Malulen Emekli olamaz mıyım?

arabistan

Üye
Üye
Herkese merhaba 2022 engelli raporumu 2014 yılında aldım. İlk sigorta giriş tarihim yanlış hatırlamıyorsam 2009 tarihinde oldu ve sadece 30 günlük bir sigortam primim bulunmaktadır. O dönemler herhangi rahatsızlığım bulunmamaktaydı fakat yine de çalışamıyordum. Hastalığım 2014 yılında başladı ve rapor aldım. Sormak istediğim malulen emekli olma şansım nedir? Bu haktan nası faydalanabilirim? 30 günlük sigorta primim var sadece ve 2014 yılında aldığım engelli raporum var. Bu durumda nasıl malulen emekli olabilirim veya malulen emekli olabilmem için ne yapmam gerekmektedir? Henüz çok gencim ve sadece 3 ayda bir aldığım engelli maaşıyla geçinebilecek bir duruma sahip değilim. Malulen emeklilik gibi bir şansa sahip olamaz mıyım?

septik

Editör
Editör
Malülün emekli olabilmek için ilk ilk sigortalıklık tarihinde %40-- %59 arası bir engeliniz olup sonrasında engelinizin maluliyet seviyesi %60 ve üzerine çıkmış olması gerekmete, siz sgk başlangıcınız olduğu tarihte sağlık sorunuzun olmadığını yazmışsınız bu yüzden malesef mamul emeklilikten faydalanamassınız.

arabistan

Üye
Üye
Evet o zamanlar herhangi bir rahatsızlığım bulunmamaktaydı. Peki engellilerin başka yönlerden emekli olma hakkı yok mudur? Yani sonradan oluşan rahatsızlığı olan engelliler 2022 maaşı alma dışında başka yönlerden emeklilik hakkını kazanamıyorlar mı? ne kadar güzel bir düzene sahibiz yönetmelik desen bir harika.Türkiye'de uygulanan yönetmelikler ve tüzükler kadar saçma sapan bir anlayış dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde bulunmamaktadır. Yazıklar olsun. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler...

arabistan

Üye
Üye
Teşekkürler o linkleri inceledim. Bilmem kaç bin gün sonra ve bilmem kaç bin zaman sonra engellilere erken emeklilik diyorlar. İncelememe gerek bile yoktur. Çünkü incelersem sinirlerim bozulacaktır. Hepsi çok saçma uygulamalardır. Çocuk kandırıyorlar sanki... Bilgi verdiğiniz için tekrar teşekkür ederim. Ama birileri rahat yaşasın diye biz engelliler malesef ki türlü sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. Buradan belirtmek isterim ki eğer herhangi bir hakkım devlet yöneticilerin üzerinde varsa kesinlikle helal etmiyorum. Hepsine yazıklar olsun ki toplum ve bilhassa da engelliler bu haldedirler. Kendilerini ve ailelerini düşünmekten başka yaptıkları hiçbir icraat yoktur. Küçük çaplı yeniliklerle insanları kandırıyorlar çok yazık...

Tekerlekli Sandalye