Kocası üzerinden sağlık karnesinden yararlanan biri 2022 maaşı alabilirmi

• Konuyu başlatan BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM
  • Başlangıç tarihi
B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
arkadaşlar bir yakınımın durumunu aktaracam engelli olan bayan evli kocası 850 küsür bagkurdan emekli maaş alıyor haliyle kadın kocası üzerinden saglık karnesinden yararlanıyor evde 5 kişiler durumları zayıf 2022 maaşi (özürlü) baglanırmı şayet baglanır diyorsanız saglık karnesi durumu nasıl olacak acil cvp verirseniz sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
(3) Kişinin bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde sağlık güvencesine sahip olması veya aynı hanede sosyal güvenceye sahip bireylerin bulunması durumları aylığa hak kazanılmasında tek başına engel teşkil etmeyip bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen muhtaçlık ölçütü dikkate alınmak suretiyle işlem tesis edilir.

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
septik veya halil abi cvp verirseniz ssevinirim saglık karnesi ne durumda olur yeşil kartamı geçer yoksa kocası üzerinden devam edermi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tam olarak neyi soruyorsun paranoya. soruyu biraz açarmısın. Kim kimin sağlık güvencesinden faydalanacak... 2 yıl önce sormuşsun soruyu ama hala şartlar aynımı onu teyit etmek adına soruyorum...

septik

Editör
Editör
Paranoya Halil in yukarda yazdığı yönetmelik maddesi halen aynı şekilde geçerli, yani eşinin sosyal güvencesinden yararlanabilir, tek koşul hanede kişi başı 392 tl muhtaçlık sınırın altında bir gelir olması gerekmekte, kısacası %40 ve üzeri engelli ise ve muhtaçlık sınırı gelir krıterine uygunsa 2022 maaşını almaya deveam eder.

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
MADDE 10 – (1) (Değişik cümle:RG-25/3/2014-28952) Aylık bağlama işlemi tamamlananlara ait bilgiler, 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (3) numaralı alt bendine göre, 18 yaş altı engelli yakını aylığında, 18 yaşından küçük engellilerin bakımı amacıyla aylık bağlanacak kişilerden genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt bendine göre genel sağlık sigortası kapsamına alınmaları amacıyla Genel Müdürlük tarafından sistem üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilir ve bu bildirim sonrasında ilgililer genel sağlık sigortalısı olarak Sosyal Güvenlik Kurumunca tescil olunurlar. Aylıkları durdurulan veya aylıkları kesilenler de aynı yöntemle Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilir
bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar
genel saglık sigortası kapsamı na alınmaları amacıyla sosyal güvenlik kurumuna bildirilir diyor burda ne demek istiyor

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
yani saglık karnesi devammı eder yoksa genel saglık sigortasımı olur orayı anlamadım

septik

Editör
Editör
Eşnin sağlık güvencesi üzerinden yararlanmaya aynen devam eder, engelli kişinin genel sağlık sigortası ödemesi için 18 yaşında büyük bekar veya eşi çalışmayan ve asgari ücertin brüt tutarının 3/1 den çok geliri olanlar gss kapsamında geliri üzerinden ödeme yapacaklar, sizinle alakalı bir konu değil.

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
2022 kanunundan alıntı yaptımda septik bey kafam karıştı

septik

Editör
Editör
Yukarda yazdığım gibidir durum, gss kapsamına alınmak için asgari ücretin 3/1 den çok kişi başı gelir olması gerekmekte fakat sizin bahsettiğiniz kişi için bu durum geçerli değil eşi emekli dolayısı ile her şart altında kesinlikle gss ödemez.

Son düzenleme:
B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
Paranoya Halil in yukarda yazdığı yönetmelik maddesi halen aynı şekilde geçerli, yani eşinin sosyal güvencesinden yararlanabilir, tek koşul hanede kişi başı 392 tl muhtaçlık sınırın altında bir gelir olması gerekmekte, kısacası %40 ve üzeri engelli ise ve muhtaçlık sınırı gelir krıterine uygunsa 2022 maaşını almaya deveam eder.

septik bey veya halil abi vakfa gittik başvurmaya nafaka yükümlüsünden bahsettiler kocası bakmak zorunda dedi başvuramaz dedi

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
fakat, 2022 sayılı Kanun TMK esaslarını temel alır. TMK hükümlerine göre de eşler birbirine bakmakla yükümlüdür. TMK 364.Madde şöyle der:
"Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.

Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.

Eş ile ana ve babanın bakım borçlarına ilişkin hükümler saklıdır."

2022 sayılı kanun temel kanun olan TMK hükümlerine göre yapılıyor zaten. altını çizdiğim kısım bakım borcuna atıfta bulunuyor.
18 yaş altı çocuğuna baba ve anne birlikte bakım borcu vardır. ancak muhtaç olursa devlet yardım eder. işte o yüzden 18 yaş altı çocuğun anne ve babası sgk çalışanı ve emekli olmamak zorunda. yoksa, devlet diyor ki bu senin borcun sen bak.

eşlerde de boyle. eşlerin birbirine bakım borcu vardır. devlet ancak eşlerin her ikisi de muhtaçsa yardım ederim diyor. biri çalışıyor ya da emekliyse eşi baksın ben bakmam dior. bu sorumluluk eşine aittir dior.

septik

Editör
Editör
Zaten 2022 alanların bugün maaşlarının kesilmesi ve kısıtlanmalarının ana sebebi 2022 yasasındaki kanunen bakmakla yükümlü cümlesinin Türk medeni kanunu madde 364 olarak yorumlanmasından kaynaklanıyor.

Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür. Yani dava açıp nafaka isteyebilirsiniz demek istiyor değilmi ? Peki alt üst soyun refah içinde kabul edip henüz birine nafaka bağlanmamış ise neden bağlanmamış nafakayı bağlanmış kabul ederek hareket ediliyor.

Elimizde 2022 yasasının yönetmeliği var ve madde (3) Kişinin bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde sağlık güvencesine sahip olması veya aynı hanede sosyal güvenceye sahip bireylerin bulunması durumları aylığa hak kazanılmasında tek başına engel teşkil etmeyip bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen muhtaçlık ölçütü dikkate alınmak suretiyle işlem tesis edilir. Diye bir maddesi var bu madde ne işe yarıyor uyulmaması için yazılmış bir maddemi?

Bu madde aynen şunu ifade etmektedir, engellinin yaşadığı hanede KİŞİNİN BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLUNAN KİŞİ STATÜSÜNDE SAĞLIK GÜVENCESİNİNE SAHİP OLMASI engelli bireyin aylığa hak kazanmasında engel değildir muahtaçlık krıterleri uygunsa 2022 bağlanır diyor.

O halde engellinin yaşadığı hanede ( tmk 364) soyundan kimse var ise ve bu kişiler sgk lı çalışan veya emekli ise eşi olmuş diğer fertler olmuş istediğiniz gibi yorumlarsınız. O zamanda muhtaçlık sınırı aranmaksızın madde 364 der herkes birbirine baksın denilir aynı senin müracatına sydv nca verilen cevap gibi.

Aslında bu konu bir hukukçunun yol göstermesiye, gerekiyorsa dava açılarak gasp edilen haklarımızı aramamızla çözülür.

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
dogru söylüyorsununz septik bey
(7) (Ek:RG-25/3/2014-28952)(2) Aylık başvurusunda bulunan kişiye 22/10/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesine göre tespit edilen yakınlarından nafaka bağlanmasının mümkün olup olmadığı Mütevelli Heyet tarafından tespit edilir. Nafaka bağlanması mümkün olduğu belirlenenlerin aylık başvurusu reddedilir. Nafaka bağlanması mümkün olmadığı belirlenenler hakkında ise, bu Yönetmeliğin durumlarına uygun hükümleri çerçevesinde işlem tesis olunur.
kanunda bu da yazıyor baglanmaz demiyor

septik

Editör
Editör
Teşekkür ederim doğru söylüyorum ama farkındaysan çok muallak bir durum, netliği yok, vermiş olduğun 7. maddede aynı muallaklığı devam ettiriyor, mütevelli heyeti ailende sana nafaka verecek durumda olan kişiler var diyebilir ve bu gerekçeyle 2022 aylığı bağlamayabilir diyor.

Yukarda bahsettiğim ana konuda budur zaten, bağlanmamış nafakayı bağlanabilir diyerek geliri muhtaçlık sınırı altında olan bir engelliye 2022 vermemek ne kadar anlamsız zorlama bir durum.

Söylenecek fazlada bir şey yok devletimizin biz engellilere layık gördüğü durum bundan ibaret.

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
septik bey son çıkan torba yasada durum nasıl oldu yaşlılık maaşı baglanabilme şansı varmı

septik

Editör
Editör
65 Yaş maaşına başvurabilmek için 65 yaşını geçmiş ve yanlız ise kendi geliri üzerinden evli ise eşi ve kendisinin toplam geliri ikiye bölünür çıkan rakam muhtaçlık sınırı 2016 yılı için 392 tl altında bir gelir varsa 65 yaş maaşı bağlanır,

Engellibirey

Üye
Üye
Merhaba ben ve eşim 2022 maaşı alıyorduk fakat eşim sgklı işe basladı engelli kadrosundan girdi.Bende o işe girdikten sonra 1 kez 2022 maası aldım ve kaymakamlıkdan maasımı durdurdum eşimin sıgortasından yararlanmak için ve sgklıyım şimdi fakat maddı sıkıntılarımız oluyor eşimin maaşı az gelıyor ben tekrar 2022 maaşı alabılırmıyım?Elimde %90 saglık raporum var süresiz.Yardımcı olursanız sevınırım.

Hatta kaymakamlıkdakı görevlı neden maasını ıptal edıyorsun demıstı bende ceza falan gelır dedım görevlıde yok sen yesılkarttan ve raporunla maasını alabılırsın demıstı sizler bu konudakı bılgılarınızı paylasırmısınız.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
(3) Kişinin bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde sağlık güvencesine sahip olması veya aynı hanede sosyal güvenceye sahip bireylerin bulunması durumları aylığa hak kazanılmasında tek başına engel teşkil etmeyip bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen muhtaçlık ölçütü dikkate alınmak suretiyle işlem tesis edilir.

Tekerlekli Sandalye