Kök Hücre mucizesi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
İnsan hayal ettiği sürece yaşarmış. Hayallerin sınırları zorladığı tıp dünyasında kök hücre konusunda yapılan çalışmalar adete mucize sonuçlar doğurmakta ve insanlık her geçen gün hayallerine bir adım daha yaklaşmakta.

Neden olmasın? Ya olursa? türünden cevapsız kalan sorulara her geçen gün mantıklı, geçerli ve iyileştirici etkisi şimdilik sadece hayvansal deneylerle sınırlı kalsa da ben inanıyorum ki bir gün tıpta gerçek devrim yaşanacak ve insanlık bu devrimden payını fazlasıyla alacaktır.

Sen inanmazsan, ben inanmazsam yarınlarda herşeyin güzel olacağına nasıl çıkabilir ki hastalar karanlıklardan aydınlıklara???

kok-hucreyle-beyni-onardilar-5405482.Jpeg

Kök hücreyle beyni onardılar !

Bilim adamları embriyonik kök hücrelerden elde edilen sinir hücrelerini yetişkin bir fareye naklederek hayvanın zedelenmiş, beyin kabuğu olarak da adlandırılan serebral korteksini tedavi etti.

Farenin zarar gören sinir hücrelerinin işlevini tekrar yerine getirmesi için ilk kez kök hücrelerin kullanıldığına dikkati çeken bilim adamları, sonuçların hücre tedavisi alanında atılmış dev bir adım olduğunu vurguladı. Bilim adamları, beyin zedelenmelerinin hücre ölümüne yol açtığını, yetişkinlerin sinir hücrelerinin kendini yenileme kapasitesinin oldukça sınırlı olduğunu hatırlatarak embriyonik hücre nakliyle bu bölgenin tedavi edilebileceğini belirtti.

kartalreis

Üye
Üye
Araştırma aşamasında olan bir tedavidir, klinik çalışmalar devam ediyor...

Tekerlekli Sandalye