Lokman Ayva, Konya'da Engelli Projesini Tanıttı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, özürlülere sağlanan eğitim desteğinin, para yardımlarına göre daha iyi sonuçlar vereceğini bildirdi.

Ayva, Türkiye Beyazay Derneğinin ''Eğitim Her Engeli Aşar'' projesi kapsamında Konya'da Trafik Eğitim Parkı'nda düzenlenen tanıtım toplantısında, kampanyanın özürlü vatandaşlara büyük imkanlar sağladığını söyledi.

Ayva, projenin, Cumhurbaşkanlığı idaresinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayesinde sürdürüldüğünü, Milli Eğitim Bakanlığı, özürlülerden sorumlu Devlet Bakanlığı ve Türkiye Beyazay Derneği destekli olduğunu anımsattı.
Eğitimle birlikte özürlü kişilerin bir anda değişebildiğini belirten Ayva, ''Özürlüler eğitimle çok büyük özellikler kazanarak kendi kendilerine yetmeye başlıyorlar'' dedi.

Kampanyanın Avrupa Konseyinde model kampanya olarak kabul edildiğini de belirten Ayva, şunları kaydetti:
''Özürlülere iyi bir eğitim vermemiz lazım. Her türlü görevdeki arkadaşlarımıza bu konuda büyük rol düşüyor. Konya'da özürlüler olabilir ama eğitim görebilirler. Bunu herkesin bilmesi ve hayata geçirmesi lazım. Özürlülere sağladığımız eğitim desteği, yapacağımız para yardımlarından daha iyi sonuçlar verecektir. Milletimize ne yapmaları konusunda yol gösteriyoruz.''

İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin de kampanyanın en önemli ayağının eğitim olduğunu belirtti.

Konya'da özel eğitime muhtaç çocukların, özel eğitim yerlerinden ya da kendileri için oluşturulan eğitim kurumlarından yararlanabileceğini açıklayan Şahin, ''Sağlık kurumlarında açılan özel eğitim odaları var. Orada bu çocuklarımız için eğitimlerimiz var. Özürlü çocuğumuz hem bu sağlık kurumlarında bulunamıyor hem de okula gidemiyorsa evde eğitim görmeleri için öğretmen gönderiyoruz'' dedi.

Sosyal Hizmetler İl Müdürü İzzet Güneş de kampanyanın bakım ve eğitim olmak üzere iki boyuttan oluştuğunu, kendilerinin bakım boyutuyla ilgilendiklerini bildirdi.
Özürlülerin, hem evlerde hem de bakım merkezlerinde, itinayla ihtiyaçlarının giderildiğini ifade eden Güneş, Konya'da biri özel olmak üzere 4 bakım merkezi bulunduğunu, Türkiye'de 140 civarında özel ve devlete ait bakım merkezi olduğunu, 300 özürlüye evde bakım ücreti ödendiğini bildirdi.

hakimiyet.com

E

Erdem Uygar

Guest
Görme engellilere uygulanan özürlülük oranının yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Bir de şu var: ''Bir insanın göremiyor olması elbette eğitim görmesine engel değil.''
Aklıma görme engelli ressam Eşref Armağan geldi. Dünyaca ünlü bu ressamımız bilim insanlarını bile hayrete sevk etti. Kendisi, 'parmaklarının ucuyla gören Türk', olarak biliniyor.

E

Erdem Uygar

Guest
Video çok güzel olmuş... Kendisinin hayranıyım...

F

Fırtına

Guest
Eşref Armağan ülkemizin gurur kaynağı, harika resimler yapan bir insan.. kendisine hayran olmamak elde değil..

Tekerlekli Sandalye