklıma takılan nokta ,,, "aylıkları sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başladıklarında kesilecektir." yazıyo. Şu anda çalışıp çalışılmaması önemli değil bir kere çalışmaya başladığında kesilmesi anlamına geliyor heralde...

Kusura bakmayın konuya vakıf değilim...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çalışmaya başlayınca yani "sigortalı" olunca kesilir. Sonrasında sigortalılık sonlanırsa yeniden bağlanır. Kusurluk bi şey yok kardeşim. Kimse sosyal güvenlik uzmanı olmak zorunda değil.

Tekerlekli Sandalye