Konak Kent Konseyi Yeni Yönetimi Oluştu

gülümse_hayata

Üye
Üye
Konak Kent Konseyi'nin yeni yönetimi, Dr. Selahattin Akçiçek Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen seçimli genel kurulla belirlendi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu'nun divan başkanlığında gerçekleşen genel kurulda, 21 kişinin yönetim kurulu için aday olduğu seçimde, Prof. Dr. Adnan Akyarlı, Latife Şencan, Yılmaz Türk, Murat Çakar, Aylin Süphandağlı, Hamit Mumcu, Tayfun Maro, Aslıhan Gökbulut ile Kadın Meclisi Başkanı Ayten Şenol, Gençlik Meclisi Başkanı Tamer Erez ve Genel Sekreter Metin Erten yeni yönetim kurulunu seçildi.

Yönetim Kurulu üyelerinin yakın bir zamanda toplanarak başkanlık ve diğer sorumluluklar için görevlendirme yapacağı belirtilirken, Konak Kent Konseyi Başkanlığı'nı yeni dönemde de Prof. Dr. Adnan Akyarlı'nın sürdürmesinin beklendiği bildirildi.

Genel kurulda geçmiş dönemi değerlendiren Akyarlı, hem kent konseyinin, hem de kadın, gençlik ve engelli meclislerinin önemli etkinliklere imza attığını söyledi. Üyelerden aldıkları güçle Türkiye'deki kent konseylerini İzmir'de bir araya getirdiklerini ve bu yapılanmanın sekretaryasını üstlendiklerini belirten Akyarlı, 'Bize güç veren ikinci bir unsur ise Konak Kent Konseyi ile Konak Belediyesi arasındaki uyumlu çalışma oldu. Bütün çalışmalarımızda Başkanımız Dr. Hakan Tartan'ın büyük desteğini gördük. Yine sizlerden aldığımız güçle İzmir?deki yaklaşık 15 kent konseyini bir araya getirdik. Bu çalışmalar neticesinde İzmir Kent Konseyleri Birliği kuruldu' dedi.

Konak Kent Konseyi'nin yakın zamanda düzenlediği 'Kuklam İzmir'i Düşlüyor' etkinliğinde ortaya çıkan bir önerinin kendisini çok etkilediğini anımsatan Akyarlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Konak Kent Konseyi yıl içinde çok sayıda projeyi hayata geçirdi, önemli çalışmalar yaptı. Ancak ben bunlardan sadece 'Kuklam İzmir'i Düşlüyor' projesinden söz etmek istiyorum. Bu projeye normalde 3-14 yaş çocuklar katılıyordu ama engelli öğrenciler için yaş sınırı koymadık. Bu etkinliğe katılan çocuklar çok güzel düşünceleri, önerileri bizimle paylaştılar. Ancak çok önemli bir eksikliğimizi engelli bir öğrenciden öğrendik.

Kuklam İzmir'i Düşlüyor gösterisinde, 'Ben bu kentte her gün okuluma geç gidiyorum ve her gün bu konuda azar işitiyorum. Çünkü görme engelli biri olarak gelen otobüsün hangisi olduğunu bilemiyorum. Öğreninceye kadar geçip gidiyor. Bu kentin duraklarda görme engelliler için sesli uyarı sistemi yok.

Yine karşıdan karşıya geçerken sürekli başkasının yardımına ihtiyaç duyuyorum. Trafik ışıklarında 'dur' ya da 'geç' diye sürekli yanan ışığı haber veren sesli sistem yok' dedi. Bu çok haklı bir eleştiriydi. Biz bu öneriyi Konak Belediye Meclisi?ne götürüp, orada kabul edilirse, duraklarda ve trafik ışıklarında görme engelliler için bu sesli uyarı sistemini hayata geçirmek istiyoruz.'

Akyarlı'nın konuyu belediye meclisine götürme önerisi, üyeler tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

Genel Kurul?da Konak Kent Konseyi Sekreteri Yard. Doç. Dr. Metin Erten de yıl içinde yapılan çalışmalarla ilgili olarak üyelere bilgi verdi.

(HH-MV) - İZMİR (Anadolu Ajansı)

Tekerlekli Sandalye