KYK Başvurusunda alınan sosyal yardımları yazmalımıyız?

UPTOWN BX

Üye
Üye
öncelikle iyi günler.

arkadaşlar bir kaç sorum var. henüz tam olarak kyk yurt başvurusu yapmadım. yardımcı olursanız gerçekten çok iyi olur.

sorularım :

öncelikle şunları diyim biz beş kardeşiz 2 ablam evlendi gitti 2 abim evlendi şuan başka yerlerde oturuyorlar.

şuan evde sadece ben annem ve babam varız. sorularıma gelicek olursak

şimdi ben kyk yurt başvurusu yapıcam
1. sorum:şuan babamın rahatsızlığıdan dolayı 3 ayda bir aldığı bir maaş var (engelli maaşı) ayda 366 milyona denk geliyor. bu yüzden 35. madde de Ailenizin Diğer Geliri ne 366 milyon yazdım doğrumu

2.sorum: annem şuan babama baktığı için aylık olarak aldığı bir para(evde bakım parası) var.35. madde de Ailenizin Diğer Geliri ne annemin aldığı bu parayı(600 milyon civarı) ekleyerek mi yaziyim. yoksa sadece babamın ayda aldığı 366 milyonumu yaziyim

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sanırım babanız % 70 üzeri özürlü raporuna sahip bu durumda aylık ortalama 376,79 TL diğer gelire ekleyiniz. Annenizin aldığı evde bakım maaşı ise şuan 730 tl bu bir maaş değil sosyal yardımdır bunu belirterek yazınız.

UPTOWN BX

Üye
Üye
Sanırım babanız % 70 üzeri özürlü raporuna sahip bu durumda aylık ortalama 376,79 TL diğer gelire ekleyiniz. Annenizin aldığı evde bakım maaşı ise şuan 730 tl bu bir maaş değil sosyal yardımdır bunu belirterek yazınız.

evet babam %80 özürlü raporuna sahip.

fakat dediğiniz gibi annemin aldığı parayı sizin dediğiniz gibi sosyal yardım olarak belirtemiyorsunuz. ya parayı 730 tl olarak yazıcaksınız yada yazmıcaksınız. başka seçenek yok maalesef

septik

Editör
Editör
Şu şekilde düşünün şuan için muhtaçlık sınırı konusu baz alındığında dahi bu bakım maaşı dahil edilmiyor kapsam olarak acil ihtiyaç ve gider olarak görünüyor.
Bu durumu devlet hak sahibine bağış niteliğinde değerlendiriryor ve hertür kapsamın dışında tututyor.
Gülümse hanımın bahsettiği gibi yarın sorun yaşamamak için ki zaten istedikleri anda ulaşabileckleri bir durum olduğu için en mantıklı hareket ücret belirtmeden veya belirterek 377 tl 2022 sayılı yasaya bağlı gelir ve artı bakım maaşı olan 730 tl yi aldığınızı belirtiniz.
Sonuçta sosyal yardım dışı bir gelir olmadığını belirtmiş olursunuz.

UPTOWN BX

Üye
Üye
Şu şekilde düşünün şuan için muhtaçlık sınırı konusu baz alındığında dahi bu bakım maaşı dahil edilmiyor kapsam olarak acil ihtiyaç ve gider olarak görünüyor.
Bu durumu devlet hak sahibine bağış niteliğinde değerlendiriryor ve hertür kapsamın dışında tututyor.
Gülümse hanımın bahsettiği gibi yarın sorun yaşamamak için ki zaten istedikleri anda ulaşabileckleri bir durum olduğu için en mantıklı hareket ücret belirtmeden veya belirterek 377 tl 2022 sayılı yasaya bağlı gelir ve artı bakım maaşı olan 730 tl yi aldığınızı belirtiniz.
Sonuçta sosyal yardım dışı bir gelir olmadığını belirtmiş olursunuz.

yani hocam diyorsunuzki annemin aldığı parayı ekleyerekmi yaziyim

septik

Editör
Editör
Sonuçta gelirlerinizi belirtmeniz istendiğine göre bakım maaşıda evin geliridir.
Eklemenizde fayda var.

UPTOWN BX

Üye
Üye
Sonuçta gelirlerinizi belirtmeniz istendiğine göre bakım maaşıda evin geliridir.
Eklemenizde fayda var.

son bir sorum daha olucak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nce Yapılan Yardımlar tam olarak ne oluyor.bu gıda yardımları felanmı oluyor yoksa para yardımı mı oluyor

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba UPTOWN BX,

Öncelikle üniversite öğrencisi olduğunuz için sizi tebrik etmek isterim. KYK burs ve yurt başvurusu yapmadan önce kılavuz size yol gösterici olmakla birlikte anne ve baba gelir durumlarını septik arkadaşımın dediği gibi yazmanız uygun olacaktır. Bu konuda formda ayrı bir açıklama belirtemeyeceğinizi biliyorum çünkü bilgisayarın rahatlıkla okuması için düzenlenmiş formlarda, (optik okuyucunun doğru okuyabilmesi için sadece ilgili kutucukların işaretlenmesi gibi ) ayrı yorum yazacak alanlar maalesef bulunmamaktadır.

Size faydası olacak umuduyla şu linki açabilirsiniz;

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü | Sosyal Yardım Programlarımız

Öğrenim hayatınız boyunca başarılar dilerim. KYK yurt ve burs başvurunuzda da bol şanslar dilerim. ( çıkma olasılığı bana göre oldukça yüksek )

UPTOWN BX

Üye
Üye
Merhaba UPTOWN BX,

Öncelikle üniversite öğrencisi olduğunuz için sizi tebrik etmek isterim. KYK burs ve yurt başvurusu yapmadan önce kılavuz size yol gösterici olmakla birlikte anne ve baba gelir durumlarını septik arkadaşımın dediği gibi yazmanız uygun olacaktır. Bu konuda formda ayrı bir açıklama belirtemeyeceğinizi biliyorum çünkü bilgisayarın rahatlıkla okuması için düzenlenmiş formlarda, (optik okuyucunun doğru okuyabilmesi için sadece ilgili kutucukların işaretlenmesi gibi ) ayrı yorum yazacak alanlar maalesef bulunmamaktadır.

Size faydası olacak umuduyla şu linki açabilirsiniz;

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü | Sosyal Yardım Programlarımız

Öğrenim hayatınız boyunca başarılar dilerim. KYK yurt ve burs başvurunuzda da bol şanslar dilerim. ( çıkma olasılığı bana göre oldukça yüksek )

çok sağolun

Tekerlekli Sandalye