Mağdur 2 kardeş adına bakım maaşı almak için ne yapmalıyız?

sanches

Üye
Üye
05.02.1974 doğumlu %80 özürlü erkek kardeşim 2010 yılında 3 yıllık çabamız doğrultusunda emekli oldu.3 ayda 700 tl gibi bir bedel almaktayız.Aksaray İli Ortaköy İlçesinin bir köyünde ikamet ediyoruz.25.06.1981 tarihinde kendim doğdum 2009 yılında evlendim anlaşamadık ve 2010 yılında ayrıldım.Şuan Köyde özürlü abimle birlikte yaşamaktayım.Bu aylık dışında kendimizin herhangi bir geliri söz konusu değildir.Bilğisi olan arkadaşlara rica ediyorum aşağıdaki konular hakkında bize bilği verirler ve yönlendirirlerse.

.Annem 20.09.2006 yılında vefat etti.
.Babam 24.09.2006 yılında vefat etti.(Almanyadan emekli idi.)Tüm sıkıntılar ailemizi kaybettikten sonra başladı.

1)05.02.1974 yılında doğan ve %80 özürlü abim için Evde Bakım Maaşı alabilirmiyim.Biz Köyde ikamet ettiğimiz için başvuru yapmamız gereken birimler nelerdir.Bu konuda izlememiz gereken yol ve süreç nedir.Ne gibi evraklar gerekir.Abimi tekrar araştırma hastanesinden rapor almaya filan götürmem gerekirmi.Köyden müracat süreci nasıl işler.

2)Şahsım evlenip ayrıldığım için ve hiçbir gelirim olmadığı için Sosyal Hizmetlerden yararlanabilirmi.Veya şahsıma yetim maaşı veya evlenip ayrıldığım için ve gelirim olmadığı için devlet herhangi bir yardım yaparmı.Bu noktada yapılması gerekenler veya müracat edilmesi gereken yerler nelerdir.

3)Babam Almanyadan İşçi emeklisi idi abimi babam vefat ettikten sonra Türkiyeden emekli yaptık 2010 yılında.Abim ve Ben bu şekilde kaldık.05.02.1974 doğumlu ve % 80 özürlü ayrıca 25.06.1981 doğumlu evlenip ayrılmış ben ve abim için Almanya Ülkesinden alabileceğimiz bir sosyal yardım veya başvuru söz konusumudur.

Kısaca vereceğiniz tüm bilğilere ihtiyacımız söz konusudur.Abim 20 yaşından beri %80 özürlüdür.Bende evlednim ayrıldım ve devletin 3 ayda abime vardiği 650 lira ile geçinmeye çalışıyoruz.Köyde ikamet eden biz iki kardeş için daha iyi bir yaşam için yapılması başvurulması gereken yerler veya sosyal haklarımız nedir.Lütfen yardımcı olunuz.

Saygılarım

Not:(Yukarda bahsedilen konuyu bizzat bilen ben ,köyümüzde ikamet eden iki kardeşe yardım amaçlı olarak kendim yazdım.Bu konuda yol gösterirseniz bu ablamıza ve abimize inşallah hepimiz hayır dualarını alırız.Şahsım istanbulda ikamet etmekte onlar için Buradan yapabileceğim başvurular yada kendi illerinden yapacağım başvuru ve bir çıkar yol var ise yardımcı olursanız şimdiden sağolun.)

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ben size tek tek açıklayım;

1)05.02.1974 yılında doğan ve %80 özürlü abim için Evde Bakım Maaşı alabilirmiyim.Biz Köyde ikamet ettiğimiz için başvuru yapmamız gereken birimler nelerdir.Bu konuda izlememiz gereken yol ve süreç nedir.Ne gibi evraklar gerekir.Abimi tekrar araştırma hastanesinden rapor almaya filan götürmem gerekirmi.Köyden müracat süreci nasıl işle

Evde bakım maaşı almak için eğer sizde mevcut degilse, hastaneden ağır özürlü sürekli raporu alacaksınız, bu rapor sizde varsa almanıza gerek yok, bu raporu aldıktan sonra evde kişi başına düşen geliriniz (bütün gelirleri toplayıp evdeki kişi sayısına bölünce çıkan rakam) 380 lirayı geçmemesi gerekiyor, ayrıca engelli kişi tuvalet banyo gibi ihtiyaçlarında başkasından yardım alıyor durumda olması gerekiyor bu şartlar sizde uygunsa Aksaray çocuk esirgeme kurumuna müracat ederek maaşı alabilirsiniz.

