Lanet olsun engelli aracı aldığım güne

NightShad0w

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,

Gerçekten çaresizlik içinde yazıyorum bu mesajı. Belki de benzer durumları yaşayan birileri vardır diye umut ediyorum. Lanet olsun engelli aracı aldığım güne! Durumumu özetlemek gerekirse:

1. Aracın Durumu:
    • Engelli KDV indirimi ile babannemin üzerine bir araç aldık. Babannem zihinsel engelli ve vasi olarak babam atanmış durumda. Yani araç yasal olarak babamın kontrolünde.
    • Ancak, bu aracı satmak istediğimizde işler inanılmaz derecede karmaşık hale geliyor. Satış yapabilmek için mahkemeden "satılabilir" yazısı almamız gerektiği söyleniyor. Üstelik satış gerçekleştiğinde paranın babannemin hesabına bloke edileceği ve bu parayı kullanabilmek için her harcamayı belgelendirmemiz gerektiği belirtiliyor.
  2. Yasal Sorunlar ve Engeller:
    • Bu süreçte savcıya başvurduk ve aldığımız cevapla adeta yıkıldık. Savcı, "Ben burada olduğum sürece bu arabayı sattırmam" diyerek bize kapıları kapattı. Bu ne demek? Bizim paramızla, bizim hayatımızla böyle mi oynanır?
    • Şu an o kadar çaresizim ki... Aracı devretmek ya da satışını gerçekleştirmek için bir yol var mı? Hukuki bir açık, bir çözüm yolu? Varsa bile, nasıl bulacağım?

Sorularım:​

1. Engelli bir kişi adına kayıtlı ve vasi kontrolündeki bir aracı satmanın yasal yolları nelerdir? Bu süreçte hangi adımları atmalıyız?
  2. Mahkemeden alınacak "satılabilir" yazısı dışında başka bir yol var mı? Bu süreçte nasıl ilerlemeliyiz?
  3. Bu kadar zorlu bir süreçle karşılaşan başka arkadaşlar var mı? Bu süreçte karşılaşabileceğim diğer hukuki engeller neler olabilir?
  4. Vasi değişikliği yaparak veya farklı bir yolla bu süreci kolaylaştırmanın yolları var mı? Vasi değişikliği sürecinde nelere dikkat etmeliyiz?
  5. Benzer durumu yaşayanlar varsa, lütfen deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşın. Bu süreçte en azından bir yol gösterici olursanız çok sevinirim.
Gerçekten, bu noktada ne yapacağımı bilemiyorum. Engelli bir araç alarak hayatımızı kolaylaştırmak istemiştik, ama gördüğünüz gibi her şey daha da zorlaştı. Yardımcı olacak tüm bilgilere ve tecrübelere açığım. Bu süreçte nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
cevaplar:
1. Siz yaşamışsınız başka yol yok. Mahkeme kararı ile satılması gerekiyor, yani yaşadıklarınız aynısı... Hesap da da bloke edilir.
2. Yok.. Para babaannenizin nokta. çekemezsiniz nokta. onun yararına kullanılır. Başka çözüm yok. Yada ben bilmiyorum. Sadece yeni araç alabilirsiniz üzerine ilave para eklenecekse okey verirler. Vasi yine babanız.
3. Cevabım yok...
4. Değişmeyecek 1. sorunun cevabını yaşayacaksınız. Para babaannenizin nokta ne yaparsan yap değişmeyecek.
5. cevap yok.

Ev alabilirsiniz ilave para.. ev babaannenizin nokta. Allah uzun ömür versin, kardeş yanlış anlama birşey dedim diye kötü birşey demedim...Vefatı halinde miras olur. onu iyi düşün. Gelir getirecek birşey yapabilirsiniz; ev alabilir taşınabilirsiniz. Araç yenileyebilirsiniz hakim kabul ederse tabii. bu arada Savcı değil de Hakim bakıyor sanıyordum. Yanlışım varsa düzelt..

