Lösemi Tedavisinde Yeni Umut

gülümse_hayata

Üye
Üye
Ölüm riskinin yüzde 100 olduğu durumda yarı uyumlu ilik naklinin yapılması lösemili hastalara kurtulma şansı veriyor.

Avrupa Birliği İlik Nakli Müfettişi ve Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kemik İliği Nakli Direktörü Prof. Dr. Yener Koç, tam uyumlu olmayan ilik nakillerinin yeni bir tip ilik nakli olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bilim adamlarının 5 yıllık denemelerinin ardından 2010 yılında yarı uyumlu ilik nakillerini dünyaya duyurduklarına dikkati çeken Koç, 5 yılda takip edilen hastaların yüzde 45-50'sinin hastalıktan kurtulduğunun bildirildiğini kaydetti.

Dünyada yankı uyandıran bu nakli Türkiye'de de uygulayabileceklerine karar verdiklerini vurgulayan Koç, yaklaşık 500'ün üzerinde ilik nakli gerçekleştiren ve bu konuda başarısını ispatlayan bir ekiple yarı uyumlu ilik nakilleri yapmaya başladıklarını ifade etti.

Tam uyumlu iliğin bulunma şansının yüzde 9 olduğuna işaret eden Koç, şöyle konuştu:

''Ölüm riskinin yüzde 100 olduğu ve verici bulunmayan bir durumda yarı uyumlu ilik naklinin yapılması hastalara kurtulma şansı veriyor. Türkiye'de son 2 yılda 60'ın üzerinde yarı uyumlu ilik nakli yaptık. ABD'deki gibi yüzde 45 başarı oranı sağladık."

copyright_aabadoluajansi_2013_20130110112837.jpg

santomaster

Üye
Üye
yaklaşık 15 gun önce çapa kemık ılıgı bankasında bagıscı oldum orda bekleyen ailelerin bagıscı oldumu duymasıyla oturan yaslı bır hanımefendı nın ayaga kalkması benı çok duygulandırdı ınsallah uyumlu bır hasta bulunur oglum dedi ayaga kalkıp yer vermesı o kadar etkılemıstıkı benı tesekkur etmede bıle geç kaldım saskınlgımdan sadece inşallah dedim :( ..........paylasım ıcın tesekkurler ellerinize saglık. ılık vermede saglık anlamında uygun olanların da en kısa zamanda donör olmaları umıdıyle ................

Tekerlekli Sandalye