2
2)Şahsım evlenip ayrıldığım için ve hiçbir gelirim olmadığı için Sosyal Hizmetlerden yararlanabilirmi.Veya şahsıma yetim maaşı veya evlenip ayrıldığım için ve gelirim olmadığı için devlet herhangi bir yardım yaparmı.Bu noktada yapılması gerekenler veya müracat edilmesi gereken yerler nelerdir.

Evlenip ayrılan kız çocuklarına anne babadan dolayı yetim maaşı bağlanabilir, o yüzden anne yada babanızın emekli olduğu kuruma (bağkur, ssk, emekli sandığı) başvurup yetim maaşı alabilirsiniz, haricinde sosyal hizmetler dediğiniz yer size bir yardım vermez, ancak sosyal yardımlaşma vakfı odun kömür yakacak gibi yardımlarda bulunabilir.

3
3)Babam Almanyadan İşçi emeklisi idi abimi babam vefat ettikten sonra Türkiyeden emekli yaptık 2010 yılında.Abim ve Ben bu şekilde kaldık.05.02.1974 doğumlu ve % 80 özürlü ayrıca 25.06.1981 doğumlu evlenip ayrılmış ben ve abim için Almanya Ülkesinden alabileceğimiz bir sosyal yardım veya başvuru söz konusumudur.

Almanya kanunlarına göre ölen kişinin ancak eşine maaş bağlanır, ölen kişinin çocukları maaşından yararlanamaz, ancak babanız yaşasaydı, engelli çocugu için evet güzel bir para alabilirdi ama ölen babanın eşide yoksa öldügü zaman almanya ile ilişiği kesilir. Bu konuda bilgim bu yönde bu yüzden bu konuyu detaylıca ögrenmek için sgk'dan destek almanızı öneririm.

Anlamadığınız yada sormak istediğiniz başka birşey varsa yardımcı olayım.

sanches

Üye
Üye
İlğinizden ötürü teşekkür ederim Mehmet Bey,

1.Ablamızın abisi yürüyememekte ve tuvalet ihtiyacını bile bazen altına yapmakta.Ağır Özürlü raporu araştırma hastanesindenmi yoksa Aksaray devlet hastanesindenmi alınmalı ve hangi birime başvurmaları gerekir.Hasta yürüyemiyor ayakları tutmuyor.Hastayı tekrar devlet hastanesine götürmesi gerekirmi eski raporuna istinaden Konya Araştırma Hastanesinden veya Aksaray Devlet Hastanesinden eski rapora istinaden Ağır özürlü raporu talep edilse verirlermi.

2.Evlenip ayrılan ablamız babası Almanyadan emekli olduğu için hangi sandığa tabidir.Bağkur Ssk bunlardan hangisine ve nereden başvurmak gerekir.Bu işlemi iadeli taahütlü mektup ile ben aksaray sgk ya veya ortaköy ilçesi sgkya yapabilirmiyim.Yada ilçeyemi başvurmak veya il sgkya başvurmak mı iyidir.Aksaray Sgk da bir şef arkadaşım söz konusu kendisine evrakları gönderip, ablamız adına ben buradan başvuru yapabilirmiyim.

Bu konularda biği verirseniz sevinirim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Devlet hastaneside olur araştırma hastaneside olur farketmez, evet hastayı görmeden rapor vermezler, eski raporda ağır özürlü yazıyorsa geçerli olur ama ağır özürlü ibaresi yoksa yeni rapor almanız şart..

Almanyanın emekli sandığı farklı ben Türkiye'den emekli olmuşsa diyorum o sandıktan yararlanır dul kızı, yani baba yada anne hangisinin Türkiyeden emekliliği varsa ayrılan bayan o haktan yararlanabilir, ben hangi sandıktan emekli oldu bilemem aile bilmesi gerekir olmazsa bilmiyorlarsa SGK'ya müracat ederse bayan orda söylerler ve yararlanabilir. Ayrıca sgk ortaköy olur, neticede oraya bağlıymışsınız o bakımdan ilçeye başvurmanız gerekiyor, evrakları bizzat götürsenizde olur gönderseniz de olur farketmez.

Tekerlekli Sandalye