Koah hastasıyım. Malulen emekli olabilir miyim?

merhaba halil bey ben enerji verimliliği grubunda baca emisyon ölçümlerinde çalışmaktayım bir üretim firmasının baca emisyon islerini yaptık ve hava çok soğuktu ve yoğun gaz,boya ve tiner kokusundan aşırı etkilendik sonra o günün gecesinde evimde sabaha kadar nefes darlığı geçirdim ve ertesi sabah hastanede müşade altına alındım 25/12/2011 tarihinde 20 gün süreyle göğüs hastalıkları hastanesinde yattım Snoktorum bana koha ve astım nefes darlığı teşhisiyle hastanede tedavi gördüm ve 20 gün hastane yatışı sonunda 15 günde de ilaçlı tedaviye evde devam ettik ( hala ilaç kullanmaya devam etmekteyim) iş başı verdi. iş yerinde bana rahatsızlığımdan dolayı istirahat raporundan başka hastalığımı kanıtlayacak bir rapor daha istediler ve doktoruma rahatsız lığımın ne olduğunu ve hangi şartlarda görev verebileceklerine dair benim sağlığıma uygun hangi birimde çalışa cabileceğime dair rapor düzenlemesini istediler doktorumdaTANI : KOAH + SEKE AKCİĞER tanısıyla rapor düzenledi : AÇIKLAMASINADA : Hastada koah tanısı olması nedeniyle hastanın tozlu ,dumanlı ve kimyasal madde bulunan ortamlarda çalışması risklidir.rapor düzenledi fakat işyerinde hala bana rahatsızlığımdan dolayı pozisyon bulunamadı ve beni boşta hiçbi iş yaptırmadan otutturmaktalar.bu rahatsızlığımdan dolayı malülen emekli olabilirmiyim nasıl bir yol izlemem gerekiyor bana yol gösterirmisiniz SAYGILARIMLA
SİGORTA GİRİŞİM :16/09/1996
GÜN SAYISI :4148 ÖDENMİŞ GÜNÜM VAR

İsyerinize sizi korumadiklari icin dava edebilirsiniz, ayrıca isgormez ödeneği ve maaş alabilirsiniz. İs görmez ödeneği ömür boyu verilir, maaşınıza gelince değişmez iki maaş birden alırsınız.

Yapmanız gereken meslek hastalıkları hastanesinden is görmez raporu almanız ve isyerinize dava açmanız gerek.

Hayır meslek hastalıkları hastanesinden sakatlık oranı çıkartacaksınız ve zahmeti bir is. İnanılmaz zahmeti ve zor is. Çünkü senin icin sakatlık oranı vermeye kacinacaklardir. Üzerine gitmeli ve zorlamalısin.

PraTık yolu bulunduğunuz ilde defterdarlığa gidin. Özürlüler birimi var. O birimdeki görevliler ile sohbet et. İnan bana sana yardımcı olacaklar. Sadece vergi indiriminden faydalanmak istediğini söyle..
Vergi indirimi talep ettiğinizde sizi hastaneye yollayacaklar emir defterdarliktan yani yukaridan geldigi icin doktorlar mecburen oran vermeye çalışacaklar.

Sende hastaneye vergi indirimi icin heyete gittiğinde heyetteki görevliye tum şıkların isaretli olmasını ısrarla talep et. Doktorun eli kolu bağlanır. Sanada istediğin tum bilgileri vermek zorunda kalır.

Şimdi tekrar uyarayım isin cok zor ve zahmeti ona gore hazirlan..
Kolay gelsin...

yanlışın var maalesef meslek ile ilgili meslek hastalıkları raporu sadece meslek hastalıkları hastanesinden ve o dal ile uzmanlaşmıs doktordan alınır. Ancak sakatlık oranı vermezler.

Geri