Mahkeme kararıyla hem yetim maaşı hemde 2022 maaşı alınabiliyor muş!

elceyy_54

Üye
Üye
benım yuzde 71 agır ozurlu raporu olan ve sureklıdır zıhınsel özrü oldugu ıcın bır kız kardesım var.yası 36 18 yasından buyuk oldugu ıcın ve kanunen resıt sayılmasından ötürü bır sorum olacak.kardesım babam vefat ettıgı ıcın ssk ıscı emeklısı babandan dolayı yetım maası almaktaydı 220tl.bakım aylıgı cıktıktansonra bakım aylıgını da baglattım.ssk ya aynı zaman da da kardesımın özürlü oldugunu belgeledım ve özürlülük farkının ödenmesını ıstedım.ssk babamdan dolayı kardesımın almıs oldugu 220 tl yetım maasını 330 tl ye yanı özürlü masına cevırdı.yetım masından yuksek oldugu ıcın.soru 1..ssk kardesım resıt oldugu ıcın yanı kanunca kımsenın ona bakmaya mecburıyetı olmadı gı ıcın kardesımın yetım maasınıda odemesı gerekmezmı .bılıyorum ıkı maası bı arada odemıyo ancak yuksek olanı baglıyo.ama aynı durumda olan ankaradan bır kardesımız dava actı ve kazandı yargıtayda onayladı.kararda soyle dıyordu.resıt vatandas ıcın devletın belırlemıs oldugu ve yasayla hukme bagladıgı muhtaclık sınırı olan tutardan yanı özürlü maasını kastedıyor yetım ması daha dusuk oldugu ıcın yetım maasının kanunda belırtılen kesılme sekıllerıne aykırı oldugundan özürlü kısıye hem yetım maası hemde özürlü ması baglanmasına karar verdı.ve o kardesımız bır kac yıldır her ıkı maası da alıyor.soru ıkı eger ssk kardesıme özürlü maası baglamıssa o zaman yetım maası mıktarı anneye dul maasına eklenmesı gerekmezmı cunku bu maas ta bır hakedılmıslık var yıllarca babam ödemıs emeklı olmus.sızce kanunda bunun yerı varmıdır.yanı kardesım her hangı bır sebeble yetım maası hakkını kaybettıgınde bu mıktar anneye dul maası na eklenmesı gerekmezmı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bahsettiğiniz mahkeme kararından haberim yok. Rica etsem o mahkeme kararını bizimle paylaşmanız mümkün mü? Ek olarak kardeşinizin almadığı yetim maaşı farkı annenize aktarılır. Bunun için sgk ya bir dilekce veriniz.

elceyy_54

Üye
Üye
merhaba halıl beyy.cvp ıcın oncelıkle tesekkur eder benden ıstemmıs oldugunuz özürlüye cıfte maas kararı sayfasını sızınle paylasıyorum.detaylı bılgı wep adresınden ulasabılırsınız.. Ankara Batıkent Zihinsel Engellileri Koruma Derneği hem özürlü hem de yetim maaşı aldığından, ceza kesilen üyelerinin hakkını korumak için dava açtı ve kazandı. Dernek Başkanı Ömer Koç'un girişimiyle artık Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin (Esas no: 200/2422 karar no: 2009/107) verdiği karara göre zihinsel engelliler özürlü ve de yetim maaşı alabiliyor. Mahkemenin bu emsal kararı uyarınca kardeşiniz çifte maaş alabilir. İşlemleriniz için SGK'ya başvurun. Konu nakkında detaylı bilgi için www.zed.org.tr'ye bakabilirsiniz.

elceyy_54

Üye
Üye
halıl bey benım sorumla ılgılı sgka ya basvururken kullanmam gereken dılekce ornegı sızde varsa paylasırsanız sevınırım.cocuktan kesılen yetım maasının annenın dul maasına devrı ıcın..

dacinhayzum

Üye
Üye
Es Selamu Aleyküm Ve Rahmetullah Ve Berakatu;
benim de bir sorum olacaktı!
---Babamdan SKK yetim maaşı alıyorum;hem babamdan maaş hem de özürlü maaşı alabilirmiyim? Ayrıca babamdan aldığım yetim maaşı'na vergi indirimi uygulanabilir mi?
Selam ve Dua ile..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Dava açılarak hem yetim maaşı hemde 2022 maaşı alınabiliyor muş ancak detayları bilmiyorum. Diğer sorunuza gelince yetim maaşına vergi indirimi uygulanmaz. Zira vergi indiriminden sadece faal durumda çalışan engellilşer yararlanır.

Tekerlekli Sandalye