Konusu engelliler olan öykülerimizden kitap basıldı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2012 yılında ilkini düzenlediğimiz "birinci engelliler konulu öykü" yarışmamıza gelen 155 öykün 20 tanesi kitap haline getirildi. İki yıldır yarışma sponsorluğumuzu yapan Ankara Yeni Mahalle Belediyesi sağolsun bir güzellik yaparak öyküleri kitaplaştırmış.

184 sayfadan oluşan öykü kitabı ücretsiz olarak okullara dağıtıldı. Geçen yıl ve bu yılki yarışmaya gelen öyküler göz önüne alındığında edebiyat dünyasına en az 20 kitaplık konusu engelliler olan öykü kitabı kazandırdığımızı söyleyebiliriz.
Bu alandaki açığı kapatmak adına büyük bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

engelsiz-oykuler.jpg

kitapici.jpg

gülümse_hayata

Üye
Üye
Ankara Yeni Mahalle Belediyesine bu güzel ve anlamlı desteğinden dolayı teşekkür ederiz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar bu kitabı benden isteyen çok sayıda kişi oldu. Kitabın satışı olmadığından bende yardımcı olamıyorum. Ancak kitabı almak isteyenler sponsor belediyemiz olan Yeni Mahalle belediyesi başkan yardımcımız Şenol Balaban bey'e ulaşabilirse temin edebilirler.
Başkanın facebook sayfasından mesaj atabilirsiniz. https://www.facebook.com/senolbalaban2?fref=ts
Not: abone olmadan attığınız mesajlar ''diğer'' kutusuna düştüğü için görmeyebilir.

H.P

Üye
Üye
Tebrik ederim, ama çok mütevazı bir duyuru ve eylem olmuş

Orion

Üye
Üye
Bu güzel kitabın ortaya çıkmasını sağlayan Engelliler Gen tr ve Ankara Yemimahalle Belediye'ni, ayrıca üstün gayretlerinden dolayı Sn. Halil Yılmaz'ı kutlamak istiyorum.
Türkiye'de herkese örnek olacak bir ilke imza attıkları için...
Ben bu ilk yarışmada "Avcı Recep'in Aynalı Martini" adlı öykümle yer almaktan, Engelliler konusundaki duyarsızlığa kalemime savaşmaktan büyük keyif aldım...
Bu konuda duyarlılığın arttığı ve sorunların azaldığı nice günlere...
Sitedeki tüm dostları saygı ve sevgiyle selamlıyorum..
Başarılarınızın devamını dilerim.

Kezban ŞAHİN TAYSUN
Araştırmacı Mühendis- Yazar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar Kezban hanım,
"Avcı Recep'in Aynalı Martini" adlı öykünüzü beğenerek okumuştuk. Böyle bir öyküyü kaleme aldığınız için teşekkür ederiz. Bu ve benzer çalışmalarınızın devamını bekleriz.

H.P

Üye
Üye
Mütevazi derken?

Mesela kitabın satışı yapılabilir. Geliri yardım kuruluşlarına verilir. Bir yayinevi desteği alınır. Daha çok reklam, daha çok değer verilebilir.

Sanki kitap çıkmamış da, bir haber yapılmış gibi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Onuda düşündük ancak kitabın satışının yapılması tabiri caizse iki uçlu boklu değnek gibi. Geliri ne yapacağız? Gelirle birilerine tekerlekli sandalye vs alınacaksa ee biz buna zaten karşıyız. Yan daha açık ifadeyle söyleyeyim ben bu kitabın 1 milyon dolar gelir getireceğini bilsem hiç bir yerde çıkıpta "bu kitabın geliriyle engellilere tekerlekli sandalye alınacak" demem diyemem. Dersem şimdiye kadarki söylemlerimle ters düşmüş olurum.

Ha başka şekilde olamaz mı? Olur elbette kafamızda başka şeylerde var bakalım zaman gösterecek.

karakaya

Üye
Üye
Halil Bey,
Demişsiniz ki ;"ben bu kitabın 1 milyon dolar gelir getireceğini bilsem hiç bir yerde çıkıpta "bu kitabın geliriyle engellilere tekerlekli sandalye alınacak" demem diyemem. Dersem şimdiye kadarki söylemlerimle ters düşmüş olurum."

