Kol Kurtaran Operasyon

gülümse_hayata

Üye
Üye
'Kesilecek' Denilen Kolu, Hastanın Sırtından Kas ve Deri Nakledilerek Kurtarıldı.

mardin-deki-cerrahtan-kol-kurtaran-operasyon_o.jpg

MARDİN'de 17 yaşındaki İzzetin Kılıç'ın, buğday öğütme makinesine kaptırdığı sağ kolu kesilme tehlikesiyle karşı karşıyayken, bölgede ilk kez yapılan operasyonla, sırtından kas ve deri nakledilerek kurtarıldı.

Mardin'in Kızıltepe İlçesi Eymürlü Köyü'nde yaşayan İzzettin Kılıç, 40 gün önce kolunu buğday öğütme makinesine kaptırdı. Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne götürülen Kılıç'ın damar kasları tamamen zarar gördüğü gerekçesiyle kolunun kesilebileceği bildirildi. Ancak durumu öğrenen Mardin Devlet Hastanesi'nden Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Barış Yiğit, Kılıç'ın hastaneye getirilmesini sağladı.

Doktor Barış Yiğit, İzzetin Kılıç'a 8 saat süren başarılı bir ameliyat yaptı. Ameliyatta, hastanın sırtından alınan kas ve deri içeren doku, mikrocerrahi yönetimiyle Kılıç'ın sırtından kas ve deri içeren doku mikro cerrahi yöntemleri ile koluna taşındı. Doktor Yiğit operasyonla ilgili şu bilgiyi verdi:

"Hastamıza geldiğinde acil ameliyat ile damar ve tendon onarımları yapıldı. Dirseğindeki doku eksikliği için hastamız serviste takip edildi. Takiplerinin ardından hastaya sırtından kas ve deri içeren bir dokunun dirseğin ön yüzüne taşınmasına karar verildi. Bu ameliyat plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi pratiğinde çok zor olarak nitelendirilen serbest doku transferidir. Hastamıza 8 saat süren başarılı operasyon sonucunda sırtından kas ve deri içeren doku mikrocerrahi yöntemleri ile koluna taşındı. Şimdi hastamız gayet iyi ve dirsek hareketlerine artık kavuştu. Yoğun fizik tedavi ile dirsek ve el fonksiyonlarının yüzde 95'inin kurtulacağı öngörülüyor."

'YENİDEN DOĞDUM'

Kolunun eski fonksiyonuna kavuşacak olması ile adeta yeniden doğduğunu belirten İzzettin Kılıç da, "Kolumu makineye kaptırınca kendimden geçmiştim. Kendime geldiğimde kolumun kesileceği söylenince dünya başıma yıkıldı. Şimdi kolumu hareket ettirtebiliyorum. Beni iyileştiren doktorlarıma artık bir can borcum oldu. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır" dedi.

Mardin İl Sağlık Müdürü Turan Yamaç da, hastanede Kılıç'ı ziyaret etti. Turan Yamaç şunları söyledi:

"Gerek Mardin'de gerekse Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yapılan çok ciddi ve önemli bir ameliyat. Bir plastik cerrahın meslek hayatı boyunca yapacağı en önemli operasyondur. Hastamız yüzde 95 oranında kolunun fonksiyonlarını geri kazanmış durumda. Hastanemizde böyle bir ameliyatın yapılmış olmasından dolayı doktorlarımızı kutluyorum. Hastanemizde yapılabilecek her türlü cerrahi operasyonlar için bütün eksiklerimizi giderdik. Bugün hastanemizde yapılan bu operasyon bunun göstergesidir."

(Doğan Haber Ajansı)

Tekerlekli Sandalye