Kocasından maaş alan yaşlı anneme bakıcı olabilir miyim?

Mersinli

Üye
Üye
Yaşlı annem var 72 yaşında kalkamıyor koluna falan girip yardımcı oluyorum her konuda şimdiye kadar annem bi kadın tutmuştu 200 liraya o kadın bakıyordu, ben artık eşimden ayrıldım annemle kalacağım ben anneme bakıyorum bunun için devletten özürlüler için verilen bu bakım maaşını alabilirmiyim?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Elbette şartlarınız uygunsa alabilirsiniz, bir konuda düzetme yapayım bu evde bakım maaşı sadece özürlülere verilmiyor "bakıma muhtaç" durumunda olan ve şartları uygun olan herkese verilemktedir, alabilmek için aşağıdaki şartların oluşması gerekmektedir;

Hastaneden alınacak sağlık kurulu raporun %51 ve üzeri olanların "ağır özürlü" olma şartı aranır başvuruda, yani daha açıkçası kişinin Ağır özürlü olup tuvalet banyo gibi kişisel ihtiyaçlarını yapamıyor olması gerekecek ki evde bakım maaşı alabilsin sadece rapor da yeterli degil. Yanısıra evde kişi başına düşen gelir 363 lirayı geçmiyorsa başvuru SHÇ ye yapılabilir.

Mersinli

Üye
Üye
Annem babamdan dolayı emekli 600 lira civarında bir maaşı var evde kişi başı düşen nedir anlamadım ben ve annem birlikte kalıyoruz, annemin emekli olması bi sorun olurmu

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hayır annenizin emekli olması sorun teşkil etmemektedir, bahsedilen 600 liralık maaşı 2kişi sayısına bölünce evde kişi başı düşen geliriniz 300 lira düşmekte olup SHÇnin belirlediği 363 liralık oranı geçmemekte olup maddi anlamda evde bakım maaşı şartına uygunsunuz.

Tekerlekli Sandalye