Maaş ve ÖTV indirimi için ayrı rapormu gerekiyor?

srkn061

Üye
Üye
Merhabalar ben 12 senedir lösemi ile mücadele ediyorum. Ötv ve maaş haklarımdan yararlanmak istiyorum. Acaba ÖTV ve bakım maaşı için ayrı ayrı mı rapor çıkartmam gerek ve acaba süreli rapormu süresiz rapormu gerekiyor. Lütfen yardımcı olurmusunuz...

balkesli

Üye
Üye
ortopedik bir engeliniz olmadığı için ancak %90 ve üzeri bir raporla ötv indiriminden yararlanabilirsiniz.
evde bakım maaşı için aldığınız raporda ağır engelli yada bakıma muhtaçtır ibaresi bulunması gerekli.
rapor almaya gittiğinizde bu ikisi için almak istediğinizi belirtin tek raporla ikisinide halletmiş olup iki defa rapor için uğraşmazsınız.

srkn061

Üye
Üye
Peki süreli raporla bu mümkün mü süresiz rapormu gerekli? Bide alınan aracın süresi dolunca satmak şart mı? Teşekkürlet

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Süreli raporlada ÖTV den yararlanırsınız. ÖTV indirimli aracı 5 yıl dolduktan sonra satıp satmamak size kalmış. İlla satacaksınız diye bir kural yok. İster aracı satar ikinci bir ÖTV indirimli araç alırsınız ister satmadan alırsınız. Ama bunları yapmanız için 5 yıllık sürenin dolması gerekiyor.

srkn061

Üye
Üye
Kuruldan rapor alırken maaş için veya araç almak için demem gerekiyormu bunu rapora yansıtmaları gerekiyormu? Yoksa %90 özürlü olduğumu bildiren rapor yetermi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapor oranı %90 ve üstü olanlar aracı kendileri kullanmayacaksa tek başına rapor oranı yeterli oluyor. Ama siz yinede rapora ÖTV indirimi ibaresini yazmalarını isteyin.

srkn061

Üye
Üye
Rapor oranı %90 ve üstü olanlar aracı kendileri kullanmayacaksa tek başına rapor oranı yeterli oluyor. Ama siz yinede rapora ÖTV indirimi ibaresini yazmalarını isteyin.

Halil Bey bugün hocamla konuştum %90 rapor verebileceğini söyedi. Şimdi benim raporum çıktıktan sonra araç almak için hangi adımları atmam lazım sırayla? Birde aynı anda bakım maaşına baş vurabilirmiyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakım maaşı almak için raporunda mutlaka "ağır özürldür" ibaresinin olması gerekiyor. Ve evet eğer aracı kendin kullanmayacaksan %90 lık raporla başka bir belgeye gerek olmaksızın bayiye giderek araç alabilirsin. Bayi seni yönlendirecektir.

srkn061

Üye
Üye
Aracı kendim kullanacağım yani fiziksel bir problemin yok kendi üstüme alıp kendim ve ailem kullanacak bunun için herhangi bi farklı işlem mi yapmam gerekiyor?

Tekerlekli Sandalye