Korona Aşısında Engellilere Tanınan Öncelik

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Çin’den gelecek CoronaVac isimli İnaktif aşıda önceliğin, sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ve engelliler olacağını açıkladı.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz merak ediyorum. Özellikle sosyal medyada “aşı karşıtları” ve bazı engelli grupları biz “kobaymıyız” tarzında açıklamalar yapıyor. Öncelikle kendi görüşümü belirteyim.

Zorunlu aşı diye bir şey yok şimdilik. İsteyen olur isteyen olmaz. İkinci kobaylık meselesine gelince. Aşılar faz 1 faz 2 ve faz çalışmaları sonucu ile ortaya çıkar. Burda söylenen kobaylık bilimsel tabirle deneklik faz 1 ve faz 2 çalışmasında yapılır. Yani bilimsel anlamda kobaylık diye bir şey söz konusu değil.
Ve Çin aşısında faz 2 ve faz 3 çalışmasına Türkiye’de çoğu DR katıldı ve herhangi bir yan etki olmadı.

Aşının menşeide çok tartışılıyor. O konuda da şu açıklama yapılıyor ve banada çok mantıklı geliyor. Ülkeye gelecek Çin aşısı inaktif bir aşı. İnaktif aşılar yıllardır kullanılan geleneksel bir yöntem. İnaktik aşı virüsü öldürüp yada etkisiz hale getirerek insan vucududa enjekte ederek bağışıklık sistemine virüsü tanıtma işlemi.

Yani siz ya doğal yollardan virüsü alıp hasta olacaksınız, yada hasta olmadan aşı yoluyla virüsü alıp bağışık olacaksınız. Mantık bu. Bu yüzden Çin aşısının inaktif aşı olması nedeniyle tercih edildiği söyleniyor. Aşıda öncelik zarar vermemesidir. Bu aşı tekniği uzun yıllardır kullanılan bir teknik olduğundan en azından zararı yok.

Yararı konusu ise sonraki çalışmalarda daha net şekilde ortaya çıkacak. Almanların bulduğu mRNA aşısı ile ilgili de şu yorum yapılıyor ve banada çok mantıklı geliyor. Evet bu aşının koruyuculuk oranı çok yüksek ama uygulanan teknik şimdiye kadar hiçbir aşıda kullanılmamış. Bunun uzun vadede sonuçları ne olur? Bu bir soru işareti…
Dolayısıyla insanların aşının menşeine takılmak yerine aşıda kullanılan tekniğe yoğunlaşması daha mantıklı bence de.

Gelelim aşı karşıtları. Ne yazık ki bu aşı karşıtlarının %99 tıpla ilgisi olmayan insanlardan oluşuyor. Ayrıca olaya düz mantıkla baktığımızda aşı şu hastalıkları neredeyse bitirdi.

AŞILARLA YOK EDİLEN HASTALIKLAR
  • Çocuk felci
  • Kızamık
  • Boğmaca
  • Pnömokok
  • Tetanoz
  • Meningokok menenji
  • Hepatit B
  • Verem
  • Hib (Hemofilus Influenza Tip B)
Bu sayılanlar sadece bir kısmı. Madem aşılar zararlı bu hastalıkları ne yapacağız diye aşı karşıtlarına sormak gerek.
Sonuç olarak şunu söylemek isterim. Avuç avuç vitamin hapı almak, lıkır lıkr D vitamini içmek, korkuyla yaşamak yerine aşı vurulup bilimin yolundan gitmek en mantıklısı.

Hüsain

Üye
Üye
Aşı olabiliyor muyuz şu an, psikolojik engelliyim bana öncelik tanırlar mı acaba?? Valla kim ne derse desin, ben yaptırırım Halil Abi. Aşıya karşı olanların çok bir şey bildiklerini sanmıyorum, şehir dedikodusu ile hareket ediyorlar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Faz 3 çalışması henüz türkiye'de tamamlanmadı. 1 hafta 10 güne sonuçlar çıkıp bu ayın sonu gibi aşı takvimi başlayacakmış. Bakan o şekilde açıklama yaptı.

