Koklear implant konuşma işlemcisi, aktarıcısı ve pil yuvası fiyatları belirlendi

F

Fırtına

Guest
SGK; Sağlık Uygulama Talimatında (SUT) değişiklik yaptı. Konuşma işlemcisi, aktarcı ve pil yuvası ücretlerini belirleyen bu yeni değişiklik 04.12.2010 tarihli resmi gazetede yayınlandı.

Aynı değişiklikle işitme cihazlarının pil ve kalıp ücretleri de açıklandı.

Bu yeni değişiklikte koklear implant malzeme tespitleri 16. işitme cihazı malzeme tespitleri ise 15 madde ile yapıldı.

Tebliğin 5/A-2 numaralı listesine göre koklear implant için fiyat tespiti yapılan tıbbi sarf malzemelerinin isimleri ve fiyatları şöyledir;

-Koklear İmplant İşlemcisi (Kod: 380.032) 11.400.00 TL

-Aktarıcı (Bobin Transmitter) ( Kod: 380.033) 139.00 TL

-Pil Yuvası (Kod: 380.034) 180.60 TL

Tebliğin 5/A-1 numaralı listesi ile işitme cihazları için fiyat tespiti yapılan tıbbi sarf malzemelerinin isimleri ve fiyatları şöyledir;

-Kulak Kalıbı (Kod: 380.040) 15.00 TL

-İşitme cihazı Pili; 0.45 TL

koklearimplantdernegi.org.tr

İsen Buga

Üye
Üye
Arkadaşlar Bu koklear implant cihazının piyasa fiyatı nedir? Hem normal ve KDV + ÖTV ayrı ayrı verebilirmiyiz? Bilen varsa lütfen...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konu hakkında fazla bilgim yok ancak, Ergenekon davasının tutuklu sanığı İbrahim Şahin’in kulağında da aynı cihaz vardı. İbrahim şahin'e dair bir haberde bu cihazın 30-40 bin TL olduğunu duymuştum. Ne kadar doğru bilemiyorum.

İsen Buga

Üye
Üye
Koklear implant firmaları aradım:
Ameliyat esnasında hiç bir ücret talep edilmiyor. Ancak Ömrü dolduğunda değiştirmeye gelince ek ücret talep ediyorlar. Kimisi KDV diyor kimisi ithal geldiği için fiyatı budur diyor.

Ameliyat olduktan sonra ortalıkta bırakma sistemi bu. İlk mutluluktan sonra tuş oluyorsunuz.
2 firmanın ücretini öğrendim. Telefon ile ücreti net söylemezler. Gelin görüşelim derler.
Nucleus marka son model cihaz için 13.500 lira
Meders markaya gelince fiyat her personele göre değişiyor.
Doğrudan yüzyüze görüşmede bana 21.500 dediler.
Firmadan bir arkadaşım aradı (normal cihaz satıcısı) ona 22.000 dediler.
İçerden öğrendiğimde 20.000 aşağı yukarı dediler.

Devlet 11.400 lirayı araştırırken kafasına göre bir rakam belirlemez. Piyasada fiyat araştırması yapar ortalama fiyat alır. bu fiyat araştırmasında resmi yazı ile ilgili firmaya sorar. O firmalarda ellerindeki cihazı KDV hariç bir rakamla verir. Ve ortaya ortalama fiyatı resmi gazeteye döker. Dolayısıyla en uygun fiyat budur diye bildirir.

Firmaların verilerine baktığımda ortalama fiyatı resmi gazetedekinden çok üstünde; burada bir soygunluk seziliyor. Nasıl yapacağımı ne yapacağımı kestiremiyorum.
Bir fikri veya önerileriniz varsa burada toplayalım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yalnız koklear implant taktıracak kişinin cihaz markası seçme şansı yok sanıyorum. Sonuçta cihazın bedelini SGK karşılıyor. SGK bedelini karşıladığı medikal ürünlerde en ucuzuna kaçar.

İsen Buga

Üye
Üye
Koklear implant hastasının şuan kullandığı cihazdan başka seçenekleri yok. Türkiyede 3 firma var. Bu 3 ayrı firmanın getirdiği cihazlar birbirine rakip değiller. Dolayısıyla seçme sansı hiç yok. Ömür boyu bir cihaz üzerinde karar vermek zorunda.

Medel(Meders) marka cihazı ameliyatla iç kulağa taktıran bir hasta, nucleus marka dış cihaz kullanamamakta. Terside geçerli.
Diğer markayı (BAHA) bahsetmeyeyim. İç kulak bağlantısı için Kulak arkasından yuva açılıyor, o kısıma dış cihaz yerleştirilıyor. Uyku modu yada banyo gibi işlevlere girilince o dış cihaz çıkarılıyor. Dolayısıyla her bir firmanın ürettiği ürün diğerine rakip değil.

Burada Devlet desteğini çekmiş duruma düşüyor. Hasta da ortalıkta bırakılıyor. Dava açsak ortada resmi gazete, yasa da var. Dolayısıyla bu dava otomatikman düşer yada bizim için kötü sonuçlara neden olur. En kötüsü firmada vicdan hiç yok, ilgi yasayı baz alarak bizi soyuyor. Burada da kimse sesini çıkaramıyor.
Bu durumda bu devlette bizler için sakat olmak demek sokak ortasına bırakılmış bir hayvandan pek farkımız yok.

Tekerlekli Sandalye