Malulen emekli maaşım reddedildi.Şimdi ne yapacağım?

Sağlık durumum %93 "Ağır" Özürlü Raporum olacak kadar kötü olmasına rağmen
maaşım reddedildi.

Fizik Tedavi doktoruyla gereksiz bir tartışma yaptım, o tartışma bütün işimi bozdu.
Zaten raporda da sağlık durumumdan çok "hasta agresif tavırlar sergileyerek
ağlamaya başladı" gibi FTR uzmanının ilgialanına girmeyen bir yorum yazarak
olayı kişiselleştirdiğini belli etmesine rağmen Yüksek Sağlık Kurulu aynen eminim
raporun tamamını incelemeden o ruh sağlığı bozuk doktorun raporunun yazdıklarını
onayladığını yazmış. Neyse olan oldu reddedilmesi saçmalığına yapacak bir şey yok.

SGK Müdürü hemen dava aç dedi ama süreci bilmiyormuş.
Arkadaşlar ne yapayım? nasıl bir yol izleyeyim.
Lütfen yardımcı olun nereye başvurayım ve ne kadar umutlu olayım?

Sevgiler
Yasemin

Trafik kazası sonrası engelli oldum
Yüksek Sağlık Kurulu raporda oran yazmıyor. YSK raporunda "Fizik tedavi doktorunun "hasta agresif tavırlar sergileyerek
ağlamaya başladı" raporu sonucu itiraz eden kişinin sağlık durumunda %60 kayıp olmadığı tespit edilmiştir" yazıyor.

Selam yasminn,

Yine bir hayal kırıklığı yine bir hüsran okuduğumda ama aslında artık şöyle düşünmeye başladım. Trafik kazası sonucu % 93 ağır özürlü raporu alan bir engelli malulen emeklilikten faydalanamıyorsa bunun ardında mutlaka yanlış olan başka bir konu vardır ve asıl önemli olan o konu gözardı edildiği için emekliliğin reddine karar verilmiştir. Yani düşünsene malulen emekli olabilmek için sadece ve sadece 2 tane şart var ve sen birini fazlasıyla taşıyorsun yani en az % 60 tek hastalıktan engel oranına sahip olma şartı sende mevcut ama ya diğeri?

En az 10 yıldan beri bir SGK na tabi olmak ve en az 1800 toplam prim gününe sahip olabilme şartında bir eksiklik olabilir mi?

Sağlık kuruluna girmek zorunda kalmış bir engellinin hiçbir ruhsal bozukluğu olmasa dahi normal, sakin bir hasta gibi davranabilmesini hayal bile edemiyorum çünkü o süreç insanın sinirlerini yeterince harap eden bir süreç ve sözkonusu hasta agresif tavırlar sergileyerek ağlamaya başladı gibi bir cümleyide asla kabul edemiyorum :( çok üzgünüm kardeşim senin adına inan çok üzüldüm okuyunca ama bundan sonra ne yapman gerektiğini bilemiyorum.

Belki başka bir hastanede işlemlere sil baştan başlamak? bilmiyorum gerçekten :(

Sn. Yasmin,
SGK müdürü doğru söylemiş,
Hemen dava açmanız doru olacaktır.
NEDEN: devlet sizden vatandaş olarak kanunları bilmenizi bekler. (ve sizin kanunları bildiğinizi kabul eder.) buna göre herhangi bir kamu kurumu'nun kararına itiraz etmek için hukuki olarak çeşitli süreler vardır, bu kararın tebliğ tarihi ile başlar ve 10 gün de olabilir, 30 gün de olabilir. eğer siz bu süre içinde herhangi bir itirazda bulunmazsanız ilgili kararı kabul etmiş sayılırsınız.
SÜREÇ: Maddi durumunuzun yetersiz olduğunu ispatlayıp(çoğu zaman muhtarlıktan alacağınız bir fakirlik kağıdı yeterli olmaktadır.) bulunduğunuz ildeki bir barodan avukat talep etmelisiniz. bu avukatlar ücretlerini devletten alırlar ve sizin hakkınızı savunurlar. eğer konuya hakim(SGK mevzuatlarını iyi bilen) bir avukatı siz durumdan haberdar edip, kendi davanıza için bakmaya yönlendirirseniz daha iyi olacaktır.
SONUÇ: Dava bir kez açıldığında süreç başlamış olur ve kazandığınız takdirde maluliyetle ilgili tüm haklarınızı geri alırsınız.(maaşınız geriye dönük olarak alırsınız.)
Saygılar..

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Bir avukat arkadaşımla dava dilekçesini yazacağız ve p.tesi davayı açmış olacağım. İnanın büyük bir şok geçiriyorum...

Tüm gelişmeleri paylaşacağım.

Geri