Kreuzberg semtinde engelli göçmenlere hizmet verecek bir buluşma merkezi açıldı

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
20408.jpg

Almanya'nın başkenti Berlin'de Türklerin yoğun yaşadığı Kreuzberg semtinde engelli göçmenlere hizmet verecek bir buluşma merkezi açıldı.

Berlin Türk-Alman Kadınlar Derneği ve ''Union sozialer Einrichtungen Gemeinüztige GmbH'' adlı sosyal çalışmalar yapan kurum ile birlikte kurulan merkezin açılışına, Berlin eyaletinin Sosyal İşler Bakanı Carola Bluhm ve Türkiye'nin Başkonsolosu Mustafa Pulat da katıldı. Blum, burada yaptığı konuşmada, Berlin'de 180'in üzerinde farklı kültürden insanların yaşadığını, engelli göçmenlere hakları konusunda bilgi verecek bir merkezin açılmasının önemli olduğunu ifade etti.

Pulat da, engelli insanların topluma ve istihdam piyasasına kazandırılmalarının büyük bir önem taşıdığını, bu merkezin açılmasının bu konuda önemli bir adım olduğunu belirtti. Sanatçı Nilüfer'in bir süre önce Berlin'de katıldığı gecede elde edilen gelir ile bu buluşma merkezinin açılabildiğini belirten Pulat, bunun da burada yaşayan Türklerin sosyal alana ne kadar önem verdiklerini gösterdiğini kaydetti. BETAK Başkanı Sema Özcan Sarıgül, bu merkezin açılmasında katkı sağlayan tüm sosyal yardım kuruluşlarına teşekkür etti.

Açılışı yapılan engelli buluşma merkezinde, bir de kütüphanenin yer alacağı belirtildi.

F

Fırtına

Guest
Engelli Göçmenler İçin Buluşma Merkezi

Berlin Türk-Alman Kadınlar Derneği (BETAK), ailesinde engelli bulunan göçmen kökenli ailelere danışmanlık hizmeti verecek danışma ve buluşma merkezi hizmete açtı.

Kreuzberg'de hizmete giren buluşma merkezi, BETAK'ın yaklaşık iki ay önce organize ettiği ve sanatçı Nilüfer'in sahne aldığı bağış gecesinde elde edilen gelirle finanse edildi. Buluşma Merkezi, BETAK'ın, Berlin Engelliler Atölyesi Derneği ve Sosyal Kurumlar Birliği (USE) işbirliği ile yürüttüğü “Biz de Varız” projesi kapsamında faaliyet gösterecek. BETAK üyelerinin gönüllü olarak hizmet vereceği buluşma merkezinde bir de kütüphane yer alacak.

Ağırlıklı olarak Türk ailelere hizmet vermeyi hedefleyen buluşma merkezinin açılış törenine Başkonsolos Mustafa Pulat ve Berlin Eyaleti Göç ve Uyumdan Sorumlu Senatör Carola Bluhm da katıldı. Senatör Bluhm, “Berlin'de 185 farklı kültürden insan yaşıyor. Ancak kentimizde, farklı etnik kökenden gelen insanların zaman zaman iş piyasasında dışlandıklarını inkar edemem.. Eğer göçmen bir de engelli olduğu zaman çifte dışlanmayla karşı karşıya kalabiliyor. Bu nedenle engelli göçmenlere haklarını anlatabilecekleri buluşma merkezinin açılması ve buna benzer hizmetlerin artması önemli” dedi.

Başkonsolos Mustafa Pulat ise engelli insanların topluma ve iş piyasasına kazandırılmasının önemine değindi. Pulat, göçmenlere hizmet verecek bu ofisin açılmasının önemli bir adım olduğunu kaydederken, “Sanatçı Nilüfer'in katıldığı bağış gecesinde elde edilen gelirle buluşma merkezi hizmete açılabildi. Bu da Berlin'de yaşayan Türklerin sosyal konularda ne kadar angaje olduğunu göstermektedir” dedi. BETAK Başkanı Sema Özcan Sarıgül ise, “Bizler zaman zaman göçmen, zaman zaman kadın ve zaman zaman da engelli olmaktan dolayı dışlanabiliyoruz. Bu ofisin açılmasında destek veren tüm sosyal yardım kuruluşlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Hürriyet

Tekerlekli Sandalye