Lenfoma ve emeklilik

merhaba ben ankara da yaşıyorum. Hodking lenfoma hastasıyım ve halen tedavi görüyorum. Forumu bayağı bi inceledim ama net bilgiye sahip olamadım.
Rahatsızlığımdan ötürü (ilerde iyileşmiş olsam dahi) malulen emeklilik hakkına sahip olabiliyor muyum? (85 doğumluyum ve 1000 günlük primim var)
Ayrıca sağlık kurulu raporu aldığım takdirde engelli olanaklarından faydalanabiliyor muyum?

Şimdiden Teşekkürler...

Engelli haklarından yararlanabilmek için %40 ve üzeri rapor alman gerekir. Bu orandaki bir raporla engelli haklarından yararlanabilirsin. Malulen emekli olup olamayacağını söyleyebilmemiz için sakatlık oranızı bilmemiz gerekiyor. Ek olarak ilk sigortalı olunan tarihte herhangi sakatlık/hastalık varmıy dı, var idiyse oran neydi?

Sondan başlayayım:
İlk sigortalı olduğum tarihte sakatlık veya hastalık yoktu.
Sakatlık oranı ile ilgili herhangi bir rapor almadım. Ayrıca şunu da anlamadım; benim esasında herhangi bir sakatlığım yok. Tabiki tedavi süresince (kemoterapi etkileri yüzünden) çalışamayacak durumda oluyorum. Tedavim bir süre sonra bitecektir. Ancak hastalığım kanser olarak geçtiği için ve nüks çokca görüldüğü için tabii olarak ayrı tutuluyor.

Kısacası ben bu hastalıktan dolayı başvuru yapsam belirli bir sakatlık oranında rapor alabilir miyim?

Dikkat ederseniz sakatlık/hastalık cümlesini kullandım. Zira hastalıklarada oran veriliyor. Lenfomaya bağlı olarak illa bi oran alırsınız ama bu oranın ne oacağını bilemeyiz. Hastalığın seyri, tedaviye verdiği cevapa göre oran değişir.
Malulen emekli olursunuz yada olmazsınız. Buna dair kesin bir şey sylemek zor. Malulen emekli olabilmek için %60 oranında rapor almalısınız. Eğer %60 değilde %40 ve üzeri alırsanız o zamanda engelli erken emekliliğinden yararlanırsınız.

Hmm anladım...
Pekala malulen emeklilik için ne kadar prim yatmış olması gerekiyor.
Ayrıca engelli erken emekliliğin ayrıcalığı nedir hocam.

Bu arada ilgi ve alakanız içinde çok teşekkür ederim...

Malulen emeklilik için 10 yıl hizmet süresi 1800 gün prim gün şartı gerekiyor. Engelli erken emekliliği için süre belirtebilmemiz için sakatlık oranını bilmemiz gerekiyor. Onu bileden süre veremeyiz. Ama şunu söyleyebilirim. En erken emeklilik malulen emeklilikte olur.

Anlaşılan öncelikle kuruma başvurarak sevk istemek ve rapor sonucunu görmek. Rapor olmadan hiçbir yol çizilemiyor...

Çok teşekkür ederim tekrar.

Selam Gbozkurt,

Herşeyden önce o raporu almanız gerekiyor maalesef rapor oranınız da ne kadar yüksek olursa bu durum o kadar lehinize olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimle,

Sağlıcakla kalın,

Cok fazla soru sordum ama.
Kuruma başvurduk ve raporu aldık, diyelim ki beklediğimizden/umdugumuzdan daha düşük verdiler.
Yeni bir sevk isteme hakkımız varmidir? Yada farklı bir devlet hastanesinden kendimiz alabilirmiyiz? Bunun sağlıklı yolu nedir sizce?

Sağlık durumunu tam olarak bilmemekle birlikte, önce malulen emeklilik başvurusunda bulun derim. Malulen emeklilik başvurularında şu yol izlenir. Önce SGK ya malulen emeklilik için başvurursun onlar seni hastaneye sevk eder. Ve durum bu minvalde devam eder. Eğerolurda malulen emeklilik başvurun red edilirse o zaman diğer seçeneklere bakılır.

