KPSS Tercihi Yapacaklar İçin Bilgiler

elif27

Üye
Üye
Devlet Personel Başkanlığı'nde 2 Farklı Birimle Yaptığım Görüşmeler Sonucunu Paylaşmak İstiyorum:

Arkadaşlar Özkancey arkadaşımızla yaptığımız istişareler sonucunda KPSS 2012\1'de tercih yapıp yapmama konusunda kararsız kalmıştım. Çünkü tercih yaptıktan sonra atamamın yapılması durumunda ÖMSS'de tercih hakkımın olmama ihtimalini düşündük. Bugün yaklaşık 3.5 saatlik aramalar sonucunda Devlet Personel Başkanlığı'ndan önce dahili 215 olan ÖMSS ile ilgili birim ile görüştüm, ordaki yetkili bayan sorun olacağını düşünmediğini sadece KPSS tercihi sonrası atanırsam ve ÖMSS'de tercih yapar ve ordan da atanırsam o kadroya yerleştirilecek kişinin yerini almış olacağımı belirtti ama daha detaylı bilgiye yine Devlet Personel Başkanlığı'ndan dahili 137 olan KPSS ile ilgili bölümden ulaşabileceğimi söylediler.

Sonra 1 saat daha uğraştıktan sonra KPSS ile ilgili bölümle görüştüm ve ordaki yetkili bey bana bunun bana herhangi bi zararı olmayacağını,ÖMSS'de yine tercih yapabileceğimi ama özürlü raporum olduğu için KPSS ataması sonucu yerleşsem bile atandığım kurumun inisiyatifine bağlı olduğunu ama atanmamın gerçekleşmesinin zor bi ihtimal olduğunu söyledi. Bana söylenenler bu şekilde KPSS'de tercih yapmayı düşünenlere yardımcı olması dileğiyle..
Allah hepimizin hakkında hayırlısını versin!!

YassaX

Üye
Üye
elif27 hanım ; Bize Bu Şekilde Detaylı Bilgiler Aktardığınız için Tüm Arkadaşlarımızın adına size Teşekkür Ederim ... Amin. İNŞALLAH ... Hakkımızda Hayırlısı ...

Saygılar ...

Mcaglar

Üye
Üye
benim için ilk başta öğretmenlik ömss den öğretmen alır mı bilmiyorum. kpss 2012/1 den memur olarak tercihte bulundum ama ömss den öğretmen alırsa tabiki öğretmenliği tercih edicem. kpssden de atanırsam başkasını ekmeğinden edicem. Nababilirim hocam olumsuzluklardan sağa sola saldırıyoruz bir yerden bir iş konumu çıkar mı diye.

Mcaglar

Üye
Üye
özürlü raporum olduğundan kpssle dahi bu gidişle öğretmen almayacaklar. tek umudum ömss. hayırlısı bakalım

elif27

Üye
Üye
ozkancey asıl ben teşekkür ederim sizin bugüne kadar yapmış olduklarınız için. Bundan sonra da elimden geleni yapmaya çalışacağım. Amin!

Mcaglar; haklısınız hepimiz aynı durumdayız, ilk görüştüğüm bayan bana 2 şekilde de atanmam durumunda başka birinin atanma hakkını elinden alacağımdan bahsetti yani açıkça söylemese de üstü kapalı bi şekilde hakkına geçmiş olursunuz demeye çalıştı ama malesef şartlar bunu gerektiriyo ÖMSS'den de KPSS'den de atanma ihtimalimiz %100 diyemiyoruz umutla her ikisinden de tercih yapıyoruz ama inşallah bizi üzecek bir şey olmaz da kimsenin hakkına geçmiş durumda kalmayız. Bence KPSS'den tercih yaparak en doğrusunu yapmışsınız çünkü ÖMSS'den öğretmen ataması yapılmama ihtimali var, bu hala tartışılan konular içerisinde biliyorsunuz. Allah sizin ve tüm özürlü kardeşlerimizin yardımcısı olsun, hayırlısı demekten başka çaremiz yok.

YassaX

Üye
Üye
elif27 hanım ; Amin ... İNŞALLAH ... Rica Ederim ... Herkes için Hayırlısı Neyse O OLsun ...

