Kocasından ayrılan kişiler babasının sosyal güvencesinden yararlanamaz mı?

Dilara

Üye
Üye
merhabalar site yöneticileri sevgili üyeleri bugun hastaneye gittim ancak kapıdan geri döndüm diyebilirim, 4 ay önce eşimden ayrıldım ayrılınca babamın ssk sından yararlanmam gerekmez mi, ayrılınca kendiliğinden babamın soyadına geçiyrum sosyal haklarından yararlanmam gerekmez mi, babama sordum şimdi saçmalamışlar olmaz öyle şey dedi ne yapacaımı şaşırdım bu konuda bir bilgiye ulaşamadım babam gitti kuruma olmaz geçt artık o yasa demişler göndermişler babam yaşlı heralde ilgilenmemişler ne yapabilirim bir allah rızası için yardım edermisiniz bu arada %68 kas hastasıyım

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet sgk nın söylemi doğrudur, 1 ekim 2008 tarihinden sonra işe girip bir müddet prim yatırılıp çalışan kişinin işten ayrılması halinde tekrar babasına dönüş yapamadığı gibi, evli olup eşinden söz konusu tarihten sonra ayrılmaıs halinde yine aynı uygulama geçerli kılınmaktadır.

Konuyla ilgili sgk bakanlığı magduriyetleri ortadan kaldırmak için bu konuda görüşme yaptı ve uygulamaya geçirilmesini istedikleri konuyu mecliste görüşmeye sundular, uygulama bu durumdan magdur olan ve bu duruma bundan sonra ugrayacak kişilerin gerekli magduriyetlerini kaldırmak için yeterli olacak, lakin halen yasalaşmış degil..

Evet siz eğer 1 ekim 2008 tarihinde yayınlanan 5510 sayılı yasadan sonra boşanmışsanız eğer maalesef geri babanızın sigortasına dönüş yapamazsınız.

Dilara

Üye
Üye
Yaa ben ne yapacagım şimdiengelliyim zaten nasıl hastaneye gidecegim herşey ateş pahası yapılacak birşey yok mu, engeliyim kas hastasıyım %68 raporum var ne gibi haklarım var olması gerekmezmi haklarım bu oranla hiçbirşeyden yararlanamazmıyım gidip kuruma durumumu anlatsam yardımcı olmazlarımı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maalesef bu durumda yasa geregince yapılacak birşey görünmüyor ancak şöyle ypmanızı öneriyorum,

Yeşil kart çıkartabilirsiniz, yeşil kart en azından hastaneye gidip gelmeniz için şuanda kesin çözüm olarak görünüyor yeşil kart çıkartmak için derhal girişim başlatabilisiniz ben size yeşil kart çıkarmanın şartlarını ve nasıl çıkartılacağını yazayım siz durumunuzu değerlendirip uyugunsa başvuruyu yapabilirsiniz, uygun degilse sizin şartlarınıza söyleyn başka bir yol düşünelim.

http://engelliler.gen.tr/f26/nasil-yesil-kart-alabilirsiniz-4791/

Engelli olarak ayrıca engelli maaşı yani 2022 maaşı alabilirsiniz bu maaşı evet şu konumda alma hakkınız var, ancak her engelli 2022 maaşı alamıyor maalesef bu maaşı almak için yine şartlarınızın uygun olması gerekiyor, bu maaşla ilgili gerekli bilgileri almak için aşağıdaki adrese tıklayıp yardım alabilirsiniz

2022 Maaşı ve Vakıf Aylıkları

Ayrıca kas hastası olarak eğer bazı şartlar yine sizde mevcutsa sağlık ve maddi durumda almanıza engel bi durum yoksa evde bakım maaşı içinde müracat edebilirsiniz bu konu için aşagıdaki adresten gerekli incelemeyi yapabilirsiniz yeni konu açarak bizden yardım alabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı / Hizmeti

Tekerlekli Sandalye