Anlaşıldı hocam. Söylediğiniz yolda hareket edeceğim. Hayırlısı olur umarım.

gazoz ağacı iyi dileklerin icin teşekkür ederim.

Merhabalar tekrar..

Bugün itibari ile tedavi gördüğüm devlet hastanesinden %80 oranında rapor aldım. Ancak henüz sgk ya başvuru yapıp sevk istemedim, öncelikle tedavi gördüğüm kurumdan rapor almamın daha sağlıklı olacağını düşündüm.

Yalnız doktorum 1 sene sonra kontrol edilebileceğimi ve iyileştiğim takdirde emeklilik hakkı kazanmış olsam dahi iptal edilebileceğini söyledi. O zaman diyorum ki 1 sene sonra kontrol edildim ve iyileştim diyelim; kontrolden 1 sene sonra nüks etti hastalık (ki nüks oranı yüksek) yeniden emeklilik hakkı mı kazanmış olacağım? Bana biraz mantık dışı geldi ama...

Sizin görüşleriniz nelerdir acaba?

Selam Gbozkurt,

Bu ne yaman çelişkidir?

İşte benim güzel yurdumun güzel insanları böylesine bir mantıksız ikilem içine düşürülüyorsa ; bu yasalarda bir tuhaflık yok mudur?
Emekliliğe hak kazanan bir engelli eğer '' Yalnız doktorum 1 sene sonra kontrol edilebileceğimi ve iyileştiğim takdirde emeklilik hakkı kazanmış olsam dahi iptal edilebileceğini söyledi '' kazanılmış olan haklarını tekrar kaybetme olasılığını yaşıyorsa ileride iyileştiğine çılgınlar gibi sevineceği yerde vay sen misin sağlığına kavuşan ver o zaman emeklilik haklarını geri diyen bir zihniyetle karşı karşıya bırakılıyorsa buna ağlamak mı gülmek mi gerekir bilemedim...Fıkra gibi...şaka gibi...ama gerçekte yaşanıyor bu tip olaylar...ve burası benim ülkem...

Evet kardeşim...mantıksız gelse de olacak olanlar aynen sizin tahmin ettiğiniz gibi gerçekleşecektir maalesef...
Gönlümden geçen ne olursa olsun ki cezası sanırım emeklilik hakkınızı iade etmek olsa da sağlığınıza kavuşmanızı tercih ederim. Her şey ama her şey insan sağlıklı olduğunda daha güzeldir...

Sağlıcakla kalın,

Selamlar herkese arkadaşlar.

"Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki" cümlesi ile kelimeye başladım ve bir baktım o kadar çok haksızlığa adaletsizliğe münhasır konu var ki; bunları satırlarca yazıp kendimi boşuna yormayayım dedim. Zaten hepsi mağlumunuz...

Ben "devlet babanın!" bana vermiş olduğu bu rapor ile hangi haklardan yararlanabilirim? Yada herhangi bir hak talep edersem borçlu çıkabilir miyim :)

Allah cümlemize şifa versin hakkımızda hayırlı olan neyse o olsun...

Teşekkürler...

Dikkat ederseniz sakatlık/hastalık cümlesini kullandım. Zira hastalıklarada oran veriliyor. Lenfomaya bağlı olarak illa bi oran alırsınız ama bu oranın ne oacağını bilemeyiz. Hastalığın seyri, tedaviye verdiği cevapa göre oran değişir.
Malulen emekli olursunuz yada olmazsınız. Buna dair kesin bir şey sylemek zor. Malulen emekli olabilmek için %60 oranında rapor almalısınız. Eğer %60 değilde %40 ve üzeri alırsanız o zamanda engelli erken emekliliğinden yararlanırsınız.

bende non-hodkin lenfoma tedavisi gördüm çocukken şu anda iyiyim raporda lenfomadan %40 verdiler ama bunların evreleri varmış benimki ileri derece ama iyileşmiş olduğumdan bu oranı verdiler hastalığın evrelerine göre %20 den başlıyor %80 kadar oran verebiliyorlar

Geri