YassaX

Üye
Üye
benim için ilk başta öğretmenlik ömss den öğretmen alır mı bilmiyorum. kpss 2012/1 den memur olarak tercihte bulundum ama ömss den öğretmen alırsa tabiki öğretmenliği tercih edicem. kpssden de atanırsam başkasını ekmeğinden edicem. Nababilirim hocam olumsuzluklardan sağa sola saldırıyoruz bir yerden bir iş konumu çıkar mı diye.

Mcaglar ; bu konuda ; bu şekilde zamanın denk gelmesi ilginc bir durum oldu ... Tabiki bu ÖMSS nin ilk olmasından ve bir sürü belirsizlikten kaynaklandi ... Bence 2 Sınava da girdi iseniz ve bir tanesi % de 100 degilse ; her iki sınavdan da tercihte bulunmanız ; kanaatimce başka birinin hakkına girmemiş olursanız ; cunku bu 2 sınava girme hakkınız varsa; ikisinden de tercih hakkınızda varsa ; siz bu hakları kullanmış oluyorsunuz ... Herkesin Hakkında Hayırlısı Neyse O Olsun ...

Saygılar ...

ali_aksoy26

Üye
Üye
Bende hem ömss ye girdim hemde 2012/1 tercih kılavuzundan tercih yaptım.Acaba kpss/1 ile atanırsam sorun olurmu. Ancak benim atanmak istediğim ömss iledir.kpss puanım 76 kamu yönetimi ömss 82 puan bilgilendirirseniz sevinirim
saygılarımla.

elif27

Üye
Üye
ali_aksoy26; bende aynı sizin gibi kpss ile tercihimi yaptım ve üstte de yazdığım gibi 3 gün önce devlet personel başkanlığından kpss birimi ile yaptığım görüşme sonucu aldığım bilgilerde KPSS ile atanmam sonucunda ÖMSS'dsen yine tercih yapabileceğimi, bunun benim için herhangi bi sorun teşkil etmediği söylendi. Hakkınızda hayırlısı olsun hepimiz ÖMSS sonucu atanmak ve herhangi bi sorunla karşılaşmadan görevimize başlamak istiyoruz. Ama işin şu boyutunu düşünün KPSS'den atanıp giderseniz bi aksilik olup da ÖMSS'den atanamazsanız bile (ki inşallah olmaz) memur olmuş olacaksınız. Rabbim gönlünüzden geçenin en hayırlısını versin.

YassaX

Üye
Üye
elif27 hanım ; Bilgilendirme için Teşekkürler ...

YassaX

Üye
Üye
elif27 hanım ; Yardımcı Olduğunuzu Düşünüyorum ...

kameha

Üye
Üye
ömss ve kpss sınav ve tercih arasındaki fark

elif27 hanım ; Bize Bu Şekilde Detaylı Bilgiler Aktardığınız için Tüm Arkadaşlarımızın adına size Teşekkür Ederim ... Amin. İNŞALLAH ... Hakkımızda Hayırlısı ...

Saygılar ...

iyi günler;
benim bir sorum olacaktı. ben ömss sınavına girdim 76 ,77 puan aldım işitme ön lisans olarak. fakat benim takıldığım bir nokta var. ben bu sene yapılacak olan kpss önlisansa başvurmak istiyorum. ve kpss sınavına girdim diyelim tercih yapacağım mesela kazandığım diyelim ben yerleşince herhangi bir kadroya benim iişitme sorunum olduğu anlaşılınca kademelerde, çalışabileceğim alan yer vs ve ücret farkı olabilir mi? yani kademem benimle aynı seviyede olan kişiden altta mı olurum ve maaşım az mı olur?
bir de ömssde tercih yaptık atandım diyelim. orada da çaalışma alanları pozisyonlar farklı olabilir mi? yani demek istediğim örnek olarak; normal kpssden giren mmur masa başı ve farklı görevlerde iş yapıyor. ve ben o memurun taşıdığı tüm özellikleri ben taşıyorsam ve bana onun yaptığı görevleri yaptırmıyorsa amelecilik yani getir götür işleri mi yaptıracaklar? ve ömss de yerleşen kişi maaş ve pozisyon derece farkı olur mu kpssye göre? kpss ve ömss arasındaki farklar maaş pozisyon derece arasında farklar olur mu? örneğin normal önlisans 9/1 1,750 tl diyelim kpss memurun maaşı. ve ömss memurun önlisans 12/5 1,150 tl mi olur. ömssden gelen kişi daha mı altta mı olur? bizi farklı gözle mi görürler? şimdiden cevabınız için teşekkürler.

