Madalyonun diğer yüzü engelli öğretmenin öğrencileri

• Konuyu başlatan mavibalina2012
  • Başlangıç tarihi
M

mavibalina2012

Guest
Engelliler öğretmen olamaz tartışmaları sürüp giderken konudan haberi olmayan kalmadı...Fakat irdelenen hep aynı sözlerdi...Engelliler öğretmen olamaz...İyi de neden sebep nedir peki, ben gerekçeleriyle öğrenmek istiyorum...Öğretmen olamaz dediniz bizleri engellediniz üstelik sadece olamaz demekle yetindiniz...Bizler sizlerle inatlaşmak adına değil de sadece öğrenmeyi sevdiğimiz için bir de öğretmenin kutsallığına inandığımız için görevimizi ifa ettik...Neler kaybettik bu süreçte, neler kaybettirdik sizlerin adına...Derslerimize mi girmedik, yüksek ücret mi istedik, yanlış davranış biçimleri mi sergiledik, öğrencilerimizi kötülükleri mi teşvik ettik, seviyemizi tespit etmeye kalktınız da yetersiz mi buldunuz?..O vakit olamamamızın gerekçeleri ne?..Bırakın yüksek ücreti bizler ücretsiz derslere girdik sizin vermediğiniz yetilere inadımızdan değil yüreğimiz buna inandığı için...

Engelliler öğretmen olamaz derken ya kesin surette olamaz diye genelgeler çıkarın ya da zaman zaman insanların duygularıyla oynamayın...Ve olmaz derken çıkın kamuoyuna nedenleriyle gerekçeleriyle anlatın...Neden olamayız?..Sonra birisi kalkıyor neden olmasın diye engelli öğretmen atamalarını yapıyor, yıllar sonra birisi yine çıkıp olamaz diyor...Engelli öğretmende iki arada bir derede kalıyor...

engelli-o.jpg

Yapmak isteyen insanlara yapamazsın dediğinde öncelikle onun şevkini kırarsın...Bir de madalyonun diğer yüzünü çevirdiğinizde öğrencileri görürsünüz...O kadar gündeme getirdiğimiz bu sözcükler çocukları nasıl etkiler?...Olamaz denilen engelli öğretmenin hasbel kader öğrencisi olan çocuklar öğretmeni hakkında neler düşünürler?...Öğretmenleri hakkında olumsuz söylemler henüz doğru ve yanlışı ayırt etme yetisinden mahrum olan öğrencilerin düşüncelerinde nasıl anlam bulur?.. Bir taraftan insanların fiziki özelliklerine takılmamayı öğretirken bir taraftan da sadece engeli olduğu olduğu için engellilerin öğretmen olamayacaklarını nasıl anlatırsınız...Nasıl eşitsizliklere rağmen fırsat eşitliğinden bahsedebilirsiniz...Ya herkesin olamaz dediği öğretmenini o da istemezse...O küçücük yüreği o yaşlarda önyargılarla tanıştırarak kaliteli eğitimden, mükemmel eğiticilikten nasıl bahsedebiliriz?..

Öğretmenin görevi ilk başta öğretmek olmalı...İlimi, bilimi, insanlığı, duyguları, önyargıları kaldırmayı öğretebildiği kadarıyla öğretmek...Anlattıklarına öncelikle kendisi inanmalı ki, ikna etmesi kolay olsun, inanmalı ki, gerçekler kolaylıkla anlaşılsın...Hal böyle olunca tek vasfı olan öğretmekten ibaret olan öğretmenin işi daha da güçleşir...Öğretmek vasfına dört elle sarılır kimselere ders vermek amacıyla değil sadece öğrencilerine en iyisini vermek adına...O öğrettikçe önyargı bulutları yavaş yavaş dağılır ancak hala onu görmeyenler hala onu işitemeyenler var oldukça ağzıyla kuş tutsa da anlamsızdır...

Ancak gönlüne öğretme aşkı düşsün bir kere dur durak bilmez öğretmen...Onun her daim öğretecek kitlesi vardır... Kamu olmadı, özel okullar, olmadı köy okulları, olmadı gece dersleri, olmadı ücretsiz dersler, olmadı, olmadı...Buna da engel olacak değilsiniz ya?...Sizin tüm yoklarınıza rağmen bizlere ihtiyaç duyanlar için bizler her vakit ve her koşulda varız...
engelli01.jpg

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet bu kararının doğruluğu-yanlışlığı bir tarafa, bunu duyan çocukların öğretmenlerine hangi gözle bakacağı onlar hakkında neler düşüneceği, dahası geleceğin büyükleri olarak "engelliliğin" beyinlerinde hangi anlamları çağrıştıracağı dahada önemli bence...

star trek

Üye
Üye
TARİH KOLEJİ

6132001

Sınıf Öğretmeni

Şirket / İş Tanımı

Türkiye ‘nin ilk ve tek “Butik Okulu” yeni takım arkadaşları arıyor…
Türkiye’nin ilk ve Tek Butik Eğitim Kurumu Tarih Kolej Eyüp Kampüsünde görev yapacak şanslı öğretmenleri belirliyor.

Bu özel ekibin bir parçası olmak istemez misiniz? Sadece 300 özel öğrencinin eğitim gördüğü, maximum 16 kişilik sınıflarda eğitim veren okulumuzda, bize katılmanız için tüm branşlarda başvurularınızı bekliyoruz.
Eğitim sektöründe devrim yaratan Tarih Koleji, sizlerle beraber büyümeye devam edecek…

Ek Bilgiler

İş Alanı
Eğitim
.

Çalışma Şekli
Tam zamanlı.

Deneyim
2-5 yıl.

Çalışma Yeri
İstanbul - Asya - Türkiye
.

Yayınlanma Tarihi
27. 12. 2012.

Sektörler
EĞİTİM
.

Eğitim Durumu
Lisans
Yüksek Lisans
Doktora
.
TARİH KOLEJİ Sınıf Öğretmeni

Web de gezerken rastladım.
Engelli öğretmen arıyorlar. Kolej istanbul da ikamet edenler değerlendirsin.

Tekerlekli Sandalye