NightShad0w

Üye
Üye
cevaplar:
1. Siz yaşamışsınız başka yol yok. Mahkeme kararı ile satılması gerekiyor, yani yaşadıklarınız aynısı... Hesap da da bloke edilir.
2. Yok.. Para babaannenizin nokta. çekemezsiniz nokta. onun yararına kullanılır. Başka çözüm yok. Yada ben bilmiyorum. Sadece yeni araç alabilirsiniz üzerine ilave para eklenecekse okey verirler. Vasi yine babanız.
3. Cevabım yok...
4. Değişmeyecek 1. sorunun cevabını yaşayacaksınız. Para babaannenizin nokta ne yaparsan yap değişmeyecek.
5. cevap yok.

Ev alabilirsiniz ilave para.. ev babaannenizin nokta. Allah uzun ömür versin, kardeş yanlış anlama birşey dedim diye kötü birşey demedim...Vefatı halinde miras olur. onu iyi düşün. Gelir getirecek birşey yapabilirsiniz; ev alabilir taşınabilirsiniz. Araç yenileyebilirsiniz hakim kabul ederse tabii. bu arada Savcı değil de Hakim bakıyor sanıyordum. Yanlışım varsa düzelt..
Bilmiyorum hakim mi savcı mı artık neyse nevrim döndü. Benim yaşayacağım mağduriyet direkt olarak engelliyi etkileyecek bu durumda. Çok güzel korumuşlar engellinin hakkını. Dünyanın başka yerinde benzer bir durum var mıdır acaba? Babaannemize bağış mı yaptık biz şimdi istemeden. Yakayım mı ben bu aracı boğaz köprüsünde? Bu mudur istedikleri?

Şuan bu seçeneklerden en makul olanı yeni araç almak gibi görünüyor. Başka bir seçenek bırakmamışlar.

İlave para eklenecekse okey verirler ne demek? Aracın değeri şuan engelli limitlerinin üstünde kalıyor. 200k civarı bir para boşa çıkacak. Bu durumda yine mi araç alamıyoruz? Araç alsak ve artan para hesapta blokeli kalsa; bir de enflasyon ve TL'nin değer kaybetmesi sorunu var. Dolayısıyla parayı bankada tutmak yine bize zarar yazıyor. Bu parayı altın veya dövize çevirmek mümkün müdür? Teşekkür ederim cevaplarınız için.

İsen Buga

Üye
Üye
Biraz sakin olmalı ve sağlam kafa ile yazmalısın. Her zaman buradayız, soru varsa mutlaka sor elimizden geldiğince size yardımcı oluruz.

Ben bildiklerimi söyledim. Yasa ve mevzuata göre sizi yönlendirdim. Bir müddet düşünün sağdan soldan bilgi edinin. Sağlıklı bilgi için zihnini boşaltmalısın. Rahat ol. Araç alınmış bir kere ve olan olmuş işte...
Sistem öyle ağa, engelliyi korumak zorundayız. Yasa ona göre düzenlenmiş, kötü yönde değil. Ne yapabiliriz?

NightShad0w

Üye
Üye
Aracı alırken zaten masraflarını kendimiz karşılayacağız ve engellinin yararına kullanacağız dedik ki öyle de yaptık. Keza engellinin %96 oranında engeli olduğu için bu masrafları karşılaması da mümkün değil mantıken. İşlerimiz bozuldu, battık ve kapımıza icra dayandı. Bu da direkt olarak engellinin belki de yerinden olması ile sonuçlanacak. Böyle bir durumdayım.

İsen Buga

Üye
Üye
Aracı alırken zaten masraflarını kendimiz karşılayacağız ve engellinin yararına kullanacağız dedik ki öyle de yaptık. Keza engellinin %96 oranında engeli olduğu için bu masrafları karşılaması da mümkün değil mantıken. İşlerimiz bozuldu, battık ve kapımıza icra dayandı. Bu da direkt olarak engellinin belki de yerinden olması ile sonuçlanacak. Böyle bir durumdayım.
Geçmiş olsun. Çok kötü olmuş...
Araç maalesef babaanneniz üzerine. İsim olarak ruhsata yazılı. Satmak inanılmaz çok zor. Yerinizde olsam satmam, bildiğim kadarıyla öyle kalacak o araç.