YassaX

Üye
Üye
kameha ; Bildiğim ve Anladiğim kadariyla cevaplamaya çalışayım ... Engelli Devlet Memuru ile Normal Bir Devlet Memuru Arasında ; Herhangi bir Maaş Farkı olmuyor ... ÖMSS tercih yaparken ; KPSS Tercihi Yaparken ; Kontejanların karşısından Dereceler ve Yapacağın Görev yazmaktadır .. Örnek : GİH = Genel İdare Hizmetleri YH = Yardımcı Hizmetler ... ayrıca Derecelerde yazmaktadır ... Sen Tercih Kılavuzundan Tercih Yaparken bunları görerek ve bilerek tercih yapacaksın ... KPSS için Diyelim tercihlerde bulundun ; İşitme Engelinle ilgili atandıktan sonra ; Atandığın Kurumun İnsiyatifinde ; Göreve başlaman ya da uygunluk alman... Sonucta Atandığın işte yapacaklarınla ;Engelin Uyuşmuyorsa ; Kurum Seni Göreve Başlatmak zorunda degil ... ÖMSS icin ise ; ilk defa yapıldığı icin cok netlik yok .Ancak Şunu biliyoruz ; Atandiğin Kurumdan 5 Kişilik bir komisyon ; senin Raporunu, Sınav Sonucunu , Diplomalarını , sertifikalarını ve atandığın işe uygunluğunu denetleyecek ; ona gore uygunluk verecek ... Yani ister KPSS ile Yerleş, İster ÖMSS ile Yerleş ; Atandığın Kurumlar Seni Goreve Başlatmak Zorunda Degiller, Tekrar Soyluyorum ; Herşey Atandığın Kurumun İnsiyatifine Bağlı ...

Ayrıca ; Size Şu Şekilde bir Tavsiyede Bulunabilirim ... 2010 Tarihinde KPSS ye girenler ; 18 Haziran Tarihinde KPSS - 2012 / 1 Tercih Kılavuzu Yayınlandı .. LİNK : ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi --> Yukarıda Sorduğun Soruların Cevaplarının bir Bolumu Bu Örnek Kılavuzda ... Bence Guzelce İnceleyip ; Ön Bilgi Olabilir sizin İcin ... Benim Sorularınıza vereceğim cevaplar bunlardır, bu kadarına bilgi sahibiyim ...

Saygılar ...

kameha

Üye
Üye
kameha ; Bildiğim ve Anladiğim kadariyla cevaplamaya çalışayım ... Engelli Devlet Memuru ile Normal Bir Devlet Memuru Arasında ; Herhangi bir Maaş Farkı olmuyor ... ÖMSS tercih yaparken ; KPSS Tercihi Yaparken ; Kontejanların karşısından Dereceler ve Yapacağın Görev yazmaktadır .. Örnek : GİH = Genel İdare Hizmetleri YH = Yardımcı Hizmetler ... ayrıca Derecelerde yazmaktadır ... Sen Tercih Kılavuzundan Tercih Yaparken bunları görerek ve bilerek tercih yapacaksın ... KPSS için Diyelim tercihlerde bulundun ; İşitme Engelinle ilgili atandıktan sonra ; Atandığın Kurumun İnsiyatifinde ; Göreve başlaman ya da uygunluk alman... Sonucta Atandığın işte yapacaklarınla ;Engelin Uyuşmuyorsa ; Kurum Seni Göreve Başlatmak zorunda degil ... ÖMSS icin ise ; ilk defa yapıldığı icin cok netlik yok .Ancak Şunu biliyoruz ; Atandiğin Kurumdan 5 Kişilik bir komisyon ; senin Raporunu, Sınav Sonucunu , Diplomalarını , sertifikalarını ve atandığın işe uygunluğunu denetleyecek ; ona gore uygunluk verecek ... Yani ister KPSS ile Yerleş, İster ÖMSS ile Yerleş ; Atandığın Kurumlar Seni Goreve Başlatmak Zorunda Degiller, Tekrar Soyluyorum ; Herşey Atandığın Kurumun İnsiyatifine Bağlı ...

