Malul erkek yetim aylığı alma prosedürü ve sağlık karnesi işlemleri

• Konuyu başlatan BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM
  • Başlangıç tarihi
B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
benim sorum bi yakınım babası vefat etti annesi dul maaşı alıyordu annesi öldü geride malul erkek çocuk var evli aynı zaman da malul olan cocuk yetim maaşı alabilirmi saglık karnesi işlemleri nasıl olur bilgi verilmesini rica ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eski Kanun evli malül erkek çocuklara sağlık yardımı verdiriyordu

Eskiden 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 106 ıncı maddesine göre,

“b) 18 yaşını veye ortaöğrenim yapıyorsa 20 yaşını, yükseköğrenim yapıyorsa 25 yaşını doldurmamış veya 18 yaşını doldurmuş olup da çalışamayacak durumda malul erkek çocukları ile yaşları ne olursa olsun evli bulunmayan ve sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olarak çalışmayan veya bunlardan aylık yahut gelir almayan kız çocukları,”na sağlık yardımı SSK tarafından veriliyordu. Madde metninden görüleceği üzere malül erkek çocuklara evli dahi olsalar bir ömür boyunca ana-baba üzerinden SSK sağlık yardımı verirken, yeni Kanun bu uygulamaya son vermiş ve özürlülere hak kaybı yaşatmıştır.

Not: Kafa karışıklığını önlemek adına konu altına yazılan bazı mesajlar silinmiştir.

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
şimdi halil abi ben okudum anlamadım babası emekli sag cocugu malul evlenirse saglık yardımı alıyormu

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
halil abi babası annesi ölürse geride tek varis malul erkek cocuk var (baba emekli aynı zamanda ) malul erkek cocuk yetim maaşı alyormu saglıktanda yararlanıyormu

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
ben alıyor biliyorum emekli baba vefat ederse

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
V- MALUL OLAN KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARINA BAĞLANAN YETİM AYLIĞININ KESİLME ŞARTLARI
Ölen sigortalının kız ya da erkek çocuklarının müteveffa baba veya anaları üzerinden malul oldukları gerekçesiyle malullüklerinden yararlanarak yetim aylığı alabilmeleri için, SGK sağlık kurulunca çalışma güçlerinin en az yüzde 60 oranında yitirdiklerine karar verilmesi gerekmektedir.
Malul olan kız ve erkek çocuklarına bağlanan yetim aylıkları sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başlamaları halinde kesilmektedir. Bunun dışında malul olan kız ve erkek çocuklarına bağlanan yetim aylıkları belirli yaşları doldurmaları halinde, öğrencilik niteliklerinin sona ermesi halinde ya da evlenme gibi nedenlerle kesilemez
halil abi burda alır diyor 5510 sayılı yasaya göre

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
***Vefat etmiş ana-baba üzerinden ömür boyu yetim aylığı alma hakları
5510 sayılı Kanun’un 32 ile 36’ıncı maddeleri Ölüm Sigortasından aylık bağlama hususlarını içermektedir. Bu maddeye göre çocukların vefat eden ana veya babaları üzerinden yetim aylığı alabilmesinin şartları vardır.

“…Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan;

1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,

2) Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılanların veya,

3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının,

her birine % 25'i,” oranında yetim aylığı verilmektedir.

Görüldüğü üzere, sağlıklı erkek çocuklara en fazla 25 yaşına kadar yetim aylığı verilirken malül erkek çocuklara ömür boyunca yetim aylığı verilmektedir. Öte yandan, malül olup da ömür boyunca yetim aylığı alacak olan çocuklar evlenseler bile yetim aylığı almaya devam ederler.
HALİL ABİ BENDE ŞİMDİ OKUDUM YAŞAYAN ANNE BABA ÜZERİNDEN SAGLIK YARDIMI EVLENİRLERSE ALAMIYOR ANNE BABA ÖLÜMÜ ÜZERİNE İSE YETİM AYLIGI ALAN MALUL ÇOCUKLAR ERKEK KIZ FARK ETMEZ EVLENSELER DAHİ ALABİLİYOR YETİM AYLIGI Bİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİRMİSİN HALİL ABİ GÖZDEN KAÇIRMIŞSIN BENİM ANLADIGIM BU

can67

Üye
Üye
Halil bey ben 100/80 engelli raporum var evliyim babam sskdan emekli babam vefat edince emekli maaşını alabiliyormuyım ?

messi

Üye
Üye
Ben alabiliyorsun diye biliyorum eğer sende emekli değil ve raporun sürekli ise
Ayrıca şart karın uyuyorsa evde bakım parasında alırsın

Tekerlekli Sandalye