NightShad0w

Üye
Üye
Çıkamıyorum işin içinden, psikolojim bozuldu.

Yeni araç almak istesek süreç nasıl işler? Şuan ki aracın bakımlarını dahi yaptıramaz durumdayım. Bu haliyle satıp bari sıfır yürüyen bir araç alıp onunla işimizi hallederim diye düşündüm.

İsen Buga

Üye
Üye
Yenilemek için önce Hakim kararı gerekiyor. durumu izah edin; ama bakım yaptıramaz durumdayım demeyin. Araba yenileyeceğiz deyin yeter. Hangi araç hangi şartlarda alınacağı belirtiniz. hakim ikna olmalı. Mesela DOBLO atıyorum bir model verdim; alacağız babaannemizi rahat hastaneye, gidebiliyorsa parka pikniğe götürüp getireceğiz gibi.

Sistem hakim kararı ile gerekiyor araç bayide değişecek. Faturada hakime gösterilecek. Onun için bilgilendirici fatura gibi belge gerekiyor. Yok farklı kişiye satış yapılacaksa; hakim kararı ile izin alınacak paranın bankada bloke edilmesi talep edilecek. Bloke edilen paranın yeni araç alımında kullanılması için ayrıca (herşeyi bir seferde yapın her türlü alım satım) yeni araç satınalma kararı olacak şekilde ilam alın.

NightShad0w

Üye
Üye
Kafamı biraz toparlayınca bir dilekçe yazmaya çalışacağım. Teşekkür ederim bilgiler için.

kaptan tito

Üye
Üye
zihinsel engelli ötv muhafiyeti araçı aynen böyle oluyor.hakim biraz şüphe duyarsa sattırmaz.her engelli aracı mahkemeden yazı almaz sadece zihinsel olanlar alır..amaç kişinin parasını muhafa altına almak.

ahmet34

Üye
Üye
satmazsın olur bıter ılla 5 sene doldu dıye satıp yenıden arac almak sart degılkı,arac 10 sene bıle goturur

İsen Buga

Üye
Üye
Kafamı biraz toparlayınca bir dilekçe yazmaya çalışacağım. Teşekkür ederim bilgiler için.
Belirtmeyi unutmuşum ince çizgileri...
Yeni araç babaannemizin üzerine olunca torun kullanamıyor. Sıkıntı bu; tespiti halinde ÖTV geri isterler faizi ile.abaannemizin üzerine olunca torun kullanamıyor. Sıkıntı bu; tespiti halinde ÖTV geri isterler faizi ile.

Bilmeyenler için bilgilendirme: 2023 yılı ve sonrası alınan araçlar için geçerlidir ; daha önce alınan eski araçlarda ise kural geçerli değil yani torun kullanabiliyor.

NightShad0w

Üye
Üye
Belirtmeyi unutmuşum ince çizgileri...
Yeni araç babaannemizin üzerine olunca torun kullanamıyor. Sıkıntı bu; tespiti halinde ÖTV geri isterler faizi ile.abaannemizin üzerine olunca torun kullanamıyor. Sıkıntı bu; tespiti halinde ÖTV geri isterler faizi ile.

Bilmeyenler için bilgilendirme: 2023 yılı ve sonrası alınan araçlar için geçerlidir ; daha önce alınan eski araçlarda ise kural geçerli değil yani torun kullanabiliyor.
Zaten aracı babam kullanacak fakat öğrendiğim iyi oldu, teşekkür ederim. Bu kanunlara ulaşabileceğim bir link var mı, resmi yazıları da incelemek istiyorum bir şey yapmadan önce.

Tekerlekli Sandalye