Malülen emekli olan babam için evde bakım parası alabilir miyiz?

nejla

Üye
Üye
selam ben şu konu hakkında bilgilenmek istiyorum ama halaa bi çözüm bulamadım benim babam bağkurdan malulen emekli oldu malulen emekli olan babamı annem bakıyo raporuda var annem devletden bakım parası alabilirmi alabiliyosada yapması gereken aşamalar neler ayrıntılı olarak öğrenmek istiyorum yapmamız gereken şartlar ne şimdiden tşkler umarım hemen cevabını alırım

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hastaneden alınacak sağlık kurulu raporunuz varsa ve raporda ağır özürlü ibaresi varsa maaşa başvuru yapabilirsiniz, ayrıca evdeki yaşayanların bütün gelirlerini toplayıp evdeki kişi sayısına bölün 423 lirayı geçmemesi gerekiyor, son olarak maaşı almanın en temel esaslarından birisi maaş alacak kişinin kişisel temizlik tuvalet gibi ihtiyaçlarından bir başkasından yardım alıyor olması gerekmektedir bu şartlar sizde uygunsa sosyal hizmeltler çocuk esirgeme kurumu (shçek)'na başvurup maaşı alabilirsiniz.

nejla

Üye
Üye
babam ruh hastası yani fiziki olarak bir eksikliği yok ama beyin olarak işlevini gerçekleştiremiyor. raporuda 65 sizce yinede vermezlermi bakım parası

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Neden verilmesin raporda eger ağır özürlü yazıyorsa rapor yeterli olur ayrıca dedigim gibi kişisel temizliklerinde bir başkasından yardım alıyorsa maaşı alabilir son olarak zihinsel engelliler için ilgili yönetmelik maddesi şöyle diyor bu şart uygunsa maaşı almanız için yeterli olacaktır.

b) Güvenlikte olmayı (kendisine ve çevresine zarar verme riskinin olmamasını, tehlike anında tehlikede olduğunu algılayabilmesini, tehlikeden kurtulmak için çaba sarf edebilmeyi)

nejla

Üye
Üye
mehmet bey ozaman benim yapmam gerekiyor o şartlara uyuyorsa sıralayabilirmisiniz yapmam gereken işlemleri şimdiden çok tşkler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şartların uygun olması halinde engelliye/hastaya bakıcılık yapacak kişi sosyal hizmetler çocuk esirgeme kuruma müracat edecek, sosyal hizmetler sizi bir kaç banka ve tapu gibi gelirinizi gösterecek yerlere yönlendirecekler, buralardan tamamlanan evraklar kuruma teslim edilip kurumun eve gelmesini beklemek olacak. Ancak başvuruyu yaparken söz ettiğim agır özürlü ibareli raporu daha önceden almış olmalısınız.
Peki gelen kurum ve heyet nedir, eve geldiklerinde hastanın evine yaşadığı yere ve burdaki yaşam koşullarına bakmak suretiyle bakıma muhtaçtır kararı verilecek, ancak bu karar kimi zaman evde açıklanırken kimi zaman açıklanmayıp size daha sonra kararı göndeririz denilmektedir.
Bu heyetin eve gelme süresi il il degişik sürelerde olmaktadır, illerde oluşan yogunluk ve sıraya göre değişmekte olup bu süre net olarak bilinmemektedir.
Heyetin kararı olumlu vermesi halinde sizden bir hesap açıp teslim etmenizi isterler, ve takip eden aydan itibaren maaşlarınızı vermiş olduğunuz hesaptan takip ederek almaya başlayacaksınız.
Kurumun olumsuz yanıt verme halinde size yazılı olarak sebebi belirtilmek suretiyle red kararı gönderilecektir. Bu durumda olan arkadaşlarımızın bize ulaşmalarında red kararının doğrulugunu değerlendirip gerekli bilgi yardımında bulunmamız mümkündür.

nejla

Üye
Üye
kaymakamlığa başvurmk yetiyormu ?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hayır hanımefendi kaymakamlıkla ilgisi yok sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumuna gidecek ordan başvuru yapacaksınız.

şizofren

Üye
Üye
iyi akşamlar benim de sorum olacaktı size.Annem 10 yıldan beri şizofreni tedavisi görüyor.İlaçları ağır olduğu için sürekli yatmak zorunda kalıyor iş fazla yapamıyor ben kızı olarak evin ihtiyaçlarını ben görüyorum yemek çamaşır bulaşık vs.Geçen bu bakım parası ile ilgili duyunca başvurmak istedim.Sağlık kurulundan rapor aldık % 80 özürlüdür diye ama bugün başvuru yaptığımda öğrendim ki ağır özürlü olması gerekiyormuş kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak derecede.ama benim annem de evimizin ihtiyaçlarını karşılayamıyor ben ona ve kardeşlerime bakmak zorundayım ve çalışamıyorum da bu yüzden ne yapmam gerekli ? aydınlatırsanız sevinirim .

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anneniz için aldığınız raporda "ağır özürlüdür" ibaresi yazıyormu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evde bakım ücreti almak için "bakıma muhtaç kişinin" raporunda "ağır özürlüdür" ibaresinin yazması gerekiyor. O ibare yazılmayan kişilerin başvuruları kabul edilmiyor.

Tekerlekli Sandalye