Ayrıca ; Size Şu Şekilde bir Tavsiyede Bulunabilirim ... 2010 Tarihinde KPSS ye girenler ; 18 Haziran Tarihinde KPSS - 2012 / 1 Tercih Kılavuzu Yayınlandı .. LİNK : ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi --> Yukarıda Sorduğun Soruların Cevaplarının bir Bolumu Bu Örnek Kılavuzda ... Bence Guzelce İnceleyip ; Ön Bilgi Olabilir sizin İcin ... Benim Sorularınıza vereceğim cevaplar bunlardır, bu kadarına bilgi sahibiyim ...

Saygılar ...

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.benim işitme sorunum orta derece ve konuşuyorum hatta ben birine söylemesem "ben işitme cihazı kullanıyorum ,işitme sorunum var "demesem bilemeyecekler benim işitme sorunum olduğunu. çünkü dışardan bakınca gayet noormalim işitme sorunum olduğunu düşünmezler. benim aslında işitmede yaşadığım sorun çok az bazı şeyleri bazı harfleri yani sessiz harfleri az karıştırıyorum farklı anlayabiliyorum yani.ve ben lisansada geçiş yaptım yabancı dilim de var. bilgisayar serfkası vs de var.

kameha

Üye
Üye

Saygılar ...

birde hangisinde daha kolay ve hızlı yerleşebilirim? ömss demi veya kpssde mi? hangi benim için iyi olabilir. zaten çalışmayı düşünüyorum bu ömss belirsizliği yüzünden arapsaçına döndü herşey

elif27

Üye
Üye
birde hangisinde daha kolay ve hızlı yerleşebilirim? ömss demi veya kpssde mi? hangi benim için iyi olabilir. zaten çalışmayı düşünüyorum bu ömss belirsizliği yüzünden arapsaçına döndü herşey

kameha; Özkan bey muhakkak bir açıklama yapacaktır ama bence hazır ÖMSS'ye çalışmışken ordaki bilgileriniz tazeyken biraz daha gayret gösterip KPSS'ye hazırlanmanızın size fayda sağlayacağını düşünüyorum. Sonuçta malesef hiçbirimizin ÖMMS'den atanma garantisi yok. Bir an evvel ÖMSS'de çalıştığınız kaynaklara ek olarak ÖMSS konuları dışında kalan konulardan çalışmaya başlamanız en iyisi olacaktır. Tabi ki bu benim şahsi fikrim uygulayıp uygulamamak size kalmış.
Hakkınızda hayırlısı olsun.

YassaX

Üye
Üye
kameha kardeşim ; KPSS mi ÖMSS mi bunu ben bilemem ... Önemli olan Yukarıda da Yazdım Kardesim ; Herşey Atandığın Kurumun İnsiyatifindedir .. Atanacağınız Kurumu ve Kontenjanı ; ne iş yapacağınızı iyice araştır ; kurumlara sorun ... Bazı Soruların Cevabını ; buralardan aramayın bence ... Soruyu Sorarsiniz ; biri yanliş yonlendirir sizi ; Sonra işin içinden Cıkamassiniz ... Aklınıza Takılanları Tabiki de Sorabilirsiniz ; Ancak Sorarken de ; bu sorunun cevabını acaba buradan net olarak bulabilir miyim sorusunu da kendinize sormalisiniz ... Cok Cok Önem Arzeden Soruları ; Resmi Kurumlara sormanızda fayda var

Saygılar ...

YassaX

Üye
Üye
ALLAH'IN Rahmeti, Bereketi Sizinle Olsun. Gönül Güneşiniz Hiç Solmasın. Yüzünüz Aydın Olsun, Kalbiniz Nur Dolsun. Makamınız Firdevs, Dualarınız Kabul Olsun. BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN ... HAYIRLI KANDİLLER ...

Saygılar ...

Tekerlekli Sandalye