A.Altunay

Üye
Üye
Benim oğlum Otizmli 26 yaşında. Asilarin nin otizm olma riskini tetiklediği ni savunan ve karşıt görüşu savunan da var kanıtlanmış bir bilgi değil .
Birinci neden olarak bu konuda aklımda şüpheler olduğu için grip aşısı dahi yaptırmadım.
İkinci olarak da kendini ifade edemeyen kişilerin bu aşıyı yaptırmasına karşıyım. Çünkü yan etkileri konusunda yada kendilerini nasıl hissettiklerini ifade edemiyecekler. Benim oğlum kendini hasta da hissetse bir yeri agirsada söylemez,

sevi10

Üye
Üye
Aşı karşıtı degilim yaptirmamayi tercih ediyorum.aşı veya ilac...bu kadar kisa vadede yan etkisi yok diyemeyiz.yillardir yapilan asilarin yan etkilerini gorunce ve akside ispatlanamayinca ister istemez acaba?diyorum.2 tane otizmli cocugum var.umarim zorunlu olmaz.dileyen yaptirsin yada yaptirmasin.yaftalamak yerine saygi duymaliyiz

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Dostum,

Corona aşısıyla ilgili maşallah çok net bilgiler edinmişsin. Tv de ve internette yayınlanan bilgiler ışığında eğer ki aşı olabilme şansını elde edersem tabii ki ben de olmak isterim. Sonuçta aklın yolu bir ancak aşı karşıtı olanları da kınamıyorum, eleştirmiyorum hatta hak bile veriyorum. Çünkü bu konuda o kadar çok bilgi kirliliği yaşanıyor ki insanlar yeterince bilgilendirilmediği için doğal olarak çekiniyorlar. Zaten korkunun en temel kaynağı da bilgisizlik değil midir? İnsanoğlu hep bilinmezlikten korkmaz mı?

Aşı olmak isteyenler yada istemeyen grup diye ayırmak daha mantıklı ve yumuşak geliyor bana hoş aşı karşıtları dediğimiz grubun sayısı da hiç azımsanmayacak ölçüde ne yazık ki ama bu konuda onları ikna etmeye çalışmak yine devletin görevi olmalı. Sağlık Bakanlığı / Sağlık Çalışanları aşı hakkında tereddüte yer kalmayacak şekilde halkın beyninde ki en ufak şüpheleri bile giderecek türde net, doyurucu ve reel açıklamalar yapsalar ben eminim ki bu halk kendini aydınlatan bilgiye tepkisiz kalmayacaktır.

Bu konuda o kadar çok bilinmezlik var ki hangi birisini yazayım ama bana en çok ilginç gelen olay; Çin'den başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan böylesine bir salgının yine Çin tarafından piyasaya sürülecek aşı ile tedavi olunması üstelik yine tüm dünyaya bu ülkenin aşı temin etmesi gerçekten de tiraji komik bir olay değil mi? Ya da sadece bana mı öyle geliyor? Neden-sonuç ilişkisinin bu denli net yaşandığı bir küresel salgının perde arkası olaylarını da insan bir FBI ajanı edasıyla araştırmak istiyor :)

Sözü çok fazla uzatmak istemiyorum sonuçta aşı olup olmamak tamamen aşılanmaya uygun bireylerin insiyatifine bırakılmış ve bence böylesi çok daha İnsan Haklarına uygun sonuçta hiçbir hastayı zorla tedavi edemez, nasıl ki zorla ilaç veremezseniz bunu da o şekilde düşünmek gerekmez mi?

Neden aşı olurum? Bana getireceği artıları ve eksileri değerlendirdiğimde evet uzun dönemdeki yan etkilerini henüz dünya bile bilmiyor en azından bildiği kadarıyla hafif diyor ama ya aşı olmasam o halde coronadan pisi pisine vefat etmeyi neden göze alayım ki??? Yoğun bakıma olur da düşersem kolay kolay çıkamam bu sefer o yüzden böyle düşünüyorum ve size komik gelebilir ama ben coronadan değil de yaşlanarak ecelimle vefat etmek isterim.. Hoş daha torunlarımı bile görebilmiş değilim :) O yüzden her aşıya evet !!!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aslında ben bu konuyu çok düşündüm. Daha doğrusu direk bu aşı meselesi değilde başka bir hastalık meselesinde. Babama kanser teşhisi konulduğunda ameliyat ettirelimmi ettirmeyelimmi diye Aile içinde çok konuşmuştuk. O zaman ben şunu demiştim. Madem DR ların dediğini yapmayacağız neden DR'a gidiyoruz?
Bu meselede sanki onun gibi bir şey.

Tekerlekli Sandalye