#Koronavirüs COVID-19 Sıkça Sorulan Sorular

septik

Editör
Editör
1. Yeni Koronavirüs (COVID-19) nedir?

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.
Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.

2. Yeni Koronavirüsün (COVID-19) nasıl bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

3.Yeni Koronavirüs Enfeksiyonu tanısı nasıl konur?

Yeni Koronavirüs tanısı için gerekli moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır.

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/bulas...sHCtMKNB6VeYPcPCJbe2JJM-ZGl93QIm0Qt-2skg-6FyU

https://covid19.saglik.gov.tr/tr/

kartalreis

Üye
Üye
Tedbirimizi alalım.

Allah a tevekkül edelim...

septik

Editör
Editör
Evde izole kalırsak, bir süre sonra virüsün ilacı, aşısı geliştirilebilir. Geliştirilemese dahi yeterli tecrübe edinilir, evden çıkmamak hertürlü avantajımıza.

kartalreis

Üye
Üye
Bağışıklık çok önemli.

Korkmayalım, sürekli pozitif olalım. Sağlıklı beslenelim.

Suffle

Üye
Üye
3 ay önce bronşit tanısı aldım. Boğazım devamlı gıdıklanıyor gibi oluyor ve ara sıra kuru kuru öksürüyorum. Ve bronşlarım azcık daralmış çok nadir nefes darlığı yaşıyorum. Covid19 virüsü kaparsam nasıl anlayacağım bu belirtiler bronşitin mi coronanın mı diye?

septik

Editör
Editör
[MENTION=25240]Suffle[/MENTION]

Sağlık Bakanlığı Corona Danışma Hattı, "Alo 184" üzerinden hizmet veriyor. Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden 184 nolu hattı arayın gerekli desteği vereceklerdir.

Suffle

Üye
Üye
[MENTION=3734]septik[/MENTION] bey çok teşekkürler. 184'ü aradım. Belirtileri söyledim bronşit tanısı aldığımı da söyledim. 3 ay önce de aynı belirtileri yaşıyordum dedim. Ateş var mı dediler. Ateş ölçer olmadığı için bilmiyorum dedim. Nefes darlığınız.ve öksürüğünüz şiddetlenmedikçe hastaneye gitmeyin dediler. Odanızda izole kalın dediler. Belki bronşitiniz tekrar alevlenmiştir dediler.

septik

Editör
Editör
[MENTION=25240]Suffle[/MENTION]

Çok geçmiş olsun, tez zamanda iyileşirsiniz inşallah.

Tanrı Dağı

Üye
Üye
Şu sitenin saatini falan bir düzeltin yıllar oldu Amerika'dan mı yazıyoruz belli değil...

emir_t1

Üye
Üye
Ben çeşitli konularda nitelikli bilgiler üretmiş bir insan olarak; sıcak küvette, mümkün olduğunca uzun ve tekrarlı olarak dinlenmenin koronavirüse çözüm olacağını düşünüyorum.
Bu konuda problem yaşayan insanların bu pratik ve her halükârda faydalı olası çözüm yöntemini değerlendirmelerini öneriyorum.

İsen Buga

Üye
Üye
doktor doğru dedi, hastaneler bugün bile inanılmaz kalabalık. işiniz yoksa hiç gitmeyin.

corona virüs grip gibidir neredeyse ayırt etmek zor; bronşit başka kategori.. Ateş ve halsizlik olmadıkça öksürük başka sebeptir. yinede boğaz ağrısı olupda ateşi olmadıkça başka hastalıktır . Bronşit bende geçirdim yıllarca uğraştım; kuru öksürük gereksiz nefes darlığı ile grip aynı kategori değil. bronşitte olmayan birşey var halsizlik ve ateş.

Ola ki yatağa düşecek kadar halsizlik olmadıkça hastaneye şuan gitmeyin evinde herkesden izole edin kendinizi. ambulans arayip fenalaştığını ateşinizin çıktığını söyleyin(birileri sizin alnınızı çıplak el ile temas ettiğinde ateşinizin olup olmadığını anlar basit birşey; ateş ölçer ise en son çare)

Ezcaneden ateşölçer alabilirsiniz pahalı olmasına gerek yok. basit ateş ölçer 10 -20 lira..

Türkiyem sağlıkla yaşasın...

İsen Buga

Üye
Üye
Ben çeşitli konularda nitelikli bilgiler üretmiş bir insan olarak; sıcak küvette, mümkün olduğunca uzun ve tekrarlı olarak dinlenmenin koronavirüse çözüm olacağını düşünüyorum.
Bu konuda problem yaşayan insanların bu pratik ve her halükârda faydalı olası çözüm yöntemini değerlendirmelerini öneriyorum.

sizinkine cevap yazdım, pratiklik değil ısraf sizinki

Tekerlekli Sandalye