Malulelen emekli olmuş birisi babasından emekli maaşı miras kalabilir mi?

murat77

Üye
Üye
Kamuda çalışıyorum. Şu an izinli gözüküyorum. İzin dönüşü malulen emeklilik için dilekçemi vereceğim. Babam bu arada vefat etti. Sormak istediğim; malulen emekli olduktan sonra SGK ya başvurup hem malulen emeklilik maaşımı hemde babamdan kalma SSK emekli maaşının %25 ini alabilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Siz SSK dan yada bağ-kurdan emekli olsanız babanız emekli sandığında alabilirsiniz derdimde siz kamudan emekli olduğunuz için net bilgim yok. Bilen arkadaş var mı?

Yağmur

Üye
Üye
halil bey şimdi erkek evli 1800 gün ssk dan malülen emekli olmuş biri emekli sandığından emekli olmuş ama vefat etmiş babasının maaşından alabilirmi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Murat77,

Babanız için başınız sağolsun Allah sabırlar versin size. Bu arada malulen emeklilik işlemleriniz de hayırlı olsun. Babanızdan kalan ( babanızın ssk emeklisi olduğunu düşünüyorum ) emekli maaşınızın % 25 ini alabilmeniz mümkün ama önce sizin malulen emeklilik işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Umarım en kısa zamanda sizi çok fazla yormadan, üzmeden malulen emekli ederler.

Konuyla ilgili olarak şu kanun maddesi mevcut ;

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSK ve GSS) Kanunu’nun 34 üncü maddesine göre vefat etmiş ana-babadan, çocuklara aşağıdaki durumlarda yetim aylığı bağlanır.

-Normal sigortalı olarak Türkiye’de ve başka ülkede çalışmayan, emekli olmamış olan çocuklardan;

1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,

2) Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılanların veya,

3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının,

her birine % 25'i, oranında aylık bağlanır.

Görüldüğü üzere hepsi için ön şart, sigortalı çalışmamak ve emekli (gelir-aylık sahibi) olmamaktır. Buna göre de yüzde 60 veya daha yüksek oranlı sağlık kurulu raporu sahibi olan erkek çocuklara ömür boyunca vefat etmiş ana-baba üzerinden yetim aylığı verilir.

Hatta, ileriki yaşlarda bile (70-80 yaşında malül hale gelecek hastalık veya sakatlık durumu olan erkekler bile sonradan ana-baba üzerinden yetim aylığına başvurabilirler.

murat77

Üye
Üye
Merhaba Murat77,
...
...
Görüldüğü üzere hepsi için ön şart, sigortalı çalışmamak ve emekli (gelir-aylık sahibi) olmamaktır. Buna göre de yüzde 60 veya daha yüksek oranlı sağlık kurulu raporu sahibi olan erkek çocuklara ömür boyunca vefat etmiş ana-baba üzerinden yetim aylığı verilir.

Hatta, ileriki yaşlarda bile (70-80 yaşında malül hale gelecek hastalık veya sakatlık durumu olan erkekler bile sonradan ana-baba üzerinden yetim aylığına başvurabilirler.

Teşekkürler.
Allah gecinden versin ama isteğe bağlı ssk emeklisi olan anneme eğer birşey olsa hem babamdan hem annemden emekli maaşı alabilmem mümkün mü?
Birde ablamın durumunu sorayım ablam evli değil ama o da kamuda çalışıyor onunun durumu ne olur babamdan maaşın yüzdesini alabilir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2008 sonrası yapılan başvurularda, hem anneden hemde babadan aynı anda yetim maaşı alınamıyor diye biliyorum ben.

kustepe

Üye
Üye
Merhaba Murat77,

Babanız için başınız sağolsun Allah sabırlar versin size. Bu arada malulen emeklilik işlemleriniz de hayırlı olsun. Babanızdan kalan ( babanızın ssk emeklisi olduğunu düşünüyorum ) emekli maaşınızın % 25 ini alabilmeniz mümkün ama önce sizin malulen emeklilik işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Umarım en kısa zamanda sizi çok fazla yormadan, üzmeden malulen emekli ederler.

Konuyla ilgili olarak şu kanun maddesi mevcut ;

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSK ve GSS) Kanunu’nun 34 üncü maddesine göre vefat etmiş ana-babadan, çocuklara aşağıdaki durumlarda yetim aylığı bağlanır.

-Normal sigortalı olarak Türkiye’de ve başka ülkede çalışmayan, emekli olmamış olan çocuklardan;

1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,

2) Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılanların veya,

3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının,

her birine % 25'i, oranında aylık bağlanır.

Merhaba Gazoz Agacı;

Ben Özkan
Konuyu araştırırken rast geldim kafama takılan bir soruyu sormadan edemedim.

Ben % 78 sürekli olan engelli raporuna sahibim. Emekliyim ve halen Engelli statüsünde çalışıyorum.
Merhum Annem SSK emeklisi , Merhum Babam ise Kamudan emekli idi , Ben erkek olmama rağmen Rahmetli Annemin veya Rahmetli Babamın Maaşından pay alabilirmiyim ?
Alabilirsem yüzde olarak ne kadar alırım ? Nereye başvurmam lazım ?
Bu konuda bilgisi olan varsa cevap yazabilirse çok sevinirim..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

''Ben % 78 sürekli olan engelli raporuna sahibim. Emekliyim ve halen Engelli statüsünde çalışıyorum.''
Bu sizin beyanınız olduğundan maalesef rahmetli babanızdan size yetim aylığı bağlanması mümkün değildir. Çünkü aranan ilk şart sigortalı çalışmamak ve emekli (gelir-aylık sahibi) olmamaktır.

kustepe

Üye
Üye
Selamlar,

''Ben % 78 sürekli olan engelli raporuna sahibim. Emekliyim ve halen Engelli statüsünde çalışıyorum.''
Bu sizin beyanınız olduğundan maalesef rahmetli babanızdan size yetim aylığı bağlanması mümkün değildir. Çünkü aranan ilk şart sigortalı çalışmamak ve emekli (gelir-aylık sahibi) olmamaktır.

Merhaba Gazoz ağacı .

Okey ilk şart emekli olmamak veya sigortalı çalışmamak fakat ;
Bu ilk şart Aşağıdaki şartlar ile çelişmiyormu.

Sonuçta % 60 oranında varsa ve önceden çalışıyorsa primi kurtarıyorsa zaten malulen emekli olmatadır.
Ve 70-80 yaşında malul hale gelen o yaşa kadar malulen emekli olmuştur.

Tekerlekli Sandalye