koksartroz (kalça kireçlenmesi ), protez ameliyatı olan var mı?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Koksartrozun son evresindeyim, artık yürürken çok zorluk çekiyorum. Total kalça protez ameliyatı olmam gerekiyor ve çift taraflı.
Arkadaşlar bu ameliyatı olan varmı?
Artık bu ağrılara dayanamıyorum ama ameliyat olmaktanda çok çekiniyorum.
Daha ne kadar dayanabilirim bilmiyorum.
Aynı hastalığı yaşayanlar varsa ne tavsiye edersiniz?
Ne kadar geç o kadar iyi mi? yoksa biranönce gidip olmalımıyım?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Geçmiş olsun. Herzaman yazdığımı şeyi sizede yazayım. Bu ve buna benzer konularda en doğru kararı o alandaki branş dr u verir. Hatta siz 2-3 dr görünüp hepsinin görüşlerini alın. Sonrada kararınızı verin. Hastalık yoktur hasta vardır. Kişiye göre değişen şeyler bunlar.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,
Cevap aldığıma hem çok şaşırdım hem çok sevindim. Çok teşekkür ederim. Ben yeni üyeyim ve daha yeni öğreniyorum forumu kullanmayı. aynı engele sahip arkadaşlara nasıl ulaşabilirim?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Arkadaşlar,

Çok istememe rağmen ben bu sitede daha önce kalça protez ameliyatı geçiren bir arkadaşla tanışma fırsatım olmadı ve artık daha fazla dayanamayarak yaklaşık 3 ay önce bu ameliyatı oldum. Çok şükür başarılı bir operasyonu atlatmış bulunmaktayım. Aynı hastalık grubunda olan arkadaşlar varsa ( total kalça protezi ameliyatı kısaca tkp ) çok iyi araştırma yapmaları kaydıyla ve artık daha fazla hareket kısıtlılığına, ağrılara dayanamadıklarında yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla bu ameliyatı olmalarını ve çektikleri acılardan yaklaşık 2 ay içinde tamamen kurtulabileceklerini söyleyebilirim.

Biliyorum ameliyat kararı vermek ve bedenin yapay bir kemikle uyumunu kabullenme süreci zor ama başka çare kalmadığında insanın en büyük çaresi yine kendisi oluyor. Ben kendi adıma yeniden doğmuş gibi mutluyum yeni kalçamla yaşama yeniden geri döndüm diyebilirim ve olmak isteyen arkadaşlar varsa lütfen internetteki videoları seyretmesinler, iyi bir hastane seçiminde ve bu ameliyatın gerçekten uzmanı olan cerraha güven duyduklarında daha fazla beklemesinler. İnanın sayılı gün çabuk geçer ama hiç dinmeyecek olan ağrılarla yaşamak gerçekten çok ızdırap vericidir bunu benim kadar çeken arkadaşlar varsa iyi bilirler.

Sağlıcakla kalın, paylaşımla kalın dileklerimle,

engelliler

Üye
Üye
Gazoz Agacı bende 2012 başlarında oldum bu ameliyata zaten dr beni hazırlamıştı 12 geçmiş aradan oldum ama iş hayatım çok da iyi degil kendime olan guvenim azaldı?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Çok çok geçmiş olsun arkadaşım..hayatta insanın başına her şey geliyor hayat bu yarın ne olacağımızı asla bilemeyiz ki...ama yaradandan ötürü gelen her hastalık kabulumdur artık ne yapabilirim ki başka zaten kabullenmekten başka...total kalça protez ameliyatını sol taraftan da olmam gerekiyor ve belki bilirsin bu hastalık diz eklemlerini de etkilediğinden dayanamadığım en son noktada diz protez ameliyatlarım var ( inşallah onlara sıra gelmeden yaşamım son bulur )...total kalça protezi ; ne kaybettiğim hareketleri bana yüzde yüz kazandırdı ne de hayatta yapmaktan en çok zevk aldığım şeyleri yapmamı sağladı ( koşmak gibi, dans etmek gibi, tenis gibi, yere çömelmek gibi ) ama yinede çok şükür o çıldırtan ağrılarımdan kurtuldum arkadaşım hayat elde kalanlarla da güzel yada ben öylece kabulleniyorum...

engelliler

Üye
Üye
evet agrılardan dolayı bende kortizon kullandım. Ama kortizonun ne oldugunu bilmiyodum. doktor senin hayatın acı içerisinde gecer demişti.Allah elden ayaktan ve ele duşurmesin başkda da bişey istemem birde kimseye muhtaç etmesin.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam engelliler,

Kortizon kullanımı yada nedeni tam olarak bilinmese de sonuç ( benim ki travma sonrası kırık ve çatlaklardan oluşan avn ydi bunu çözmek için bile inanılmaz sayıda doktorla karşılaştım ) değişmiyor aslında bu bir süreç ve belki sana umut verici gelebilir ama bu da bir gerçek ki avn nin içinde de değişik türleri olabiliyor yani hastalığın ilerleme evreleri yavaş yada hızlı yada dönemsel farklılıklar gösterebiliyor bu konuda hala araştırmalar devam ediyor diğer tüm ütopik hastalıklara karşı olan bilinmezlik ve nedenlere yanıt bulabilme arayışı devam ediyor hatta tedavi yöntemleri bile...