Sizin söylemleriniz şahsınızı bağlar,hiç şüphesiz engelliler öykü yarışmasının hayata geçirilmesi ve bir eser haline dönüştürülmesi sizin katkınız olan bir çalışmadır,lakin bu eserde sizin söz sahibiniz olduğundan daha fazlası bu yarışmaa katılan,emek harcayan ve eserleri kitaplaştırılanlardır.

İnsanların eserleri kitaplaştırılıyorsa,eserleri kitaplaştırılanlarda bundan gelir sağlansın ve bir kardeşimizde olsa sandalye,minder sahibi olsun diyorlarsa emin olun sizin "söylemlerinize ters düşmenizin" herhangi bir kıymeti harbiyesi yoktur.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, cümlerime tam açıklık getirememiş olabilirim. Daha açık bir ifadeyle yazmaya çalışalım. Yarışmaya gelen tüm öyküler kitap haile getirilip satışı yapılır. Satıştan elde edilecek gelirlede engellilere tekerlekli sandalye vb şeyler alınabilir. Ama ne bileyim kişisel olarak ben çıkıpta kimseye "arkadaşlar bu kitabı alın alınki bunun geliriyle engellilere tekerlekli sandalye alacağız" demem diyemem. Bu biraz şeye benziyor. Hani o sokaklarda ellerinde dergilerle önüne geleni çeviripte "aman bu dergiyi alın bunun geliri engellilere verilecek" diyen satıcıların işine. Bu tamamen benim kişisel görüşüm ve şahsi duruşumla alakalı bir durum.

güz gülleri

Üye
Üye
ve ayrıca bende bir şeyler eklemek istiyorum.engelliler.gen.tr. ailesi olarak davamız TÜM engelliler adınadır.zaman zaman medyada engellilerin adı kullanılarak yardım kampanyaları düzenlendiğine tanık oluyoruz.fakat bir kaç kişinin yararlanmasından ziyade tüm engellilerin ortak sorunlarının çözüm yoluna gidilmesi daha yararlı olmaz mı?mesela bir kaldırımda rahat ilerleyemiyorsanız,sosyal ortamlara ,her kesin erişebildiği parka,bahçeye,eğlence ,mesire yerlerine ulaşamıyorsanız, toplu taşıma araçlarından rahatlıkla faydalanamıyorsanız,aldığınız minderin veya sandalyenin kullanımı evin bir köşesinde benim sandalyem var! demekten öteye geçmez.bu da gösteriyor ki engellilerin maddi yardımdan önce ANLAŞILMAya ihtiyacı vardır.

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
ve ayrıca bende bir şeyler eklemek istiyorum.engelliler.gen.tr. ailesi olarak davamız TÜM engelliler adınadır.zaman zaman medyada engellilerin adı kullanılarak yardım kampanyaları düzenlendiğine tanık oluyoruz.fakat bir kaç kişinin yararlanmasından ziyade tüm engellilerin ortak sorunlarının çözüm yoluna gidilmesi daha yararlı olmaz mı?mesela bir kaldırımda rahat ilerleyemiyorsanız,sosyal ortamlara ,her kesin erişebildiği parka,bahçeye,eğlence ,mesire yerlerine ulaşamıyorsanız, toplu taşıma araçlarından rahatlıkla faydalanamıyorsanız,aldığınız minderin veya sandalyenin kullanımı evin bir köşesinde benim sandalyem var! demekten öteye geçmez.bu da gösteriyor ki engellilerin maddi yardımdan önce ANLAŞILMAya ihtiyacı vardır.
................AYNEN SİZE KATILIYORUM SAYIN KATOGORİ YÖNETİCİSİ GÜZ GÜLLERİ HANIM..ÇOK DOĞRU KONULARA TEMAS ETMİŞİNİZ..KUTLUYORUM..ve HİÇ Bİ..şey sözde galmamalı..:)..

Tekerlekli Sandalye