Kocaeli'de engellilere yönelik yapılan araştırmanın sonucu açıklandı.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kocaeli İl Genel Meclis toplantısında kent genelinde engellilere yönelik yapılan araştırmanın sonucu açıklandı. Yapılan araştırmada kent genelinde 16.769 engellinin olduğu tespit edildi.

İl Genel Meclis Toplantısı dün Fahim Kılıç başkanlığında Valilik 100.Yıl Toplantı Salonunda yapıldı. Meclis gündeminde yer alan kent genelindeki engelli sayısı, sorun ve ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik Engelli Komisyonu Başkanı İsmail Önay tarafından bilgi verildi. Önay, “Kent genelinde engelli sayılarına bakıldığında

İzmit Merkez: 5205

Gebze: 5601

Gölcük: 1435

Kandıra: 1082

Karamürsel: 570

Körfez: 1569

Derince: 1307’dir.

İlimizde yaşayan engellilerimizin eğitim alanları için onlara uygun okulların açılması spor ihtiyaçları içinde spor tesislerinin yapılması toplumsal görevlerimizdir” dedi.

34 MERKEZDE EĞİTİM

Eğitiminin önemli olduğunu belirten Özay, “İlçelere göre bakıldığında engellilere eğitim veren kurumlarda İzmit’te 2 devlet, 4 özel okul, 7 özel kurs, Gebze’de 2 özel kurs, 2 özel rehabilitasyon merkezi, Gölcük’te 1 Özel Okul, 3 özel okul, Karamürsel’de 1 Rehabilitasyon merkezi, Darıca’da 2 Özel Rehabilitasyon, 1 özel kurs, Çayırova’da 2 özel rehabilitasyon, Kandıra’da 1 Özel eğitim merkezi, Körfez’de 1 Özel Okul, 2 Özel Rehabilitasyon, Derince’de 1 Özel Okul, 1 Özel Rehabilitasyon olmak üzere 34 merkezde eğitim verilmektedir. Kent genelinde bakıldığında 33 dernek engellilere hizmet vermektedir” dedi.

ENGELLİLERİN BÜTÇESİ ARTACAK

AKP Grup Başkan Vekili Celal Özkaraaslan “Engellilerin sorunlarının aşılması noktasında İl Özel İdaresi’nin bütçesinde yer alan akülü araba alım maddesinin değiştirilerek engellilerin sorunlarının aşılmasında gereken bütçe sağlanmalıdır. Bu yönde kasım ayında yapılacak olan bütçe görüşmelerinde çalışma yapılmalıdır” açıklamasında bulundu. İl Genel Meclis toplantısında engellilerin bütçesinin arttırılması noktasında plan ve bütçe komisyonun gereken çalışmayı yapması yönünde karar alındı.

3 TEKNİK ELEMAN ALINACAK

Meclis gündeminde yer alan İl Özel İdaresi’nin hazırlık, yürütüm ve kontrol aşamalarının daha verimli olmasını sağlamak amacıyla, ilçelerde teknik eleman bulundurulması yönünde Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan rapor kabul edildi. Buna göre 3 personelin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden talep edilmesi olmaması durumunda sözleşmeli olarak alınmasına karar verildi. Konuyla ilgili açıklama yapan İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Burhan Eres “Teknik eleman konusunda bize ulaşılması durumunda gereken yardımı hemen yaparız” açıklamasında bulundu.

Kocaeli Gazetesi

Tekerlekli Sandalye