Bu yüzden elimizde kalan sağlığımızla bu hayata en güzel şekilde devam etmemiz gerekiyor. Allah kimseyi elden ayaktan düşürmesin arkadaşım çok doğru söylüyorsun ama özellikle ağrısız bir yaşam diliyorum herkese.

Umudunu ne olursa olsun kaybetmemen dileğimle sağlıklı günler diliyorum...

engelliler

Üye
Üye
burasıda kafa karıştırıcı ben son kontrollerimde bana ilk sorulan kortizon kullandınmı diye?evet ben kullandım ama kortizonun ne oldugunu bilmeden artı zaten agrılarımdan dolayı ve kendimi çok guclu hissediyodum.ama doktorlarda kortizonun yol açtıgını hep soluyodu.ben agrılarım geçsin diye diyorum yani zaten hastayım onlarsa hastalıga kortizon yol açtıgını soluyo? evet bu hastalık bazen yavaş hatta bana bi ara bende durdu demişti doktor.Ama şimdi butun vucudumdaki eklemlerimi agrıları nasıl ustesinden gelecegimi ve sabırlı olmam gerektigini biliyorum.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam engelliler,

Arkadaşım inan senin için çok üzgünüm ama bir faydası olacaksa bu ağrılarının genel ruhsal durumunla da ilgisi var. Nasıl oluyor tam çözemiyorum ama mutlu olduğum günlerde ağrılarım yokoluyor yada çok üzgünsem resmen kemiklerimin döküldüğünü hissediyorum. Mümkün olduğu kadar hayata karşı olumlu bakmaya çalış inan üzüntü bu hastalığa hiç iyi gelmiyor.

Sağlıklı günler dileğimle,

engelliler

Üye
Üye
sana bişey sorcam senin vucuduna yayıldımı şu an ben ( Omuzlarım,El bileklerim,Belim,Kalcam,Dizlerim,Ayagım) agrılarım var sende bu yondemi ilerliyo
Birde hastalıgın ismi doktor dan doktora degişiyo bunuda anlamış degilim.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam engelliler,

Arkadaşım bu hastalık bulaşıcı değil ama dolaylı olarak diğer eklemleri de etkiliyor ve zincirleme bir şekilde bir bakmışsın ki tüm eklemlerin tutulmuş bu yüzden sen yayıldığını düşünüyorsun. Haklısın aslında kalçada başlayan bu hastalık daha sonra ilk olarak diz eklemlerini de etkisi altına alıyor maalesef oradan da ayak bilekleri hatta ayak parmaklarım da ağrıyı çok daha fazla hissediyorum desem ? ama bu ağrılarla başa çıkmak zorundayız mutlaka... bu amaçla düzenlenmiş '' Ağrı yönetimi '' seminerine katılmıştım belki sana da faydası olur avn nin sempozyumları düzenlenince kaçırmamaya çalış. Ne kadar çok bilgi edinirsen bu hastalığa karşı o kadar güçlü olursun.

Ben de ilk başlarda rahatsızlığımın adını bulana kadar sayısız doktor ve sayısız isimle tanışmıştım ama sonradan öğrendim ki genel isim olarak eklem rahatsızlıkları yada kemik hastalıkları olarak geçmesi yeterli. Yoksa artrit yada nekroz yada romatoid artrit, osteonekroz yada osteoartrit, romatizmal hastalık grubu ya da kireçlenme vs vs isimleri çok da önemli değil. her doktor kendince bir sıfat yakıştırıyor gibi düşünüyorum :)

Bak sana moral olsun diye yazıyorum bunu aklıma gelince benim de gülmem geldi şimdi. Avn yi kabullenme sürecinde sayısız doktora gittim dedim ya o zamanlar henüz kabullenememiştim ve tedavisinin aslında yüzde yüz olmadığına isyanım çok fazlaydı. Neyse bir prof. ( ortopedi alanında Türkiye 'nin en iyilerinden ) tüm kemiklerimin ( eklemlerimin ) mr ve röntgenlerini istemişti hem de ücretsiz ( sonradan öğrendim öğrencilerine ders notlarında gösterecekti ) neyse ben aylarca çok ağrım var demiştim kendisine oysa prof. ya kendini ( yaşamadan kimse tam olarak anlayamaz ki ) hoca olarak gördüğünden sadece kalçalarımda ağrı olduğunu diğerlerinin yalancı ağrı olduğunu söylemişti ama tetkikleri görünce yüzüme baktı ve ;

'' Sen bu kadar acıyla nasıl gülümseyebiliyorsun '' dedi yani o ana kadar ben inandıramamıştım ki ayak parmaklarımın kırık derecesinde ağrıdığına :(((

Kıssadan hisse ; Arkadaşım bu beden senin bedenin ve çektiğin ağrıyı en iyi sen bilirsin o yüzden en iyi çaren yine sensin. Çok fazla ağrın olmadıkça ağrı kesicilere yüklenme ( mide kanaması riskine karşı ) sen bilirsin sana neyin iyi gelip gelmediğini ( uzun yol yürüme )...ağır taşıma vb.

Tekerlekli Sandalye